ARCHIWUM      


POMOCE LITURGICZNE - VADEMECUM 2003
POMOCE LITURGICZNE - VADEMECUM 2004
POMOCE LITURGICZNE - VADEMECUM 2005


I Niedziela Adwentu - 1.12.2002 r.
Iz 63, 16b-17.19b; 64,3-7; 1 Kor 1,3-9; Mk 13,33-37.

Wprowadzenie do Mszy ¶w.

W czasie Adwentu staramy siê przygotowaæ na prze¿ycie ¦wiat Bo¿ego Narodzenia, gdy w stajni Betlejemskiej spotkamy Boga-Cz³owieka. Nasze przygotowania przybieraj± ró¿n± formê. W tej Mszy ¶w. mamy prosiæ Boga, by zechcia³ otworzyæ nasze serca na wszystkie problemy jakie prze¿ywa wspó³czesna ludzko¶æ.


Modlitwa wiernych


Panu wszelkiego stworzenia, który uni¿y³ samego siebie przyjmuj±c nasze ¶miertelne cia³o, zanie¶my pro¶by i b³agania

1. Za ca³y Ko¶ció³ by w dzisiejszym ¶wiecie by³ widomym znakiem po¶wiêcenia i s³u¿by najbardziej potrzebuj±cym.
2. Za ludzi, którzy nios± pomoc zagro¿onym przez alkohol, by ich wysi³ki znajdowa³y zrozumienie i szacunek w spo³eczeñstwie.
3. Za ofiary wypadków nietrze¼wych kierowców, by dobry Bóg przyj±³ ich do swojej ¶wiat³o¶ci.
4. Za dobrowolnych abstynentów, by ich postawa poci±ga³a innych do dobrowolnej ofiary.
5. Za nas samych by¶my umieli prze¿ywaæ ka¿dy dzieñ w ³±czno¶ci z Bogiem

Najlepszy Ojcze, który znasz pragnienia naszych serc, zechciej ³askawie wys³uchaæ naszych pró¶b zanoszonych przed Twój tron. Który ¿yjesz i królujesz na wieki wieków. Amen

Na rozes³anie
Niech czas Adwentu bêdzie czasem w którym wielu naszych parafian podejmie trud dobrowolnej abstynencji. Do takiej postawy zachêca nas patron Adwentu ¶w. Jan Chrzciciel i Ko¶ció³ poprzez g³os Pasterzy.


Propozycja wpisu do Parafialnej Ksiêgi Trze¼wo¶ci

"Bêdzie bowiem wielki w oczach Pana; wina i sycery piæ nie bêdzie"
£k 1,15


Jako uczeñ Chrystusa, maj±c ¶wiadomo¶æ moralnych i spo³ecznych skutków picia alkoholu postanawiam podj±æ dobrowolnie zobowi±zanie abstynencji od spo¿ywania napojów alkoholowych. Ponadto nie bêdê napojów alkoholowych kupowa³, ani nikogo nimi czêstowa³. Zobowi±zanie to podejmujê na okres Adwentu 2002 (tj. od 1 do 24.12.2002 r.) w wiadomej sobie intencji i uzewnêtrzniam ni¿ej z³o¿onym podpisem.

powrót na górê strony


I Niedziela stycznia - 5.01.2003 r.
Syr 24, 1-2.8-12; Ef 1, 3-6.15-18; J 1, 1-18


Wprowadzenie do Mszy ¶w.

W Nowy Rok ka¿dy z nas wchodzi z jakimi¶ oczekiwaniami, postawieniami i pragnieniami. Zauwa¿amy, ¿e wiele osób boryka siê w swoim ¿yciu z problemem alkoholowym. Trapi on wiele polskich rodzin. Módlmy siê za wszystkie te rodziny dotkniête tym problemem o ³askê trze¼wo¶ci.

Modlitwa wiernych

Bóg nie pragnie zguby cz³owieka, ale by ¿y³ i mia³ ¿ycie w obfito¶ci, dlatego z ca³ych si³ wo³amy do Niego o potrzebne ³aski

1. Za nastêpcê ¶w. Piotra Jana Paw³a II, by wspó³czesny ¶wiat otworzy³ siê na Jego s³owa o potrzebie szanowania drugiego cz³owieka.
2. Za nasze rodziny by by³y prawdziwie Bogiem silne.
3. Za organizacje pracuj±ce na rzecz trze¼wo¶ci, aby w umiejêtny sposób pokazywa³y ludziom warto¶ci p³yn±ce z praktykowania dobrowolnej abstynencji.
4. Za dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przyjm± Chrystusa do swojego serca, by wzrasta³y w ¶wiêto¶ci i ³asce poprzez ¿ycie wolne od na³ogów.
5. Za nas samych, by udzia³ w coniedzielnej Mszy ¶w. by³ dla nas zachêt± do praktykowania mi³osierdzia w codziennym ¿yciu.

Panie nasz i Bo¿e pochyl siê nad naszymi pro¶bami zanoszonymi w czasie tej Mszy ¶w. Zechciej je ³askawie przyj±æ i uczyniæ mi³± sobie ofiar±. Przez Chrystusa Pana naszego.

Propozycje og³oszeñ

Karnawa³ obfituje w wiele towarzyskich spotkañ. Dajmy ¶wiadectwo naszej wiary poprzez powstrzymanie siê od spo¿ywania napojów alkoholowych zw³aszcza tam, gdzie wiemy, i¿ gromadz± siê osoby cierpi±ce z powodu picia najbli¿szych.

powrót na górê strony


*


XXXVI TYDZIEÑ MODLITW o TRZE¬WO¦Æ NARODU

2 - 8 marca 2003

Has³o:
"Kocham Jezusa jestem aposto³em trze¼wo¶ci"

NIEDZIELA, 2 marca 2003 R.
Dzieñ modlitw za abstynentów

PONIEDZIA£EK, 3 marca 2003 R.
Dzieñ modlitw za rodziny, które trwaj± przy osobach uzale¿nionych.

WTOREK, 4 marca 2003 R.
Dzieñ modlitw za nale¿±cych do ruchów i organizacji abstynenckich i trze¼wo¶ciowych oraz uczestników pielgrzymek w intencji trze¼wo¶ci narodu.

¦RODA, 5 marca 2003 R. Popielec
Dzieñ modlitw za uczestników spotkañ w grupach samopomocowych (AA, AL.-ANON, AL.-ATEEN, DDA).

CZWARTEK, 6 marca 2003 R.
Dzieñ modlitw za pracowników lecznictwa odwykowego i instytucji

pracuj±cych nad trze¼wo¶ci± narodu.
PI¡TEK, 7 marca 2003 R.
Dzieñ modlitw za nauczycieli i wychowawców.

SOBOTA, 8 marca 2003 R.
Dzieñ modlitw za kap³anów i ¶wieckich aposto³ów trze¼wo¶ci.




INSTRUKCJA DUSZPASTERSKA
NA TYDZIEÑ MODLITW O TRZE¬WO¦Æ NARODU


1. Alkoholizm nale¿y dzisiaj do najwiêkszych zagro¿eñ moralnych naszego spo³eczeñstwa. Ju¿ od 36 lat prze¿ywaj±c na pocz±tku Wielkiego Postu Tydzieñ Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu, u¶wiadamiamy sobie nasz± odpowiedzialno¶æ za zbawienie sióstr i braci uzale¿nionych od alkoholu.
2. TM o TN jest realizowany w ramach duszpasterstwa zwyczajnego i nadzwyczajnego, które stawia sobie na celu:
a) wyrobienie u wiernych odpowiedniej postawy wobec alkoholików,
b) wychowanie do trze¼wo¶ci,
c) kszta³towanie nowych obyczajów,
d) osobisty przyk³ad abstynencji i modlitwy,
3. Duszpasterstwo trze¼wo¶ciowe prowadzi siê m.in. przez g³oszenie kazañ, katechezy, nabo¿eñstwa.
4. TM o TN jest tygodniem refleksji nad trze¼wym a zarazem radosnym sposobem spêdzania wolnego czasu (od ostatniej niedzieli karnawa³u do ¶rody popielcowej). Jest tej czasem modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadu¿ywaj± napojów alkoholowych. (od ¶rody popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu).
5. Aby dobrze prze¿yæ TM o TN nale¿y w niedzielê 2 marca 2003 r. przygotowaæ w ko¶ciele stó³, na którym nale¿y wy³o¿yæ Parafialn± Ksiêgê Trze¼wo¶ci. Niech przy tym stole trze¼wo¶ci dy¿ur pe³ni osoba ciesz±ca siê du¿ym autorytetem religijnym i moralnym w parafii.
7. W niedzielê i wszystkie dni TM o TN korzystamy z pomocy liturgicznych zawieraj±cych WPROWADZENIE do liturgii i MODLITWÊ WIERNYCH.
8. W niedzielê proponujemy nastêpuj±ce og³oszenie:

"Dzisiejsz± niedziel± rozpoczynamy dni Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu. Jest w naszej tradycji, ¿e Wielki Post prze¿ywamy podejmuj±c ró¿nego rodzaju umartwienia. Miêdzy innymi wielu z nas rezygnuje z picia alkoholu, czy palenia tytoniu. Prosimy Was, aby¶cie uzewnêtrznili to zobowi±zanie sk³adaj±c podpis w Ksiêdze Trze¼wo¶ci. Ci, którzy pij±, ¿e w imiê Chrystusa ukrzy¿owanego walcz± ze swoj± s³abo¶ci±. Nie pij±cy daj± ¶wiadectwo, ¿e ¿ycie bez alkoholu mo¿e byæ radosne i pe³ne.
Dlatego zachêcamy do uzewnêtrznienia swojego stylu ¿ycia bez alkoholu, nawet tych, którzy kiedy¶ takie zobowi±zanie sk³adali na ca³e ¿ycie. Jest to wasze ponowienie tych przyrzeczeñ, a dla parafii ¶wiadectwo, ¿e s± w¶ród nas ludzie niepij±cy, ludzie traktuj±cy powa¿nie Wielki Post, Ko¶ció³ i jego Pasterzy.


Propozycja wpisu do Parafialnej Ksiêgi Trze¼wo¶ci:
"Dobrowolna abstynencja praktykowana jako przeb³aganie za grzechy nieumiarkowania i jako przyk³ad dla bli¼nich, by ich przynajmniej od nadu¿ywania napojów alkoholowych powstrzymaæ jest apostolstwem, które Ko¶ció³ przyjmuje i uznaje, chwali i b³ogos³awi" /Pius XII /.

Jako uczeñ Chrystusa, maj±c ¶wiadomo¶æ moralnych i spo³ecznych skutków picia alkoholu postanawiam podj±æ dobrowolnie zobowi±zanie abstynencji od spo¿ywania napojów alkoholowych. Ponadto nie bêdê napojów alkoholowych kupowa³, ani nikogo nimi czêstowa³. Zobowi±zanie to podejmujê na okres WIELKIEGO POSTU (tj. od 5 marca do 20 kwietnia 2003 r.) w wiadomej sobie intencji i uzewnêtrzniam ni¿ej z³o¿onym podpisem.




VIII Niedziela Zwyk³a - 2.03.2003
Oz 2,16.17b.21-22; 2 Kor 3,1b-6; Mk 2,18-22
Dzieñ modlitw za abstynentów

Wprowadzenie do Mszy ¶w.:

Niedziela jest dniem Zmartwychwstania Chrystusa, dniem zwyciêstwa Chrystusa nad ¶mierci± i grzechem, a tym samym dniem wyzwolenia cz³owieka.
Rozpoczynaj±c w takim dniu Tydzieñ Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu, pro¶my Zmartwychwsta³ego Pana o si³ê do dawania ¶wiadectwa, ¿e mo¿na prze¿ywaæ swoje ¿ycie w rado¶ci i bez alkoholu. Niech w tych ostatnich dniach karnawa³u podjêta decyzja rezygnacji z picia, kupowania i czêstowania alkoholem, da si³ê do rezygnacji z tych napojów naszym zniewolonym siostrom i braciom. Równocze¶nie módlmy siê w intencji twórców kultury i wszystkich za ni± odpowiedzialnych, za organizatorów rozrywek i wypoczynku, aby znale¼li si³ê i odwagê do propagowania ¿ycia w trze¼wo¶ci oraz, aby ich praca przynios³a dobre owoce dla spo³eczeñstwa. Niech w tym dniu, gdy obejmujemy swoj± modlitw± wszystkich, którzy kiedy¶ podjêli decyzje rezygnacji z alkoholu i tych, którzy dzisiaj uzewnêtrzni± swoje decyzje abstynenckie wpisem do Parafialnej Ksiêgi Trze¼wo¶ci towarzyszy nam wstawiennictwo ¶w. Jana Chrzciciela, Patrona Abstynentów.
Aby¶my mogli przyj±æ dary, które Bóg dla nas przygotowa³ w tej Ofierze, pro¶my, by Jego mi³osierdzie oczy¶ci³o nas z win.


Homilia na rozpoczêcie Tygodnia Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu

Schemat:
1. Zagro¿enia
2. Sposoby zmiany sytuacji:
a/ modlitwa
b/ post /abstynencja/
c/ przynale¿no¶æ do wspólnot
3. Zachêta do modlitwy.


1. Spo³eczeñstwo polskie pocz±tku XXI wieku jest w swoim bycie zagro¿one wielorako /alkoholizm, nikotynizm, narkomania, seksualizm/. W¶ród tych zagro¿eñ na czo³o wysuwa siê alkoholizm. Alkohol bowiem jest produktem ³atwo dostêpnym.

2. Stan ten trzeba zmieniæ. Sprawa otrze¼wienia narodu to sprawa nie³atwego nawrócenia.
" Proszê, aby¶cie siê przeciwstawiali wszystkiemu, co uw³acza ludzkiej godno¶ci i poni¿a obyczaje zdrowego spo³eczeñstwa." /Jan Pawe³ II do Polaków /. W sytuacji trudnej, gdy z³o opanuje cz³owieka, Jezus mówi: "ten rodzaj z³ych duchów wypêdza siê modlitw± i postem" /Mk 9,29/.A wiêc modlitwa, post, umartwienie, a w szczególny sposób ofiara abstynencji od napojów alkoholowych.
Rola modlitwy: "je¶li o cokolwiek z wiar± i wytrwa³o¶ci± prosiæ bêdziecie dam wam" /Mt 21,22/. " Czuwajcie i módlcie siê" /Mk l4,58/.
Warto¶æ abstynencji: przyjêta ¶wiadomie i dobrowolnie wyzwala tego, kto j± praktykuje:
- od wzglêdu ludzkiego który czêsto parali¿uje wolne postêpowanie cz³owieka;
- od bezmy¶lno¶ci - cz³owiek poddaj±cy siê naciskom, sloganom, zwyczajom, nie jest wolny; wolnym jest wtedy, gdy wybiera rozumnie;
- od zale¿no¶ci od alkoholu; czêste u¿ywanie alkoholu prowadzi bowiem do zaburzenia zdolno¶ci decyzji. Alkoholicy nie s± lud¼mi wolnymi. Tylko abstynencja daje pe³n± gwarancjê zabezpieczenia siê przed takim uzale¿nieniem;
- od przymusu i który prowadzi ludzi do postawy okre¶lanej czêsto s³owem "musia³em".
Abstynencja wyzwala drugiego cz³owieka poprzez solidarne staniêcie obok niego tam gdzie chcemy go doprowadziæ. Jest to taktyka "podania d³oni" zamiast g³oszenia hase³ i programów, które nie przynosz± wyzwolenia /zob. Abstynenckie Credo Krucjaty Wyzwolenia Cz³owieka/.
"Dobrowolna abstynencja praktykowana jako przeb³aganie za grzechy nieumiarkowania i jako przyk³ad dla bli¼nich, by ich przynajmniej od nadu¿ywania napojów alkoholowych powstrzymaæ jest apostolstwem, które Ko¶ció³ przyjmuje i uznaje, chwali i b³ogos³awi" /Pius XII/.
Umiarkowane u¿ywanie napojów alkoholowych nie jest grzechem. Jednak cz³owiek umiarkowanie pij±cy zajmuje w walce z alkoholizmem postawê obojêtn±.
Polsce potrzeba ludzi, którzy zrezygnuj± z u¿ywania napojów alkoholowych. Rezygnacja z rzeczy dozwolonej jest ofiar±. Dlatego abstynencja jest ofiar±. Cz³owiek niepij±cy w³±cza siê do pracy nad otrze¼wieniem narodu, poniewa¿ nie akceptuje picia przy ka¿dej okazji, podejmuje czynn± postawê wobec " z³ego ducha " naszych czasów oraz staje siê ¶wiadkiem wolno¶ci, do której wyzwala nas Chrystus.
"Je¶li dwaj z was o co¶ zgodnie prosiæ bêd± to wszystkiego u¿yczy im mój Ojciec, który jest w niebie" /Mt 18,20/. A je¶li nie dwaj, ale coraz wiêksza liczba ¶wiadków prosiæ bêdzie zgodnie?
Potrzebna jest, zatem wzajemna ³±czno¶æ ludzi miêdzy sob±, ludzi, których ³±czy jedna idea i wspólny cel. Dlatego proponujemy w³±czenie siê do istniej±cych Ruchów, /np. Krucjaty Wyzwolenia Cz³owieka lub Ruchu Trze¼wo¶ci im. ¶w. Maksymiliana Kolbego/ albo Stowarzyszeñ. /je¶li istnieje w parafii organizacja apostolstwa trze¼wo¶ci mo¿na bli¿ej j± przedstawic/ Mo¿ecie te¿ za³o¿yæ nowe stowarzyszenie czy inn± wspólnotê.
Nie zapominamy o tych siostrach i braciach, którzy maj± problemy z u¿ywaniem alkoholu. Chcemy Wam dzisiaj powiedzieæ, ¿e nie jest z Wami tak ¼le, aby nie mo¿na by³o tego stanu zmieniæ. Macie mo¿liwo¶æ w³±czenia siê do Ruchu Anonimowych Alkoholików /mo¿na podaæ adres najbli¿ej spotykaj±cej siê grupy/. Oni sami pisz± o sobie: " Alkoholicy Anonimowi s± wspólnot± mê¿czyzn i kobiet, którzy dziel± siê swoim do¶wiadczeniem, si³± i nadziej±, aby rozwi±zaæ swój problem i innym pomagaæ w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest chêæ zaprzestania picia. Nie ma w AA ¿adnych sk³adek ani op³at, jeste¶my samowystarczalni poprzez w³asne, dobrowolne datki. /.../ Naszym najwa¿niejszym celem jest pozostaæ trze¼wymi i pomagaæ innym alkoholikom w osi±gniêciu trze¼wo¶ci ".

3. Podczas tej Naj¶wiêtszej Ofiary módlmy siê o to, aby w naszej parafii by³o wielu takich, którzy kieruj±c siê mi³o¶ci± do Boga i drugiego cz³owieka zdecyduj± siê podj±æ ofiarê abstynencji od dzisiaj, na te ostatnie dni karnawa³u, aby udowodniæ sobie, ¿e mo¿na rado¶nie prze¿ywaæ spotkania w gronie rodziny, przyjació³ i kolegów bez sztucznych podniet a jednocze¶nie ta decyzja bêdzie ¶wiadectwem dla otoczenia, ¿e nie wszyscy pij±.
Pro¶my tak¿e za naszych braci i siostry uzale¿nionych od alkoholu, by uwierzyli, ¿e mo¿na wszystko zmieniæ i z pomoc± Bo¿± próbowali rozpoczêæ ¿ycie bez alkoholu.

ks. Zbigniew Kaniecki

Modlitwa wiernych:


Bóg powo³a³ wszystkich ludzi do ¶wiêto¶ci. Zanie¶my nasze pro¶by, aby¶my wezwani przez Boga chêtnie odpowiedzieli na Jego g³os.

1. Módlmy siê za Ojca ¶w., by powo³any na nastêpcê ¶w. Piotra Aposto³a, by³ mocn± opok± wiary i obyczajów ca³ego ludu Bo¿ego.
2. Módlmy siê o liczne powo³ania do s³u¿by Bo¿ej, aby w naszych czasach nie zabrak³o kobiet i mê¿czyzn, którzy zostawi± wszystko i pójd± za Jezusem.
3. Módlmy siê za odpowiedzialnych za ¿ycie spo³eczne w naszej Ojczy¼nie, aby tworzyli warunki sprzyjaj±ce nie obojêtno¶ci i pijañstwu, lecz wyborom ¿ycia dobrego, uczciwego i trze¼wego.
4. Módlmy siê za wszystkich, którzy dzisiaj wpisuj±c swoje zobowi±zania do Parafialnej Ksiêgi Trze¼wo¶ci wy³o¿onej w naszym ko¶ciele - podejmuj± trud abstynencji wielkopostnej, aby wytrwali w swoim ¶wiadectwie i znajdowali na¶ladowców.
5. Módlmy siê za zmar³ych /.../, aby dost±pili zjednoczenia z Bogiem i mogli ca³± wieczno¶æ g³osiæ Jego chwa³ê.
6. Módlmy siê za nas samych, aby¶my pamiêtali, ¿e jako uczniowie Chrystusa powo³ani do realizacji Jego wezwania "trze¼wymi b±d¼cie", mamy wspieraæ aposto³ów wyzwolenia cz³owieka i uczyæ siê nawzajem nie "kultury picia", ale "kultury trze¼wo¶ci.

Bo¿e, który kierujesz dziejami ¶wiata wys³uchaj naszych modlitw i spraw, by wszyscy ludzie g³osili Tw± chwa³ê i zrealizowali powo³anie, do którego ich wezwa³e¶. Przez Chrystusa Pana naszego.



Na rozes³anie

Niech w tym tygodniu szczególne rozwa¿ane bêd± przez nas s³owa: "Czuwajcie i módlcie siê, aby¶cie nie ulegli pokusie". Modlitw± i ofiar± abstynencji w³±czmy siê w pracê nad krzewieniem cnoty trze¼wo¶ci w naszej Ojczy¼nie.



*

Poniedzia³ek 3.03.2003
Czytania: Syr 17,24-29; Mk 10,17-27
Dzieñ modlitw za rodziny, które trwaj± przy osobach uzale¿nionych.


Wprowadzenie do Mszy ¶w.

W Tygodniu Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu pochylamy siê dzisiaj nad rodzinami (wspó³ma³¿onkami, dzieæmi, rodzicami) osób zniewolonych przez alkohol.
S± w ¿yciu chwile, gdy cz³owiek opuszcza rêce i stwierdza: tu ju¿ nic nie da siê zrobiæ. Tak± postawê przyjmuj± czêsto rodziny sióstr i braci uzale¿nionych od alkoholu.
Gromadz±c siê dzisiaj na Eucharystii obejmijmy dzi¶ w sposób szczególny modlitewn± mi³o¶ci± wspó³ma³¿onków i rodziny osób uzale¿nionych, by nape³nieni "m±dro¶ci± z wysoka" byli ¶wiadkami odzyskania daru trze¼wo¶ci przez cz³onków ich rodzin.



Rozwa¿anie:

Romana Dediowa (1891 - 1967)
prekursorka trze¼wo¶ciowego apostolstwa w¶ród kobiet

Obejmuj±c dzi¶ w sposób szczególny modlitewn± mi³o¶ci± wspó³ma³¿onków i rodziny osób uzale¿nionych, chcemy u¶wiadomiæ sobie jak wielk± rolê w rodzinie ma do spe³nienia kobieta: ¿ona i matka. Wzorem niech nam bêdzie Romana Dediowa, prekursorka trze¼wo¶ciowego apostolstwa w¶ród kobiet
Pochodzi³a z Brzeska ko³o Krakowa. By³a absolwentk± Uniwersytetu Jagielloñskiego oraz Uniwersytetu Wiedeñskiego. Swoje ¿ycie zwi±za³a z Zakopanem, Bydgoszcz±, Poznaniem i na koniec wróci³a do Krakowa, gdzie za³o¿y³a tajn± ¿eñsk± dru¿ynê harcersk±. W Krakowie dzia³a³a tak¿e w Zwi±zku M³odzie¿y Abstynenckie "Eleusis". Poprzez wspólnotê elsowsk± pog³êbia³a ¿ycie religijne i duchowe. Wiêkszo¶æ ¿ycia po¶wiêci³a pracy dydaktycznej i katechetycznej, a¿ do ¶mierci 7 listopada 1967 r. w Krakowie. Poza dzia³alno¶ci± w "Eleusis", wyg³asza³a prelekcje abstynenckie podczas rekolekcji dla studentów podejmuj±c zagadnienia wp³ywu kobiet i matek na trze¼wo¶æ w rodzinie. Bra³a udzia³ w kongresach przeciwalkoholowych. W 1932 roku zosta³a wybrana na okres 3 lat do Rady Zwi±zkowej Katolickiego Zwi±zku Abstynentów. Problematyce abstynencji po¶wiêci³a liczne artyku³y i broszury.
Romana Dediowa wskazywa³a na kobietê, jako na propagatorkê trze¼wo¶ci w rodzinie - wychowawczyniê pokolenia, które nie bêdzie uzale¿nione od alkoholu. Mówi³a: "Rodzina jako najmniejsza komórka spo³eczna przygotowywaæ powinna grunt pod pracê Ko¶cio³a. W swym wnêtrzu tak¿e wypracowuje i kszta³tuje porz±dek spo³eczny. Jednak¿e, aby mog³a zrealizowaæ swoje pos³annictwo, winna spe³niæ trzy podstawowe zasady: musi powstaæ przez rozwa¿nie zawarte ma³¿eñstwo; ma³¿onkowie winni siê wyró¿niaæ g³êbok± religijno¶ci± przekazywan± pó¼niej dzieciom; rodzina musi przestrzegaæ ca³kowitej abstynencji od napojów alkoholowych.
Przypominaj±c te podstawowe prawdy wskazywa³a tak¿e na kobiety bêd±ce wzorami do na¶ladowania. Czêsto np. wymienia³a nazwiska Polek: pos³anki Marii Moczyd³owskiej, Ireny Puzynianki czy Zofii Daszyñskiej-Goliñskiej. Z kobiet za¶ dzia³aj±cych na ca³ym ¶wiecie wymienia³a: Agnieszkê Weston (krzewicielkê trze¼wo¶ci w¶ród marynarzy i twórczyniê abstynenckich domów marynarza), Franciszkê Willard (nauczycielkê amerykañsk±, autorkê m.in. Odezwy do szynkarzy) i Hildê Hellman (fiñsk± propagatorkê trze¼wo¶ci). Opieraj±c siê na powy¿szych przyk³adach Dediowa przypomina polskim kobietom i dziewczêtom o obowi±zku dzia³ania na rzecz abstynencji i trze¼wo¶ci.
"Kobiety polskie - jej zdaniem - musz± bli¿ej zapoznaæ siê ze spraw± alkoholizmu, a tym samym znacznie pog³êbiaæ sw± wiedzê w przedmiocie alkohologii, byæ osobi¶cie bezwzglêdnie trze¼w± i przyk³adem osobistej abstynencji promieniowaæ na otoczenie.
Aby zachêciæ do codziennego realizowania trze¼wo¶ci i abstynencji tak m.in. pisze: Na to dana jest dziewczynie piêkno¶æ, wdziêk i zdolno¶æ podbijania i poci±gania serc, aby tych, których swoim urokiem zachwyci - postêpowaniem swoim sk³oni³a do uznania tych idealnych warto¶ci, jakie w swym sercu nosi, i u³atwia³a im drogê postêpu duchowego.
Wiêc nie wolno ci powiedzieæ: to mnie nic nie obchodzi, ¿e bli¼ni mój zatraca sw± duszê i cia³o, ginie z powodu alkoholizmu w grzechu i chorobie, i min±æ tego nieszczê¶liwego. Trzeba jak Samarytanin zatrzymaæ siê i ratowaæ przede wszystkim w³asnym przyk³adem, bo inaczej ten bli¼ni zmarnieje, a wtedy na twoje sumienie spadnie wyrzut, którego niczym zmazaæ nie zdo³asz.
Kto mi³uje bli¼niego, ten Bogu s³u¿y, tak brzmi± te wieczne prawdy, które musz± na nowo narodziæ siê i wzrosn±æ w twym sercu, aby¶ sta³a siê pionierk±, bojowniczk± dobra na tym polu.
/.../ Bezwarunkowo dla wszystkich kobiet obowi±zuj±ca jest walka z alkoholizmem w rodzinie. Nie jest ona ³atwa ale od wygrania jej zale¿y szczê¶cie kobiety i jej dzieci. Nie wolno jej wiêc szczêdziæ pracy i trudu by wstrzymaæ mê¿a od picia.

Na podstawie publikacji:
"W trosce o trze¼wo¶ci Narodu Sylwetki najwybitniejszych dzia³aczy trze¼wo¶ciowych XIX i XX wieku", t. II, Warszawa 1996, s.69 88,

opr. ks. Zbigniew Kaniecki

Modlitwa wiernych

Ufni w moc wyrzeczenia i wytrwa³ej modlitwy powierzmy z ufno¶ci± nasze pro¶by Temu, dla którego wszystko jest mo¿liwe:

1. Módlmy siê za Ko¶ció³ ¶wiêty, by na wzór swej Matki, Niepokalanej, ws³uchuj±c siê nieustannie w S³owo Pana otwiera³ swym wiernym skarbiec modlitwy.
2. Módlmy siê za Ojca ¶w. i wszystkich biskupów, by pe³ni mocy Ducha ¶w. z odwag± g³osili ¶wiatu wyzwalaj±ce orêdzie Chrystusa.
3. Módlmy siê za wspó³ma³¿onków i rodziny osób uzale¿nionych, by nape³nieni "m±dro¶ci± z wysoka" byli ¶wiadkami piêkna wyzwolonego cz³owieka i prawdziwymi siewcami pokoju.
4. Módlmy siê za osoby pogr±¿one w ró¿nych na³ogach, by spostrzeg³szy z³o, wyrz±dzane bli¼nim, przez wyrzeczenie i modlitwê potrafili zerwaæ ze z³ymi przyzwyczajeniami.
5. Módlmy siê za zmar³ych, w sposób szczególny za ....., by dziêki zas³ugom Chrystusa osi±gn±³(-ê³a) wieczny pokój z Bogiem.
6. Módlmy siê za nas samych, by¶my wyrzek³szy siê pychy i nape³niwszy serca mi³o¶ci± zaprowadzili pokój tam, gdzie jest potrzebny.

Naj³askawszy Ojcze, wierzymy, ¿e Ty nas zawsze wys³uchujesz przez wstawiennictwo Twojego Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa. Który z Tob± ¿yje i króluje w jedno¶ci Ducha ¶wiêtego. Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Na rozes³anie
Niech osoba Romany Dediowej, któr± dzisiaj wspominali¶my sprawi, by wiele kobiet i dziewcz±t za jej przyk³adem zaanga¿owa³o siê w apostolstwo trze¼wo¶ci.


*

Wtorek - 4.03.2003 r
¦w. Kazimierza Królewicza, ¦wiêto
Czytania: Syr 51,13-20(Flp 3,8-14); £k 12,35-40
Dzieñ modlitw za nale¿±cych do ruchów i organizacji abstynenckich i
trze¼wo¶ciowych oraz uczestników pielgrzymek w intencji trze¼wo¶ci narodu.


Wprowadzenie do Mszy ¶w.
Wspominamy dzisiaj ¦w. Kazimierza, polskiego królewicza, urodzonego na Wawelu w roku 1458, a zmar³ego w Grodnie, na Litwie w roku 1484. Jest On dla nas wzorem ¿ycia z wiary oraz s³u¿by ludziom. Za wstawiennictwem tego ¦wiêtego otoczmy nasz± modlitw± tych, którzy podejmuj± s³u¿bê ludziom przez zaanga¿owanie siê w pracê w organizacjach apostolstwa trze¼wo¶ci, a szczególnie za nale¿±cych do ....…….(wymieniæ organizacjê dzia³aj±c± w parafii). Pro¶my równie¿ za tych, którzy wyruszaj± w pielgrzymce do ……….(wymieniæ lokalne pielgrzymki) aby wypraszaæ potrzebne ³aski do ¿ycia w trze¼wo¶ci dla swoich rodzin, parafii, dla ca³ego polskiego Narodu.


Rozwa¿anie:


¦w. Maksymilian Kolbe (1897 -1941) - aposto³ trze¼wo¶ci


Dzisiaj w intencjach naszych prosimy za nale¿±cych do organizacji apostolstwa trze¼wo¶ci. Szczególnym patronem tych osób jest w naszej Ojczy¼nie ¶w. Maksymilian Kolbe. Na czym polega³o jego apostolstwo trze¼wo¶ci? Tak pisze o tym jeden z jego duchowych synów:
"Kiedy linia frontu 1939 roku w szybkim tempie zbli¿a³a siê do Warszawy i powiat sochaczewski stan±³ w obliczu zagro¿enia przez armiê niemiecka, O. Maksymilian podj±³ decyzjê rozes³ania wiêkszo¶ci zakonników do domów rodzinnych, w przekonaniu, ¿e tam bêd± bezpieczniejsi i bêd± mogli wiêcej dla Boga i ludzi zdzia³aæ, ani¿eli w okupowanym klasztorze. W czasie po¿egnalnego z nimi spotkania - 5.IX.1939 roku - nakre¶li³ im, jaki styl ¿ycia powinni prowadziæ poza klasztorem.
"Teraz idziecie na misje - mówi³ - /.../ pamiêtajcie - ¶wieæcie zawsze dobrym przyk³adem. Wspominajcie na to, co tyle razy Wam powtarza³em, ¿e Niepokalanów to nie op³otki, budynki, czy maszyny. Gdzie znajduje siê niepokalanowianin, tam tak¿e ma byæ Niepokalanów. /.../ Czuwajcie nad sob± i starajcie siê zachowaæ zw³aszcza cnotê czysto¶ci. /.../ Proszê was Drogie Dzieci, przyrzeknijcie mi, ¿e bêdziecie staraæ siê zachowaæ to wszystko, o czym Wam tyle mówi³em. Uczyñcie to dla Niepokalanej. Przyrzeknijcie mi, ¿e nie bêdziecie paliæ papierosów. Przyrzekacie? - Przyrzekamy - odpowiedzieli chórem zgromadzeni bracia. Przyrzeknijcie tak¿e, ¿e nie bêdziecie pili wódki. Przyrzekacie? - Przyrzekamy - odpowiedzieli bracia jednog³o¶nie. /.../ Starajcie siê pracowaæ i byæ pomocni swym chlebodawcom. Nie b±d¼cie ciê¿arem, lecz pomoc±. To jest nasza misja".
Trze¼wo¶æ, jak± zaleca³ O. Maksymilian swoim wspó³braciom, by³a integralnym elementem jego stylu ¿ycia oraz stylu ¿ycia niepokalanowskiego klasztoru. Nie sprzeniewierza³ siê jemu nawet wówczas, kiedy móg³ go naruszyæ z powodu z³ego stanu zdrowia. Cierpi±c czêsto dolegliwo¶ci ¿o³±dkowe i maj±c sk³onno¶ci do przeziêbieñ nie pija³ ani wina we W³oszech, ani mocniejszego alkoholu w Polsce, które to napoje powszechnie uwa¿ane by³y za ¶rodki lecznicze w przypadku wymienionych schorzeñ. Powstrzymywanie siê od picia alkoholu i palenia papierosów uwa¿a³ za specyficzn± cechê stylu ¿ycia niepokalanowskiego klasztoru i je¿eli kto¶ nie chcia³, czy nie móg³ dostosowaæ siê do tego wymogu, nie nale¿a³ do jego wspólnoty.
Choæ O. Maksymilian mocno akcentowa³ postulat trze¼wo¶ci i zwi±za³ go z Niepokalanowem, to zarówno on sam, jak i klasztor przez niego za³o¿ony, s± ma³o znani jako propagatorzy trze¼wo¶ci. Bo te¿ O. Maksymilian nie by³ typowym jej propagatorem. Trze¼wo¶ci nie po¶wiêci³ w ca³o¶ci ani jednego artyku³u, ani jednej konferencji. On dawa³ o niej ¶wiadectwo swoim ¿yciem. Trze¼wo¶æ wyp³ywa³a z jego duchowo¶ci i dzia³alno¶ci. Tkwi³a w jego stylu ¿ycia i kto go przyjmowa³, tym samym przyjmowa³ postawê trze¼wo¶ci. W ¶wiadomo¶ci i postêpowaniu O. Maksymiliana trze¼wo¶æ nie funkcjonowa³a samodzielnie - niejako oderwanie czy te¿ nadrzêdnie - w stosunku do innych elementów ¿ycia, na przyk³ad w stosunku do zdrowia. Ona, by³a konsekwencj± przyjmowanych pogl±dów i wypracowywanych cnót podstawowych. Wyp³ywa³a z osobowo¶ci O. Maksymiliana. Jako g³ówne jej podstawy mo¿na wymieniæ: umi³owanie Matki Bo¿ej Niepokalanej i cz³owieka oraz duch apostolstwa i cenienie ubogich ¶rodków w dzia³alno¶ci apostolskiej.

/O. Leon Dyczewski, OFM Conv. "Trze¼wo¶æ konsekwencj± duchowo¶ci i dzia³alno¶ci O. Maksymiliana", W: "Biuletyn DRDT" nr 23/82/



Modlitwa wiernych:


Do Boga Wszechmog±cego, który przychodzi cz³owiekowi z pomoc± i podnosi z upadków, zanie¶my pokorne b³agania.

1. Módlmy siê za Ko¶ció³ ¶wiêty, by g³osz±c ustawiczne wezwanie do nawrócenia, sam stawa³ siê coraz bardziej znakiem prawdziwej wolno¶ci od grzechu.
2. Módlmy siê za Ojca ¦wiêtego, biskupów i kap³anów, by ci, którzy otrzymali od Boga samego pos³annictwo udzielania napomnieñ, znale¼li w Duchu ¶wiêtym moc i m±dro¶æ do doskona³ego spe³niania swego dzie³a.
3.Módlmy siê za rz±dz±cych w naszej Ojczy¼nie, aby szanowali podstawowe prawa ka¿dego cz³owieka i kierowali siê odpowiedzialno¶ci± w swoim dzia³aniu.
4. Módlmy siê za osoby zaanga¿owane w ruchach i organizacjach trze¼wo¶ciowych i abstynenckich oraz uczestników pielgrzymek w intencji trze¼wo¶ci Narodu, by poprzez uczynki bratniej mi³o¶ci wydawali owoc pokornej modlitwy.
5. Módlmy siê za zmar³ych, zw³aszcza za zmar³ego(±) /...../ oraz zmar³ych abstynentów, by mi³osierny Ojciec, który jest w niebie udzieli³ im nagrody obiecanej na chrzcie ¶wiêtym.
6. Módlmy siê za nas samych, by okres Wielkiego Postu by³ dla nas okazj± do prawdziwej przemiany i nawrócenia serca.

Wszechmog±cy Bo¿e, ufaj±c Twojej uprzedzaj±cej ³asce wierzymy, ¿e wys³uchasz pró¶b zanoszonych do Ciebie przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


Na rozes³anie
Niech ¶w. Maksymilian Kolbe wyprasza nam potrzebne si³y dla naszej pracy w krzewieniu cnoty trze¼wo¶ci. Niechaj wyprosi odwagê w podejmowaniu zobowi±zañ abstynenckich i do w³±czania siê w szeregi organizacji apostolstwa trze¼wo¶ci.


*

¦roda 5 marca 2003 r.
POPIELEC
Jl 2,12-18; 2 Kor 5,20-6,3; Mt 6,1-6. 16-18
Dzieñ modlitw za uczestników spotkañ w grupach samopomocowych
(AA, AL.-ANON, AL.-ATEEN, DDA).


Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Rozpoczynamy Wielki Post. Nasze g³owy zostan± posypane na znak pokuty popio³em. Us³yszymy s³owa: "Pamiêtaj cz³owiecze, prochem jeste¶ i w proch siê obrócisz". U¶wiadamiamy sobie przemijalno¶æ ¿ycia i nasze podporz±dkowanie Bogu. Jeste¶my w Jego rêku. On zwraca siê do nas: "Nawróæcie siê do mnie ca³ym sercem, przez post /.../. Rozdzierajcie jednak wasze serca, a nie szaty". Dzisiaj wielu z nas rozpoczyna realizowanie swoich postanowieñ abstynenckich. Pro¶my w tej Mszy ¶wiêtej za nich, aby byli mocni i wytrwali. Za postaw± mocy zewnêtrznej niech idzie nawrócenie serca. Niech w czasie ca³ego Wielkiego Postu w ka¿dym z nas powtórzy siê wo³anie psalmisty: "Stwórz, o Bo¿e, we mnie serce czyste i odnów we mnie moc ducha".
W kolejnym dniu Tygodnia Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu poleæmy Bogu wszystkich, którzy próbowali i próbuj± zerwaæ z na³ogiem pijañstwa i alkoholizmu. Je¶li siê jeszcze nie uda³o, niechaj podejm± kolejn± próbê, a je¶li trwaj± w ¿yciu bez alkoholu niech nie ulegn± pokusom. Niech solidarnie trwaj± w dobru i wspieraj± siê przyk³adem tych, którzy odnosz± zwyciêstwa nad na³ogiem.
Przepro¶my Boga za nasze grzechy.


Rozwa¿anie:

Mateusz Talbot (1856 1925) alkoholik, abstynent, aposto³ trze¼wo¶ci


Mówimy czêsto, ¿e "na poprawê nigdy nie jest za pó¼no". ¦wiadczy o tym ¿ycie Mateusza z Irlandii. On alkoholik jest dzisiaj kandydatem na ¶wiêtego. Czy to mo¿liwe?
Urodzi³ siê w biednej rodzinie. Ojciec by³ alkoholikiem. ¦ladem ojca szli synowie z wyj±tkiem najstarszego i du¿± czê¶æ zarobków wydawali na alkohol. Z tego te¿ powodu w³a¶ciciele domów nie chcieli mieæ takich lokatorów. W ci±gu 20 lat ma³¿eñstwa rodzina Talbotów przeprowadza³a siê przeciêtnie, co drugi rok, ³±cznie dokonali 11 przeprowadzek.
Mateusz z uwagi na ciê¿kie czasy spêdzi³ tylko dwa lata w szkole. Nauczy³ siê czytania, pisania i podstaw rachowania. Otrzyma³ te¿ dobre przygotowanie religijne, umo¿liwiaj±ce przyst±pienie do Sakramentu Pokuty, Komunii ¶w. i Bierzmowania. Do ósmego roku ¿ycia by³ typowym ulicznikiem. W wieku 12 lat ostatecznie opu¶ci³ szko³ê. Zosta³ ch³opcem na posy³ki w piwiarni i tam miêdzy 12 a 13 rokiem ¿ycia pad³ ofiar± alkoholowego na³ogu. Potem by³ goñcem w porcie i z kolei murarzem w firmie budowlanej. Z tygodniowych zarobków nic prawie nie oddawa³ na utrzymanie domowe. Mia³ wiêc do¶æ pieniêdzy aby piæ. W tym czasie z nawyku bywa³ na niedzielnej Mszy ¶w. Wychodz±c do pracy czyni³ znak krzy¿a i co jaki¶ czas odmawia³ "Zdrowa¶ Maryjo", ale do sakramentów ¶w. nie przystêpowa³ oko³o trzech lat, jak stwierdzono. W tym czasie matka modli³a siê za niego. I przysz³a ta chwila, ¿e pewnego dnia, mia³ wtedy 28 lat, Mateusz wróci³ do domu wcze¶niej i trze¼wy. Co siê sta³o? Oto oczekiwa³, ¿e koledzy zafunduj± mu alkohol, a ci, wiedz±c, ¿e nie ma pieniêdzy minêli go bez s³owa. ¯aden, nie zapyta³, czy by z nimi nie poszed³ do gospody. To niekole¿eñskie zachowanie okaza³o siê dla niego wstrz±sem. Milcz±cy i zgnêbiony wróci³ do domu i powiedzia³ matce "pójdê teraz do ksiêdza z³o¿yæ ¶lubowanie abstynencji". I tak zrobi³. Najpierw na trzy miesi±ce pó¼niej ponowi³ na trzy miesi±ce, potem na dwana¶cie miesiêcy i wreszcie przyrzek³ nie piæ alkoholu do koñca swego ¿ycia.
Trudno mu by³o pocz±tkowo zachowaæ abstynencjê. Kiedy¶, gdy przechodzi³ obok pubu, zaczê³o go nêkaæ pragnienie. Dwa lub trzy razy przemierzy³ ulicê, po czym wszed³ do baru. Nikt jednak nie zamierza³ go obs³u¿yæ. Odczeka³ d³u¿sz± chwilê, a potem zawróci³ i poszed³ do najbli¿szego ko¶cio³a, przebywa³ tam, a¿ do zamkniêcia. Aby pokusom nie ulec postanowi³ nigdy nie nosiæ przy sobie pieniêdzy. Skoro wyrwa³ siê z alkoholizmu, podj±³ nastêpne postanowienie: zrezygnowa³ z palenia. Podobnie jak rezygnacja z alkoholu, to przyrzeczenie by³o dla niego bardzo trudne, poniewa¿ by³ namiêtnym palaczem. Jednak znalaz³ si³ê i uda³o siê. Bardzo prze¿ywa³ to, ¿e zmarnowa³ 16 lat ¿ycia przez na³óg pijañstwa. Rozpocz±³ surowe ¿ycie pokutnika. Po¶ci³ czêsto, d³ugo i surowo. Du¿o mo¿na pisaæ o jego ¿yciu po nawróceniu. Zrezygnowa³ z ma³¿eñstwa, aby jak napisa³ jeden z jego biografów bardziej ofiarowaæ siê Chrystusowi. Odwiedza³ kolejno wszystkie miejsca, w jakich niegdy¶ bywa³, i sp³aca³ d³ugi, jakie zaci±gn±³ za czasów pijañstwa. Przewa¿nie spotyka³ siê z tym, ¿e ju¿ skre¶lono go z listy d³u¿ników, ale mimo to zwraca³ ka¿dego pensa, o którym pamiêta³, a tak¿e wszystko, o czym mu przypomniano. Wchodzi³, wrêcza³ kopertê z odpowiedni± kwot± i po¶piesznie opuszcza³ to miejsce. By³ cz³owiekiem modlitwy. Po nawróceniu pogr±¿y³ siê w modlitwie jak cz³owiek, który uciekaj±c z p³on±cego lasu skacze do wody. Wstawa³ przewa¿nie o 2 w nocy. O 5 tej bra³ udzia³ we Mszy ¶w. i regularnie przyjmowa³ przy tym Komuniê ¶w., co w tamtych czasach by³o niezwyk³e. Codziennie odmawia³ ró¿aniec. Nigdy nie p³aszczy³ siê przed nikim. Kiedy¶ powiedzia³ swemu zwierzchnikowi: "Przy ca³ym szacunku dla pana, nigdy nie spotka³em cz³owieka, którego bym siê lêka³". Kiedy¶ nie zgodzi³ siê z poleceniem sprzecznym z jego pogl±dami, mimo, ¿e grozi³o to zwolnieniem z pracy. Powiedzia³ wtedy, ¿e "przede wszystkim musia³ wzi±æ pod uwagê interes duszy".
W 1923 roku zacz±³ mieæ powa¿ne problemy ze zdrowiem. Badania wykaza³y chorobê serca. Mia³ ¶wiadomo¶æ, ¿e musi byæ przygotowany na ¶mieræ. Mówi³: "Nikt mnie nie zatrzyma, kiedy Pan mnie wezwie". Dnia 7 czerwca 1925 roku szed³ do ko¶cio³a ¦wiêtego Zbawiciela na Msze ¶w. Blisko ko¶cio³a dotkniêty atakiem pada na ulicy i umiera. Po przewiezieniu zmar³ego do kostnicy, podczas przygotowania cia³a do pogrzebu, odkryto ciê¿ki ¿elazny ³añcuch, który wzorem wielkich grzeszników, oko³o 10 lat nosi³ pod ubraniem. Chciano poznaæ tajemnicz± sytuacjê zmar³ego. I tak zaczê³a siê jego droga do wielko¶ci. Rozpocz±³ siê proces beatyfikacyjny i 3 pa¼dziernika 1975 roku zosta³ og³oszony dekret uznaj±cy cnoty zmar³ego. W modlitwie o wyniesienie Mateusza Talbota do chwa³y o³tarzy prosimy: Ojcze Niebieski, w Twoim s³udze Mateuszu da³e¶ przyk³ad zwyciêstwa nad ludzk± s³abo¶ci± i wzór pokutnika. Pomó¿ nam przez prawdziw± mi³o¶æ Bo¿± przezwyciê¿yæ nasze b³êdy i u¶wiêcaæ nasze ¿ycie. Amen

Ks. Zbigniew Kaniecki


Lektura: Ball Ann, Wspó³cze¶ni ¶wiêci, t. II, Gdañsk 1994, s. 422 434 oraz Mass Adolf, Matt Talbot portret cz³owieka, Zakroczym, s. 16.


Modlitwa wiernych


Bracia i Siostry, zanie¶my wspólne nasze pro¶by do Boga, który w swej m±dro¶ci i dobroci rz±dzi niebem i ziemi±:

1. Módlmy siê za Ko¶ció³ ¦wiêty, aby prowadzi³ wszystkie narody do ¶wiat³a prawdy Chrystusowej nauki.
2. Módlmy siê za Papie¿a Jana Paw³a II, aby na ca³y ¶wiat rozbrzmiewa³ jego g³os mi³o¶ci, jedno¶ci i pokoju.
3. Módlmy siê o beatyfikacjê Mateusza Talbota, który jest dla nas przyk³adem zwyciêstwa nad ludzk± s³abo¶ci± i wzorem pokutnika.
4. Módlmy siê za wszystkich naszych bliskich, przyjació³ i znajomych tkwi±cych w na³ogu alkoholizmu, aby Bóg da³ im si³ê do przezwyciê¿ania tego zgubnego zniewolenia.
5. Módlmy siê za rodziny dotkniête plag± alkoholizmu, aby na nowo stawa³y siê wspólnotami rado¶ci i szczê¶cia.
6. Módlmy siê za nas tu zebranych, aby¶my z wiar± s³uchali g³osu nauczaj±cego Ko¶cio³a.

Wszechmog±cy Bo¿e, Ojcze ludzkiej rodziny, naucz nas prowadziæ ¿ycie szlachetne, trze¼we i czyste godne Twoich dzieci, aby¶my mogli doj¶æ do tej doskona³o¶ci, jak± ukaza³e¶ w Jezusie Chrystusie Panu naszym.

Na rozes³anie

Przez przyk³ad Mateusza Talbota, niech Bóg pomó¿e nam przezwyciê¿yæ nasze b³êdy i u¶wiêcaæ nasze ¿ycie.




*

Czwartek - 6 marca 2003 r
Czwartek po Popielcu
Pwt 30, 15-20, £k 9, 22-25
Dzieñ modlitw za pracowników lecznictwa odwykowego i instytucji
pracuj±cych nad trze¼wo¶ci± narodu.



Wprowadzenie do Mszy ¶w.

"Jedni drugich brzemiona no¶cie, a tak wype³nicie prawo Chrystusowe", zachêca nas ¶w. Pawe³. Dziêkujemy, wiêc dzi¶ Bogu za pracowników lecznictwa odwykowego i instytucji pracuj±cych nad trze¼wo¶ci± narodu, za ich po¶wiêcenie i pracê, za dobro niesione chorym braciom i kszta³towanie trze¼wego oblicza naszego narodu. "Cokolwiek uczynili¶cie najmniejszemu - zapewnia Chrystus - mnie uczynili¶cie". Niech te s³owa Zbawiciela zaowocuj± w ich ¿yciu b³ogos³awieñstwem. Niech trwaj± w zdrowiu, ciesz± siê szacunkiem spo³eczeñstwa i szczê¶ciem w domu.
My za¶, zgromadzeni przed o³tarzem Pañskim przepro¶my Zbawiciela za nasze s³abo¶ci, a szczególnie za zdarzaj±c± siê nam obojêtno¶æ wobec bli¼nich.


Rozwa¿anie:

Pawe³ Gnatkowski (1869 1938)
twórca pierwszej na ziemiach polskich miejskiej stacji opiekuñczej dla
alkoholików


Dzisiaj, gdy dziêkujemy, Bogu za pracowników lecznictwa odwykowego i instytucji pracuj±cych nad trze¼wo¶ci± narodu, za ich po¶wiêcenie i pracê, za dobro niesione chorym braciom i kszta³towanie trze¼wego oblicza naszego narodu, staje przed nami osoba Pawe³a Gnatkowski, twórcy pierwszej na ziemiach polskich miejskiej stacji opiekuñczej dla alkoholików. Kim by³?
Urodzi³ siê w Gnie¼nie w 1869 roku. Studiowa³ medycynê na uniwersytetach: wroc³awskim, monachijskim i wurzburskim. Po studiach zamieszka³ w Witkowie w woj. poznañskim i tam zetkn±³ siê z najbiedniejszymi krêgami spo³eczeñstwa, wiêkszo¶æ którego stanowili alkoholicy a plaga pijañstwa zaczê³a obejmowaæ m³odzie¿. Nastêpnie przeniós³ siê do Poznania i pozosta³ tam do koñca ¿ycia w 1938 roku. Pe³ni³ ró¿ne funkcje i wspó³pracowa³ z ro¿nymi organizacjami m.in. arcybiskup Florian Stablewski powierzy³ mu stanowisko docenta medycyny pastoralnej Poznañskiego Seminarium Duchownego, ale najwa¿niejszym zadaniem w jego ¿yciu by³o niesienie pomocy lekarskiej i duchowej osobom uzale¿nionym od alkoholu. W 1907 roku za³o¿y³ pierwsz± na ziemiach polskich miejsk± stacjê opiekuñcz± dla alkoholików (czyli przychodniê), któr± prowadzi³ do koñca ¿ycia. By³ prezesem Ligi Katolickiej.
W artyku³ach drukowanych w m.in. dwumiesiêczniku "¦wit" i w "Przyjacielu Trze¼wo¶ci" zastanawia³ siê nad ujemnym wp³ywem alkoholu na energiê i wolê jednostki i spo³eczeñstwa, wskazywa³ na wa¿n± rolê samorz±dów robotniczych w krzewieniu trze¼wo¶ci. Wskazywa³ na jeden wspólny cel dzia³alno¶ci abstynenckiej i trze¼wo¶ciowej: moralne uzdrowienie narodu. Podczas I Miêdzynarodowego Kongresu Przeciwalkoholowego wyg³osi³ referat, w którym poda³ m.in. zasady praktycznej opieki nad alkoholikami. Jego zdaniem za wyleczonego z na³ogu winno siê uwa¿aæ takiego cz³owieka, który umiera jako abstynent, a u którego podstaw± wyleczenia by³a wiara i praktyki religijne. Wskaza³ przy tym na istotn± potrzebê utworzenia katolickich poradni dla spraw alkoholizmu, gdzie lekarze-abstynenci i pozostali pracownicy mieliby ¶cis³y kontakt z rodzinami chorych na chorobê alkoholow±. Pe³ni³ wysokie funkcje w najwy¿szych w³adzach s³u¿by zdrowia. Pracê spo³eczn± ³±czy³ z zawodow±, porywaj±c za sob± - jak wskazuj ± na to liczne artyku³y po¶miertne - ca³e dru¿yny lekarskie. Kszta³towa³ w ten sposób charaktery m³odzie¿y. W ruchu abstynenckim widzia³ jeden z pierwiastków odrodzenia narodu. W publikacji z 1928 roku "O leczeniu alkoholików" pisa³:
"Najwa¿niejsz± broni± w leczeniu alkoholików jest bez w±tpienia szeroka skala zapobiegania alkoholizmowi, któr± ka¿dy cz³owiek, m³ody czy stary, z ³atwo¶ci± w ¿yciu praktycznie stosowaæ mo¿e. Otó¿ wiemy dzi¶ z zupe³n± dok³adno¶ci±, i¿ przewa¿aj±ca czê¶æ alkoholików to s± dzieci alkoholików, a zatem ludzie, którzy smutn± sk³onno¶æ do picia po rodzicach odziedziczyli. Z tego wynika, ¿e nie powinni¶my nigdy nikogo zmuszaæ lub namawiaæ do picia, bo nie wiemy, czy osobnik ten nie jest przypadkowo dziedzicznie obarczony i czy ten kieliszek, do którego go namawiamy, nie przyczyni siê do rozwiniêcia u niego strasznego na³ogu, jakim jest alkoholizm.
Wiemy dalej, ¿e pierwszy raz pij±cemu alkohol nie smakuje, ¿e jedynie przez pobudzenie fa³szywej ambicji i chêci na¶ladowania innych nastêpuje to przezwyciê¿enie siê do picia. Powinni¶my, zatem nie przyk³adaæ rêki do utrzymania siê tych z³ych zwyczajów towarzyskich zmuszania do picia i do wpajania nierozumnego pojêcia o polskiej go¶cinno¶ci, która bynajmniej nie buduje siê na pijañstwie. Niech¿e ka¿dy w naszym domu ma woln± i nieprzymuszon± wolê - niech¿e, zatem robi, co zechce, a nie bywa nêkanym do z³amania swej woli i postanowieñ.
Nastêpnie wa¿n± bardzo jest rzecz±, aby¶my w ¿yciu naszym popierali gor±co wszystkie stowarzyszenia i zgromadzenia, maj±ce na celu walkê z pijañstwem; czy to bêd± zatem towarzystwa harcerskie, czy sportowe, czy ideowe towarzystwa wstrzemiê¼liwo¶ci, niech¿e zawsze doznaj± od nas pomocy i u³atwienia w pracy swej trudnej i ¿mudnej. Im wiêcej stwarzaæ i popieraæ bêdziemy ¶rodowiska zupe³nie wstrzemiê¼liwe, tym mniej bêdzie w Polsce alkoholików. Jest to zdanie, którego prawdziwo¶ci ¿ycie samo na ka¿dym kroku dowodzi. Z drugiej strony niezbêdn± jest rzecz±, aby alkoholicy znale¼li po wyleczeniu swym takie wstrzemiê¼liwe zrzeszenia, które by im u³atwia³y utrwalaæ zupe³n± wstrzemiê¼liwo¶æ, a równocze¶nie umacniaæ wolê i energiê.
Je¿eli niem±drzy ludzie twierdz± i¿ do rado¶ci ¿ycia potrzebny jest alkohol, to siê myl±, bo Polacy s± narodem weso³ym, entuzjastycznym i potrafi± siê - jak czêsto widzimy - bez napojów alkoholowych znakomicie i serdecznie bawiæ i radowaæ. /.../ Jedynym lekarstwem na pijañstwo jest zupe³na wstrzemiê¼liwo¶æ. Otó¿ gdyby j± wszyscy ludzie stosowali, nie by³oby w ogóle pijaków. Alkoholicy, bowiem rekrutuj± siê w³a¶nie z tych, którzy umiarkowanie pij±, bo ¿aden alkoholik od razu nim nie by³, lecz z pocz±tku równie¿ pi³ tylko umiarkowanie.
Nie lekcewa¿my, zatem sprawy alkoholizmu, bo jest ona dla Polski bar
dzo wa¿nym zagadnieniem. Kto naprawdê kocha Polskê, ten od zarania swego ¿ycia a¿ do ostatniego tchnienia winien byæ wstrzemiê¼liwym, by s³u¿yæ innym przyk³adem i pracowaæ trze¼wo ku wytrze¼wieniu narodu".

Na podstawie publikacji:
"W trosce o trze¼wo¶ci Narodu - Sylwetki najwybitniejszych dzia³aczy trze¼wo¶ciowych XIX i XX wieku", t. II, Warszawa 1996, s.117 138,

opr. ks. Zbigniew Kaniecki


Modlitwa Wiernych

Módlmy siê serdecznie i gorliwie do Wszechmog±cego Boga, który stawia nam za wzór do na¶ladowania aposto³ów trze¼wo¶ci, którzy nas poprzedzili, aby wejrza³ na potrzeby naszej Ojczyzny i Ko¶cio³a, ka¿dego z nas i ludzko¶ci na ca³ej Ziemi.

1. Módlmy siê za Ko¶ció³ Bo¿y, aby czas jego królowania na ziemi obfitowa³ b³ogos³awionymi owocami w Królestwie Niebieskim.
2. Módlmy siê za Ojca ¶w. Jana Paw³a II, zatroskanego o zbawienie ka¿dego cz³owieka, aby dobry Bóg nie szczêdzi³ Mu zdrowia i si³ w tym trudnym pos³ugiwaniu.
3. Módlmy siê za pracowników lecznictwa odwykowego i instytucji zaanga¿owanych w pracê nad trze¼wo¶ci± Narodu, aby zawsze, a szczególnie podczas Wielkiego Postu, czuli siê narzêdziami mi³o¶ci w rêku Boga.
4. Módlmy siê za pogr±¿onych w na³ogu alkoholowym, aby obecny okres Wielkiego Postu by³ dla nich szczególnym czasem ³aski Bo¿ej, czasem pod¼wigniêcia siê z niewoli grzechu.
5. Módlmy siê za nas tu zgromadzonych, aby¶my trwaj±c w wielkopostnych postanowieniach, umartwieniu i pokucie nie zapomnieli o kierowanym mi³o¶ci± wyci±gniêciu d³oni do stoj±cego obok bezdomnego, g³odnego czy zniewolonego na³ogiem.

Bo¿e, Ty jeste¶ dobry i ³askawy. Wys³uchaj nasze pro¶by, które do Ciebie zanosimy. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.


Przed rozes³aniem

S³yszeli¶my dzisiaj s³owa Paw³a Gnatkowskiego:"Kto naprawdê kocha Polskê, ten od zarania swego ¿ycia a¿ do ostatniego tchnienia winien byæ wstrzemiê¼liwym, by s³u¿yæ innym przyk³adem i pracowaæ trze¼wo ku wytrze¼wieniu narodu". Rozwa¿aj±c je pójd¼my z Bo¿ym b³ogos³awieñstwem do naszych obowi±zków.



*


Pi±tek 7 marca 2003 r
¦wiêtych mêczennic Perpetuy i Felicyty
Iz 58, 1-9 Mt 9, 14-15
Dzieñ modlitw za nauczycieli i wychowawców.

Wprowadzenie do Mszy ¶w.
W okresie Wielkiego Postu podejmujemy ofiary i umartwienia. Czynimy to w celu uwolnienia siê od s³abo¶ci i na³ogów, bo tylko wtedy mo¿emy pe³niej ¿yæ dla wolno¶ci. Takie znaczenie ma wyrzeczenie siê palenia papierosów, picia alkoholu, opanowania niecierpliwo¶ci, czy odmówienie sobie, ze wzglêdu na drugiego cz³owieka, jakiej¶ przyjemno¶ci. Wówczas post i umartwienie jest znakiem mi³o¶ci bli¼niego i wype³nieniem s³ów Pisma ¶wiêtego: "nikt z nas nie ¿yje dla siebie".
Dzisiaj dziêkujemy Panu Bogu za ludzi, którzy ¿yli i ¿yj± dla nas, szczególnie za wychowawców i nauczycieli. Wypraszajmy tak¿e dla nich potrzebne dary: zdrowie, pokój serca, b³ogos³awieñstwo na ka¿dy dzieñ.
W codziennym ¿yciu zapominamy o wdziêczno¶ci wzglêdem Boga i ludzi, pro¶my, zatem dla samych siebie o dar przebaczenia.


Rozwa¿anie:

Ks. Bronis³aw Markiewicz (1842-1912)- aposto³ trze¼wo¶ci


Gdy dzisiaj obejmujemy modlitw± nauczycieli i wychowawców, niechaj stanie siê blisk± osob± nam postaæ ks. Bronis³awa Markiewicza. Podj±³ trud wychowania m³odego pokolenia do trze¼wo¶ci.
¯y³ w czasach bolesnych dla naszego narodu. To co go bola³o, to zatruty duch narodu. Twierdzi³, ¿e naród wk³ada dobrowolnie na siebie kajdany.
Obserwuj±c skutki pijañstwa, wymienia³: "os³abienie woli, pró¿niactwo, nieposzanowanie, krzywdzenie cudzej w³asno¶ci i st±d brak dobrej czeladzi i robotników, a nastêpnie upadek wiêkszych gospodarstw i przedsiêbiorstw". Dlatego wo³a³: "O gdyby¶my posiadali wstrzemiê¼liwo¶æ naszych przodków spod Grunwaldu, nie tylko by¶my nabyli wkrótce za miliony oszczêdzone ziemiê stracon±, ale i byt polityczny; wstrzemiê¼liwo¶æ bowiem przyczyni³aby siê do podniesienia ducha i moralno¶ci pomiêdzy nami, da³aby nam wiêksz± moc fizyczn±, a wreszcie ¶rodki do osi±gniêcia naszych zamiarów!". To by³o wo³anie. A za tymi s³owami konkretne wskazania: "Mamy siê podnosiæ moralnie i ekonomicznie, a osobliwie zachowywaæ najwiêksz± pow¶ci±gliwo¶æ od napojów sztucznych, od tytoniu, loterii i kart, a pracowaæ co si³ starczy dla siebie i dla rodaków, a szczególnie wychowuj±c dzieci swoje i drugich w poprzestawaniu na ma³ym"". Ks. Markiewicz swoje idea³y wciela³ w ¿ycie. Jako uczeñ ¶w. Jana Bosko doskonale rozumia³ rolê wychowania. Opracowa³ program wychowawczy, którego my¶l przedni± wyra¿a³o has³o "Pow¶ci±gliwo¶æ i Praca".
Cz³owiek musi od siebie wymagaæ. Celem ¿ycia ludzkiego jest osi±gniêcie nieba - celu ostatecznego. Trzeba po pierwsze znaæ ten cel, ale trzeba te¿ wytrwale do niego d±¿yæ. Ksi±dz Markiewicz by³ ¶wiadomy, ¿e bez silnej woli, któr± nazywa³ pow¶ci±gliwo¶ci±, trudno mówiæ o wytrwa³o¶ci, zw³aszcza gdy bêd± przychodzi³y trudne zadania. Dlatego chcia³, by m³odzie¿ przez niego prowadzona wypracowywa³a w sobie siln± wolê i hart ducha. Wiele mówi³ i pisa³ o cnocie umiarkowania. Wymowny jest tytu³ jednego z artykulików "Najtrudniejsz± z cnót jest cnota kardynalna - pow¶ci±gliwo¶æ". Twierdzi³, ¿e pow¶ci±gliwo¶æ to "fundament naszego systemu wychowawczego i filar katolicko-spo³ecznego pogl±du na ¶wiat oraz warunek konieczny naszego odrodzenia narodowego". A cztery lata wcze¶niej napisa³: "chêæ u¿ywania i ¿ycie bez pracy, bez obowi±zków, ¿ycie praw i przywilejów tylko - to rak tocz±cy w zatrwa¿aj±cy sposób si³y duszy i cia³a dzisiejszej ludzko¶ci". W swoich artykulikach natomiast zaleca³ "znie¶æ sute wesela, chrzciny, stypy i inne zwyczaje pijackie; zredukowaæ przy ucztach liczbê toastów do jednego na cze¶æ osoby najdostojniejszej; niech ogó³ Polski, wysocy czy mali przyst±pi± do ko¶cielnego bractwa trze¼wo¶ci; a przede wszystkim nie dawajmy dzieciom ani piwa, ani wina ani likierów". Uwa¿a³, ¿e od osób piastuj±cych godno¶ci publiczne trzeba wiêcej wymagaæ. Dlatego postulowa³, aby "ludzie, którzy w roku dwa razy siê upili, tracili na 6 lat prawo czynne i bierne do wyborów do rady gminnej, do rady powiatowej, do Sejmu i do Rady Pañstwa". Od rodziców natomiast i nauczycieli ¿±da³, "aby dzieci do karczem i szynków nie prowadzili, ani te¿ po gor±ce napoje lub tytoñ nie posy³ali".
O zak³adach za³o¿onych przez ks. Markiewicza pisano, ¿e "trze¼wo¶æ by³a powszechnie praktykowana, co jednoczy³o mieszkañców i umacnia³o charaktery".
Jego program wychowawczy nie straci³ na aktualno¶ci. Dzi¶ jest byæ mo¿e bardziej potrzebny ni¿ wtedy, gdy wciela³ go powoli w ¿ycie. Dzi¶ mówi siê o wychowaniu bezstresowym, czyli o wychowaniu bez wymagañ. Ojciec ¦wiêty Jan Pawe³ II powiedzia³ do m³odzie¿y: "Musicie od siebie wymagaæ, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Ks. Markiewicz wskazuje, na co ma zwróciæ uwagê m³ody cz³owiek, aby móg³ siê rozwin±æ. "Umiarkowanie tylko i uporz±dkowanie ¿ycia wzmacniaj± cia³o i ducha, i czyni± nas odpornymi na wszystkie niebezpieczeñstwa. Lekko¶æ ¿ycia i chêæ u¿ywania wymagaj± wiele pieniêdzy..."

Ks. Zbigniew Kaniecki

Modlitwa Wiernych

Do Boga, który pragnie umacniaæ nas swoj± ³ask±, zano¶my teraz ufne pro¶by.

1. Módlmy siê za Ko¶ció³ ¶wiêty, aby przez g³oszenie nawrócenia i pokuty prowadzi³ wiernych na spotkanie z Bo¿± mi³o¶ci±.
2. Módlmy siê za Papie¿a i Biskupów, aby swoj± pos³ug± pastersk± przypominali ¶wiatu o w³a¶ciwej godno¶ci cz³owieka.
3. Módlmy siê za nauczycieli i wychowawców, aby zaszczepiali warto¶ci chrze¶cijañskie w¶ród polskiej m³odzie¿y.
4. Módlmy siê o beatyfikacjê S³ugi Bo¿ego ks. Bronis³awa Markiewicza
5. Módlmy siê za polsk± m³odzie¿, aby nie da³a siê zwie¶æ pokusom ³atwego i przyjemnego ¿ycia bez Boga.
6. Módlmy siê za nas tu zgromadzonych, aby¶my potrafili porzuciæ stare uczynki i czystym sercem przyjmowaæ Jezusa.

Bo¿e, Ty znasz pragnienia i my¶li serca swojego ludu. Wys³uchaj pro¶by, które z pokor± do Ciebie zanosimy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


Przed rozes³aniem

"Musicie od siebie wymagaæ, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Niech te wskazanie Papie¿a - Polaka bêdzie dla nas wszystkich zaproszeniem do stylu ¿ycia, polegaj±cego na braniu swojego krzy¿a i pod±¿aniu za Jezusem. A w tej drodze niech nam towarzyszy wstawiennictwo S³ugi Bo¿ego ks. Bronis³awa Markiewicza.



DROGA KRZY¯OWA

Modlitwa wstêpna

"Ci±gle zaczynam od nowa
choæ czasem w drodze upadam.
Wci±¿ jednak s³yszê te s³owa
kochaæ to znaczy powstawaæ",

Tak pragn±. Bo¿e, rozpocz±æ swoje spotkanie z Tob± wszyscy, którzy we w³asnym ¿yciu do¶wiadczyli wielu bolesnych upadków, a sami upadaj±c os³abiali tak¿e swoich najbli¿szych.
Stajemy przed Tob± Panie, by wpatrywaæ siê w Twój ¦wiêty Krzy¿, braæ go na ramiona i razem z Matk± Bolesn± i¶æ a¿ na Golgotê. Wiemy, Bo¿e, ¿e nie zrozumiemy siebie, dopóki nie odnajdziemy Ciebie, dlatego prosimy - pomó¿ nam odnale¼æ Twój obraz w ka¿dym z nas, naucz wspó³cierpieæ z Tob± i drugim cz³owiekiem, daj si³ê powstawania z upadków.

I. Pan Jezus skazany na ¶mieræ
Przyszed³e¶ na ¶wiat, Jezu, by odmieniæ nasze grzeszne ¿ycie i pojednaæ nas z Ojcem. Nie zrozumieli¶my Twoich zamiarów. Nie skorzystali¶my z dobrych rad. Wybrali¶my wolno¶æ i zmienili¶my j± w samowolê. Kiedy by³o trudno siêgnêli¶my po alkohol. Stopniowo przestawali¶my byæ sob±. Nie umieli¶my odczytaæ prawdy i przeciwstawiæ siê krzycz±cemu t³umowi. Krzyczeli¶my razem z nim "Ukrzy¿uj Go". Krzy¿owali¶my Ciebie zabijaj±c jednocze¶nie swego ducha.
Przebacz nam, Jezu, tamten grzech, obmyj nieprawo¶æ i pomó¿ nam wróciæ do normalnego ¿ycia.

II. Pan Jezus bierze Krzy¿ na swe ramiona
Wzi±³e¶, Bo¿e, ten ciê¿ki krzy¿ i d¼wigasz go pod górê. U¶miechasz siê i mówisz: "Przyszed³em, aby s³u¿yæ".
Przyszed³e¶, aby s³u¿yæ, a ja pragn±³em, by mnie s³u¿ono. Chcia³em byæ panem domu i dusz± towarzystwa. Pi³em, by czuæ siê radosnym i wolnym. Zrzuca³em swój problem na innych: na ¿onê, dzieci, przyjació³. To oni d¼wigali mój krzy¿ a ja patrzy³em z daleka. Sta³em w gronie szyderców.
Bo¿e, przez to dzisiejsze spotkanie zmieñ moje ¿ycie. W³ó¿ na me ramiona wszystkie odrzucone wcze¶niej krzy¿e. Pragnê je nie¶æ razem z Tob± i ofiarowaæ w intencji tych, których skrzywdzi³em.

III. Pan Jezus upada pod krzy¿em
To straszne, Panie. Ty, który dajesz moc i si³ê cz³owiekowi upadasz pod ciê¿arem ludzkich grzechów. Nie wytrzymujesz naporu z³a, nie mo¿esz ud¼wign±æ morza ³ez matczynych. Upadasz i krwawisz. Upadamy razem z Tob± my, rodzice zniewolonych dzieci. Obmywamy ³zami Tw± skrwawion± twarz i b³agamy o lito¶æ nad nimi.
Daj im. Bo¿e, moc opamiêtania siê, a nas uzdolnij do niesienia pomocy wszystkim, którzy szukaj ± Ciebie i pragn± wyj¶æ z na³ogu.

IV. Pan Jezus spotyka Matkê Bolesn±
Na Twej drodze krzy¿owej, Panie, by³o wiele osób. Ale Matka by³a tylko jedna. Bardzo cierpia³a widz±c Dawcê ¯ycia id±cego na ¶mieræ. Wiedzia³e¶ o tym, wiêc jednym spojrzeniem ukoi³e¶ Jej ból i wla³e¶ w serce nadziejê.
Pomó¿ i nam, wychodz±cym z na³ogu, z³±czyæ swoje spojrzenie z Twoim i ofiarowaæ je naszym niewiastom: ¿onom i matkom. Pomó¿ byæ na nowo ich nadziej± i oparciem a nie krwawi±c± ran±.

V. Szymon z Cyreny pomaga Jezusowi d¼wigaæ krzy¿
Gdy rozmno¿y³e¶ chleb i ryby, Jezu, lgnê³y do Ciebie miliony. Gdy potrzebowa³e¶ pomocy - zosta³e¶ sam. Jeden Szymon z Cyreny ul¿y³ Twemu cierpieniu.
Chcemy, Bo¿e, pój¶æ w Jego ¶lady i pomóc ka¿demu kto czeka na pomoc. Dokonaj w nas, Panie, przemiany serc. Spraw, by¶my jeszcze gorliwiej s³u¿yli uzale¿nionym i ich rodzinom, by¶my nie ustawali w modlitwie i walce z na³ogami.

VI ¦w. Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
Jezu, przecie¿ mog³e¶ jednym skinieniem d³oni uciszyæ rozszala³y t³um i przej¶æ drogê krzy¿ow± jak Zwyciêzca. Przeszed³e¶ j± jako Cz³owiek. Do¶wiadczy³e¶ zmêczenia, cierpienia i potu. Pokaza³e¶, ¿e nawet dla grzesznika warto cierpieæ tak wiele.
Dziêkujemy Ci Bo¿e za Tw± ofiarn± mi³o¶æ, za ka¿d± kroplê krwi i potu. Pragniemy przestaæ piæ i paliæ, pokonaæ strach przed g³odem alkoholu i nikotyny, zimnym potem s³abo¶ci i wewnêtrznym cierpieniem.
Pomó¿ nam. Bo¿e, przyj±æ bezcenny dar trze¼wo¶ci i pozwól zanie¶æ go innym.

VII. Pan Jezus po raz drugi upada.
Upad³e¶ Jezu po raz drugi. Nie wytrzyma³e¶ ucisku korony i drzewa krzy¿a, na którym znalaz³y siê nowe grzechy: rozpusta, nieuczciwo¶æ, kradzie¿e i rozboje.
Upad³e¶, bo upad³em i ja. Zgubi³a mnie pycha. My¶la³em, ¿e jestem silniejszy, ¿e pomogê sam sobie. Ty, Bóg, nie pogardzi³e¶ pomoc± Szymona z Cyreny, a ja cz³owiek, odrzuci³em ka¿d± pomoc.
Wybacz mi. Panie, moj± pychê i pewno¶æ siebie. Wyci±gnij z mocy szatana i wyrwij z na³ogu. U¿ycz mi pogody i si³y, bym zmieni³ siebie i pomóg³ zmieniæ siê innym.

VIII. Pan Jezus spotyka p³acz±ce niewiasty.
Nie p³aczcie nade mn±, lecz same nad sob± i nad synami swoimi - powiedzia³e¶ do nas, Jezu. Wiedzia³e¶, ¿e jeste¶ niewinny. Podj±³e¶ ¶mieræ tylko z mi³o¶ci ku nam. Nikogo nie potêpi³e¶, lecz wezwa³e¶ do nawrócenia.
Czeka³e¶ na nas d³ugo i cierpliwie. Wreszcie przyszli¶my. Stajemy przed Tob± i ze ³zami w oczach prosimy - umocnij w nas kruch± jeszcze trze¼wo¶æ i powrót do normalno¶ci. Pob³ogos³aw budowanym na nowo wiêzom ma³¿eñskim i rodzinnym. Wspieraj w nas dobro i mi³o¶æ, by¶my staj±c siê lepszymi, na lepsze zmieniali ¶wiat.

IX. Pan Jezus upada po raz trzeci.
Jezu po trzykroæ ¶wiêty, przez swój trzeci upadek oznajmiasz ¶wiatu, ¿e w³a¶nie dla niego znosisz najwiêksze cierpienie i ból poni¿enia, ¿e pojednanie ludzi z Bogiem potrzebuje a¿ takiej Ofiary.
Chylimy czo³a przed Tob± i klêkamy przed Twoim krzy¿em. W podziêkowaniu sk³adamy ci nasz± abstynencjê i modlitwê, pomoc chorym i zniewolonym, troskê o biednych i porzuconych.
Umocnij nas Panie sw± moc±, by¶my dochowali wierno¶ci sk³adanym obietnicom. Tym, którzy wskutek s³abo¶ci je z³ami±, oka¿ sw± lito¶æ i mi³osierdzie.

X. Pan Jezus z szat obna¿ony.
Obna¿ono Ciê Panie, odarto z szat i wystawiono na po¶miewisko. Nie wyda³e¶ ani jednego g³osu skargi. Nikomu nie z³orzeczy³e¶. Nikogo nie potêpi³e¶. Nie przyszed³e¶ potêpiæ, lecz wezwaæ do nawrócenia.
A my tak ³atwo potêpiamy. Tak czêsto mówimy o innych. Odkrywamy dramaty ich ¿ycia, obna¿amy ich prywatno¶æ, odzieramy z godno¶ci.
Naucz nas. Bo¿e, milczenia i pokory. Naucz wiêcej s³uchaæ ni¿ mówiæ. Wyzwól w nas poczucie wstydu za z³o czynione innym. Daj moc zado¶æuczynienia wyrz±dzonym krzywdom.

XI. Pan Jezus do krzy¿a przybity.
Przybili Ciê Jezu jak z³oczyñcê. Poili Ciê wod± i octem. Bili rózgami. Cierpia³e¶ w milczeniu i poleca³e¶ ich Bogu.
Dzi¶ my polecamy Tobie wszystkie rodziny, w których panuje niezgoda, gdzie k³ótnie i awantury koñcz± siê bójkami, a ofiarami s± bezbronne dzieci. Przytul je. Bo¿e, do swego krzy¿a. Niech sp³ynie z niego ³aska spokoju i pojednania. Niech zniknie agresja i przemoc, a zrodzi siê dobro i mi³o¶æ.

XII. Pan Jezus na krzy¿u umiera.
Sk³oni³e¶, Bo¿e, sw± g³owê i odszed³e¶ do Ojca, a wielu my¶la³o, ¿e przegra³e¶. Nie poznali Twej boskiej potêgi. Nie dostrzegli jak doskonale z³±czy³e¶ niebo z ziemi±, jak pokona³e¶ ¶mieræ i da³e¶ nam ¿ycie. Uczyni³e¶ to z mi³o¶ci ku nam, grzesznikom.
A có¿ my mo¿emy uczyniæ dla Ciebie? Przyjmujemy w nasze s³abe d³onie dar Twej Ofiary. Ws³uchujemy siê w Twoje s³owa:
"Nie lêkajcie siê..." i przychodzimy do Ciebie z baga¿em naszych do¶wiadczeñ. Ogarnij, Jezu, swym mi³osierdziem ca³e nasze ¿ycie, zachowaj w nim to co dobre i po¿yteczne, a pomó¿ zmieniæ to, co rani Twe serce.

XIII. Pan Jezus zdjêty z krzy¿a.
Odszed³e¶ Panie do Ojca, bo tam przygotowano dla Ciebie tron chwa³y. Nie zapomnia³e¶ jednak o Matce. Wróci³e¶ do Niej w swej ludzkiej postaci po zdjêciu krzy¿a. By³a, wiêc z Tob± do koñca - w godzinie bólu i chwa³y.
Pozwól i nam. Bo¿e, zej¶æ z tego ¶wiata w gronie najbli¿szych. Wesprzyj sw± ³ask±, by¶my umierali godnie, trze¼wo, pojednani z Tob± i lud¼mi, by i nam naprzeciw wysz³a Twoja Matka i poprowadzi³a prost± drog± do Syna.

XIV. Pan Jezus do grobu z³o¿ony.
Grób Twój, Panie, to miejsce chwa³y i zwyciêstwa, to symbol zmartwychwstania i g³os prawdy o nie¶miertelno¶ci - "Kto we mnie wierzy, choæby i umar³, ¿yæ bêdzie". Ty wiesz. Panie, ile wysi³ku trzeba, by uwierzyæ i poznaæ prawdê. Dajesz mi wiêc niezbêdn± moc i zapraszasz do wspó³pracy. Przyjmujê, Chryste, Twoje zaproszenie i wyznajê wiarê w Tw± sprawiedliwo¶æ. Pragnê codziennie na nowo uczyæ siê Ciebie i Twojej mi³o¶ci. Pragnê zg³êbiaæ Tajemnicê Zbawienia i godnie zapracowaæ na wieczno¶æ.

Zakoñczenie.
Dziêkujemy Ci, Jezu, za dar Twej ¶wiêtej Ofiary, za to, ¿e pozwoli³e¶ nam chodziæ ¶ladami Twojej mêki, ¿e ukaza³e¶ sens cierpienia i pokona³e¶ strach przed jego przyjêciem. Za to, ¿e pokaza³e¶ wielko¶æ cz³owieka mimo jego s³abo¶ci.
Prosimy Ciê, przyjmij s³owa modlitwy, zaczerpniête z "Wielkiej Ksiêgi": Bo¿e, Stwórco mój, oddajê Tobie w posiadanie to wszystko co jest we mnie dobre i z³e. Modlê siê i b³agam, aby¶ raczy³ usun±æ ze mnie wszystkie braki mego charakteru, które przeszkadzaj± mi byæ u¿ytecznym dla Ciebie i mych wspó³braci. Udziel mi si³y, abym od tej chwili czyni³ Twoj± wolê. Amen".

Regina Ziarko-Podlaska



*


Sobota 8 marca 2003 r
Sobota po Popielcu
Iz 58, 9b-14 ; £k. 5,27-32
Dzieñ modlitw za kap³anów i ¶wieckich aposto³ów trze¼wo¶ci.


Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Na pocz±tku Wielkiego Postu patrzymy na Jezusa, który podejmuje walkê z szatanem, aby cz³owiek by³ zawsze blisko Boga. Tym, co oddziela nas od Boga jest grzech. Jednym z grzechów, które s± czêsto spotykane w naszej Ojczy¼nie to grzechy pijañstwa. Dlatego dzisiaj w sposób szczególny modlimy siê za kap³anów i ¶wieckich aposto³ów trze¼wo¶ci, którzy pomagaj± naszym braciom wyj¶æ z na³ogu pijañstwa i alkoholizmu, aby cieszyli siê opiek± Bo¿± a ich praca przynios³a b³ogos³awione owoce w postaci nawrócenia wielu braci na drogê wolno¶ci. Niech przez ich pos³ugê staje siê widoczna mi³o¶æ Boga do wszystkich ludzi. Pro¶my, by nie zabrak³o im si³ i entuzjazmu do krzewienia cnoty trze¼wo¶ci.
Rozpoczynaj±c Naj¶wiêtsz± Ofiarê przepro¶my Boga za nieuwa¿ne s³uchanie s³owa Bo¿ego i niewype³nienie zadañ, które nam ukazuje.


Rozwa¿anie:

Bp Piotr Dudziec (1906 1970) - aposto³ trze¼wo¶ci


Dzisiaj polecamy Bogu duszpasterzy: biskupów, kap³anów i diakonów a tak¿e ¶wieckich aposto³ów trze¼wo¶ci. Ci, którzy otrzymali powo³anie kap³añskie niech pójd± za przyk³adem bpa Piotra Dud¼ca. To czego naucza³ niech bêdzie przez kap³anów stosowane w ich ¿yciu.
Módlcie siê, Siostry i Bracia za nas, by¶my pomagali wam osi±gn±æ cel ¿ycia "dom nie rêk± uczyniony, lecz wiecznie trwa³y w niebie".
Kim by³ ten, który jest wzorem aposto³a trze¼wo¶ci dla kap³anów?
Dnia 7 listopada 1955 roku otrzyma³ z r±k pe³ni±cego wówczas funkcjê Przewodnicz±cego Konferencji Biskupów Polskich biskupa Micha³a Klepacza nominacjê na Delegata Episkopatu do Spraw Trze¼wo¶ci. By³ pierwszym biskupem, który z ramienia Episkopatu kierowa³ prac± trze¼wo¶ciow± Ko¶cio³a w Polsce.
Z zachowanych dokumentów dotycz±cych krzewienie cnoty trze¼wo¶ci w Polsce, mo¿emy wyci±gn±æ nastêpuj±ce wnioski. Biskup Piotr doskonale rozumia³, i¿:
- jest powa¿ny problem wynikaj±cy z nadu¿ywania alkoholu i wobec niego "nie wystarczy ustosunkowywaæ siê ogólnikowo", ale trzeba "zaj±æ stanowisko konkretne i mobilizuj±ce wszystkie si³y, by niebezpieczeñstwu stawiæ czo³o i zdecydowaæ siê na nieprzerwan± z nim walkê".
- metod± wiod±c± w krzewieniu trze¼wo¶ci jest abstynencja
- szczególne zadania w apostolstwie trze¼wo¶ci przypadaj± kap³anom.
Dnia 23 sierpnia 1956 roku mówi³ w Lublinie do kap³anów o ich odpowiedzialno¶ci za dzie³o trze¼wo¶ci w Polsce:"jako kap³ani powinni¶my poczuwaæ siê do pewnej ascezy ¿ycia. Bardziej ni¿ ¶wieckim nie mog± nam wystarczyæ rygory negatywne, lecz nadto musimy sobie jeszcze stawiaæ wymogi pozytywne. /.../ Tam gdzie asceza, tam ró¿norakie wyrzeczenia siê i umartwienie, a miêdzy innymi wyrzeczenie siê euforii alkoholowej i umartwienie w powstrzymaniu wyci±gaj±cej siê rêki po kieliszek. /.../ Wierni chc± w nas widzieæ mê¿ów umartwienia. I ca³kiem s³usznie, albowiem, mamy sk³adaæ ofiarê o³tarza i ofiarê naszego ¿ycia. Te dwie ofiary powinny stanowiæ jedn± i nierozerwaln± mocn± i mi³± Bogu Ofiarê ¶wiêt±. Warto siê zastanowiæ, jaka jest ta ofiara naszego ¿ycia: czego i na ile wyrzekamy siê dla mi³o¶ci Bo¿ej i dla naszego wewnêtrznego ubogacenia. /.../ Na polu trze¼wo¶ci /.../ du¿o jeszcze mamy niewykorzystanych sposobno¶ci i mo¿liwo¶ci. /.../ Owe to delectabilia dlatego, ¿e s± poci±gaj±ce, stwarzaj± mo¿liwo¶æ i sposobno¶æ do odmówienia sobie przyjemno¶ci do umartwienia, czyli jednym s³owem do ascezy na danym odcinku. Nie b±d¼my ascetami tylko z musu ¿yciowego i z takich czy innych konieczno¶ci (gdy np. kto¶ nie pije bo nie ma za co, albo, ¿e mu w±troba nie pozwala) ale b±d¼my ascetami z wolnego wyboru i z wy¿szych szlachetniejszych pobudek. /.../ "Z pojêciem ofiary i kap³añstwa wi±¿e siê pojêcie satysfakcji i ekspiacji. Trzeba nam niedostateczno¶ci innych uzupe³niaæ i za nie zado¶æ uczyniæ a za braki wynagradzaæ i sk³adaæ okup przeb³agalny.
Jako rz±dca diecezji p³ockiej po ¶mierci bpa Tadeusza P. Zakrzewskiego wyda³ "zarz±dzenie w sprawie praktyki trze¼wo¶ci i abstynencji w¶ród duchowieñstwa". Napisa³ w nim: - Na wszystkich przyjêciach kap³añskich, maj±cych charakter urzêdowy, jak np. z racji: wizytacji, prymicji, misji, rekolekcji, spowiedzi, odpustów, konferencji dekanalnych, zjazdów kole¿eñskich itp. nie wolno podawaæ ¿adnych napojów alkoholowych. - Nie wolno czêstowaæ go¶ci ¶wieckich, zarówno oficjalnie jak i prywatnie mieszkanie kap³ana odwiedzaj±cych, ¿adnymi spirytualiami. - Kap³an bior±cy udzia³ we wszelkich przyjêciach w domach ¶wieckich, przede wszystkim za¶: weselach, chrzcinach i z okazji kolêdy, a tak¿e spo¿ywaj±cy posi³ek w lokalach publicznych, bezwzglêdnie musz± siê powstrzymaæ od konsumpcji alkoholowej.
Stwierdzi³, i¿ "zarz±dzenie to obowi±zuje w sumieniu nie tylko kap³anów diecezjalnych ale i osoby zakonne, w szczególniejszy sposób powo³ane do doskona³o¶ci. Mo¿na siê spodziewaæ, ¿e nie bêdzie ono traktowane jako uci±¿liwy nakaz zewnêtrzny, ale jako wyra¿enie ochotnej i wewnêtrznej woli ka¿dego z nas, by¶my w krzewieniu kardynalnej cnoty wstrzemiê¼liwo¶ci mogli zawsze i wszêdzie mówiæ jak ¶w. Pawe³ aposto³: "B±d¼cie na¶ladowcami moimi" /Flp 3,17/
Pro¶my, aby osoba tego Biskupa sta³a siê bliska kap³anom i katolikom ¶wieckim - aposto³om trze¼wo¶ci.

ks. Zbigniew Kaniecki

Modlitwa Wiernych


Do Boga, który "s³yszy nasze wo³anie" i "widzi nasz trud" zano¶my pro¶by w intencjach Ko¶cio³a i ca³ego ¶wiata.

1. Módlmy siê za Ko¶ció³ ¶wiêty, aby jego nawo³ywanie do naprawy ¿ycia i trze¼wego oczekiwania na Pana, spotka³o siê z aktywn± odpowiedzi± w sercach ludzi.
2. Módlmy siê za papie¿a Jana Paw³a II, naszego biskupa……., wszystkich biskupów i kap³anów, aby ich g³os rozchodz±cy siê po ca³ej ziemi by³ ci±g³ym znakiem sprzeciwu wobec wszelkiej niesprawiedliwo¶ci i ludzkiej nêdzy.
3. Módlmy siê za ksiê¿y i ¶wieckich aposto³ów trze¼wo¶ci, aby g³osz±c Chrystusow± prawdê, s³owem i ¿yciem, cieszyli siê Bo¿ym b³ogos³awieñstwem i owocami swej pracy.
4. Módlmy siê za osoby uzale¿nione od alkoholu, narkotyków lub pozostaj±ce w wiêzach innych na³ogów, aby otworzyli swe serca i umys³y na g³os Chrystusa, który mo¿e zerwaæ krêpuj±ce ich ³añcuchy.
5. Módlmy siê za rodziny osób uzale¿nionych, aby by³y silne moc± Chrystusa i troszczy³y siê o krewnych, na których ci±¿y piêtno na³ogu.
6. Módlmy siê za nas samych, aby¶my zw³aszcza w okresie Wielkiego Postu otworzyli serca na problemy braci.

Bo¿e i nasz Ojcze, Ty rozdzielasz swe dary wszystkim, którzy Ciê wzywaj±. Wys³uchaj naszych pró¶b, aby¶my mogli chwaliæ Ciebie na wieki. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Przed rozes³aniem

"Komu wiêcej dano od tego wiêcej wymagaæ bêd±". Niech wzorem dla kap³anów w ich przewodzeniu ludziom w drodze do nieba, bêdzie biskup Piotr Dudziec, pierwszy biskup, który z ramienia Episkopatu kierowa³ prac± trze¼wo¶ciow± Ko¶cio³a w Polsce. Proszê o modlitwê za kap³anów i ¶wieckich aposto³ów trze¼wo¶ci.

powrót na górê strony



*

Niedziela 15.06.2003 r.
Uroczysto¶æ Trójcy Przenaj¶wiêtszej
Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trze¼wo¶ci
na Jasn± Górê (trzecia niedziela czerwca)
Pwt 4,32-34.39-40; Rz 8, 14-17; Mt 28, 16-20


Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Na Jasnej Górze w dniu dzisiejszym gromadz± siê przedstawiciele wszystkich ¶rodowisk trze¼wo¶ciowych, by u stóp Matki Bo¿ej Królowej Polski wypraszaæ wielki dar trze¼wo¶æ. Tak¿e i my poprzez tê ofiarê Eucharystyczn± po³±czmy siê ze wszystkimi pielgrzymami w tej szlachetnej intencji.


Kazanie

Mi³o¶æ Chrystusa przynagla nas do wyzwalania cz³owieka z uzale¿nieñ.


Wprowadzenie
We wspó³czesnym ¶wiecie cz³owiek nara¿ony jest na wiele ró¿nych niebezpieczeñstw. Mówi siê dzisiaj wiele o degradacji naturalnego ¶rodowisk cz³owieka, o ró¿nych chorobach jak zawa³y serca spowodowane szaleñczym trybem ¿ycia, AIDS, narkomani± czy ostatnio terroryzmem. Cz³owiek boi siê tych zagro¿eñ które przychodz± z zewn±trz, ale boi siê tak¿e wytworów swojego ludzkiego intelektu. Ci±g³y strach, niepewno¶æ jutra i ci±g³a pogoñ za "czym¶ nieokre¶lonym" powoduj±, ¿e wielu siêga po ¶rodki które pomog± zapomnieæ o tym co mo¿e ich czekaæ, a z czym sami nie s± wstanie sobie poradziæ.

Rozwiniêcie

1.Z³udne mira¿e.
Cz³owiek ¿yj±cy w takich warunkach szuka ¶rodowisk lub ¶rodków, które pomog± mu wyrwaæ siê z tego ob³êdnego, zaklêtego ko³a. Takie ¶rodowiska tworz± sekty. Poprzez odpowiednie techniki, pocz±tkowo niewinne wygl±daj±ce doprowadzaj± cz³owieka do ca³kowitego uzale¿nienia siê i podporz±dkowania swojej woli i ca³ego siebie tym którzy stoj± na czele. Bezwzglêdna uleg³o¶æ to jedna z charakterystycznych cech sekt.
Innym nie mniej gro¼nym zagro¿eniem jest siêganie do wszelkiego rodzaju u¿ywek takich jak alkohol, narkotyki, a tak¿e papierosy o których my nie chcemy s³yszeæ, ¿e mog± nas uzale¿niæ.
¬le pojêta mi³o¶æ, brak takiej mi³o¶ci w rodzinie, rozczytywanie siê w pornografii prowadz± do uzale¿nienia od seksu.
Wspó³czesny cz³owiek charakteryzuje siê równie¿ szukaniem wra¿eñ w ró¿nego rodzaju dziedzinach ¿ycia, które wymagaj± ryzyka. St±d powstaj± uzale¿nienia od hazardu.

2.Chrystus Wyzwoliciel.
Cz³owiek wierz±cy ma wiarygodnego Przewodnika po wspó³czesnym ¶wiecie. Jest Nim Jezus Chrystus, który z mi³o¶ci do mnie odda³ swoje ¿ycie na drzewie krzy¿a. Zbli¿amy siê do Niego poprzez uczestniczenie systematyczne i regularne w sakramentach ¶wiêtych, które zostawi³ w swoim Ko¶ciele. Wszyscy ci którzy pracuj± z lud¼mi uzale¿nionymi od ró¿nych u¿ywek widz± jak wiele w ich ¿yciu zmienia wiara w Chrystusa. Zmieniaj± siebie, swoje patrzenie na rzeczywisto¶æ, ale tak¿e zmieniaj± swoje nastawienie do innych ludzi. Tak¿e ich najbli¿sze ¶rodowiska, a wiêc rodziny przeobra¿aj± siê w "oazy" spokoju. Zmienia siê radykalnie atmosfera takich domów. Program "Dwunastu kroków", a wiêc program trze¼wienia jest programem duchowym. Ci którzy to rozumiej± maj± o wiele ³atwiejsz± drogê w trze¼wo¶ci.
Niedawno zmar³y tragicznie Marek Kotañski cz³owiek bez reszty oddany pracy na rzecz ludzi uzale¿nionych od alkoholu w jednym z wywiadów mówi³ w ten sposób "Jedyn± si³±, która mo¿e ich ( ludzi bezdomnych i uzale¿nionych ) rozpogodziæ i pokazaæ, ¿e maj± serca i znale¼æ klucz do tego serca, jest w³a¶nie Jezus i nasza wiara. Bez niego nic nie mo¿na zrobiæ".

3. Nasza odpowied¼ - Pój¶æ za Chrystusem.
Odpowied¼ chrze¶cijanina, a wiêc cz³owieka przyznaj±cego siê do Chrystusa powinna w dzisiejszym ¶wiecie byæ jasna i czytelna. Nie mo¿na pozostaæ obojêtnym na tragiczny los wielu pojedynczych osób i ca³ych rodzin. Trzeba umieæ z tymi lud¼mi solidaryzowaæ siê w ich nieszczê¶ciu. Jedynym powodem naszego zaanga¿owania powinna byæ mi³o¶æ na wzór tej jakiej ka¿dy z nas do¶wiadcza od Chrystusa.
Wskazaæ na konkretne formy takiego zaanga¿owania. Dobrowolna abstynencja; praca w stowarzyszenia o charakterze trze¼wo¶ciowym; modlitwa w tej intencji; pielgrzymki; konkretna pomoc materialna osobom i rodzinom uzale¿nionym; mówienie o zagro¿eniach w swoim ¶rodowisku; pomoc tym, którzy ju¿ prowadz± jakie¶ akcje profilaktyczne.
Niech zawo³anie o mi³o¶ci Chrystusa, która nas przynagla, ku temu aby¶my nie¶li wyzwolenie innym, zw³aszcza tym, którzy o w³asnych si³ach nie mog± powstaæ niech nam towarzyszy ka¿dego dnia. Amen

O. Krzysztof Ko¶cielecki kapucyn


Modlitwa wiernych


Przez po¶rednictwo Matki Naj¶wiêtszej zanie¶my nasze wspólne pro¶by i b³agania.

1. Za naszego Wielkiego Rodaka Jana Paw³a II, który wielokrotnie pielgrzymowa³ na Jasn± Górê, by zawsze ukazywa³ ludziom zagubionym w dzisiejszym ¶wiecie prawdy najwa¿niejsze.
2. Za wszystkich, którym bliska jest sprawa trze¼wo¶ci, by nie zra¿ali siê brakiem widocznych owoców na niwie trze¼wo¶ci.
3. Za m³ode pokolenie: dzieci i m³odzie¿, aby umia³y w swoim ¿yciu wybieraæ toco piêkne i szlachetne, chocia¿ niepopularne..
4. Za w³adze pañstwowe, by stanowi³y prawa s³u¿±ce dobru obywateli.
5. Za nas samych, aby¶my umieli ochotnie odpowiadaæ na wszelkie wyzwania wspó³czesnego ¶wiata.

Bo¿e, wys³uchaj naszych pró¶b zanoszonych za wstawiennictwem Matki Naj¶wiêtszej i zechciej na nie spojrzeæ z mi³o¶ci±. Który ¿yjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Propozycje og³oszeñ
W tym tygodniu zachêcamy wszystkich do intensywnej modlitwy w intencji naszych braci uzale¿nionych od alkoholu, którzy nie mog± powstaæ o w³asnych si³ach.

powrót na górê strony




XVII Niedziela Zwyk³a 27.07.2003 r.
(ostatnia niedziela lipca)
2 Krl 4,42-44; Ef 4,1-6; J 6,1-15
SIERPIEÑ - miesi±cem abstynencji


Wprowadzenie

Na Eucharystii Chrystus gromadzi nas jako jedn± rodzinê. Chce by¶my w drodze do niebieskiej Ojczyzny karmili siê Jego Cia³em i Krwi±. Tak¿e i w tej Liturgii bêdziemy prosiæ dobrego Ojca o wszystkie potrzebne nam i naszym najbli¿szym ³aski.


KAZANIE


"Pan da si³ê swojemu ludowi,
Pan da swojemu ludowi b³ogos³awieñstwo pokoju"
(t³um. C. Mi³osz, Ps. 29, 11)

l. Informacje Episkopatu Polski na rzecz otrze¼wienia Narodu
. 201 Konferencja Plenarna Episkopatu Polski zgromadzona w dniach 15 i 16 czerwca 1984 roku w Radomiu pod przewodnictwem Kardyna³a Józefa Glempa, Prymasa Polski podjê³a nastêpuj±c± decyzjê:
"Sierpieñ, jako miesi±c wielkich uroczysto¶ci Maryjnych i donios³ych rocznic narodowych, zostaje przez Episkopat og³oszony miesi±cem trze¼wo¶ci Narodu.
-Wielkie uroczysto¶ci Maryjne [...] zwracaj± uwagê na motywy religijne i moralne Apostolstwa Trze¼wo¶ci i walki z alkoholizmem.
- Donios³e rocznice Narodowe [...] podkre¶laj± aspekt patriotyczny i kulturowo-spo³eczny omawianej sprawy."
202 Konferencja Plenarna Episkopatu Polski obraduj±ca w dniach 26 i 27 wrze¶nia 1984 roku w Warszawie pod przewodnictwem Kardyna³a Józefa Glempa, Prymasa Polski ustanowi³a, co nastêpuje: "Ksiê¿a Biskupi dziêkuj± wszystkim, którzy odpowiedzieli na ich apel o powstrzymywanie siê od picia i czêstowania alkoholem w miesi±cu sierpniu. Zagro¿enie trwa jednak nadal. Dlatego te¿ Biskupi usilnie prosz±, aby nadchodz±cy Adwent i Wielki Post by³y czasem wstrzymywania siê od alkoholu. Zachêcaj± równie¿ do organizowania pielgrzymek na Jasn± Górê w intencji wyproszenia trze¼wo¶ci w Narodzie Polskim. Zalecaj± tak¿e tworzenie bractw trze¼wo¶ci im. ¶w. Maksymiliana".

2. Serdeczne podziêkowanie wszystkim ludziom dobrej woli za w³±czenie siê do apostolskiego trudu trze¼wo¶ci w sierpniu i adwencie. Echa z ró¿nych stron Polski stwierdzaj±, ¿e g³os biskupów polskich zosta³ potraktowany powa¿nie. Ludzie dobrej woli czêstowani alkoholem, nawet symbolicznie, odpowiadali krótko: "dziêkujemy, nie pijemy... miesi±c sierpieñ... adwent". Episkopat Polski wszystkim Wam, ukochani Bracia i Siostry, jest bardzo wdziêczny za to, ¿e¶cie siê zmobilizowali w Duchu Bo¿ym... i w Duchu Polskim... Równie¿ duchowieñstwo parafialne dziêkuje za to, ¿e mieli¶cie odwagê byæ solidarni i mocni w sprawie bardzo wa¿nej dla Ko¶cio³a i Narodu, dla Ojczyzny i ka¿dej rodziny. Trze¼wy miesi±c sierpieñ i Adwent oraz Wielki Post raz jeszcze wykazuj±, ¿e POLAK, jak zechce, POTRAFI! Prymas Tysi±clecia mówi³: "Cz³owiek, który chce w³adaæ sob± i s³u¿yæ innym - musi byæ trze¼wy. Przywracanie oblicza trze¼wego rodakom, to najbardziej postêpowa i twórcza praca spo³eczna".
Bracia i Siostry, za zrozumienie g³osu Biskupów, za Wasz± chrze¶cijañsk±, solidarn± postawê w sierpniu. Adwencie i Wielkim Po¶cie przyjmijcie od serca p³yn±ce: Bóg zap³aæ!

3. Trze¼wy sierpieñ. Adwent i Wielki Post - to nie jednorazowa akcja, to zaproszenie do permanentnego... codziennego wype³niania ¦lubów Jasnogórskich Narodu.
"Zwyciêska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy stoczyæ pod Twoim sztandarem Naj¶wiêtszy i najciê¿szy bój z naszymi wadami narodowymi.
Przyrzekamy wypowiedzieæ walkê lenistwu i lekkomy¶lno¶ci, marnotrawstwu, pijañstwu i rozwi±z³o¶ci.
Przyrzekamy zdobywaæ cnoty: wierno¶ci i sumienno¶ci, pracowito¶ci i oszczêdno¶ci, mi³o¶ci i sprawiedliwo¶ci spo³ecznej"

(¦luby Jasnogórskie).

¦luby Jasnogórskie - w tym trze¼wo¶ciowe - to sta³y nasz program codziennego ¿ycia w ci±gle zmieniaj±cych siê na plus czy minus sytuacjach ¿yciowych. Tych ¦lubów - nikt, kto mieni siê katolikiem i Polakiem - nie mo¿e zdradzaæ, nie mo¿e byæ wobec nich obojêtnym, nie mo¿e ich nie poj±æ. W tej dziedzinie, je¶li Polska chce byæ Polsk±, musimy byæ permanentnie solidarni, twórczy, postêpowi, konsekwentni.

4. Musimy stale czuwaæ - bo z³o alkoholowe, jak hydra, bez przerwy siê odradza.
"B±d¼cie trze¼wi i czuwajcie! Przeciwnik Wasz - diabe³, jak lew rycz±cy, kr±¿y szukaj±c kogo po¿reæ. Mocni w wierze przeciwstawiajcie siê jemu" (1 P 5,8-9).
Skuteczn± odpowiedzi± na ow± przestrogê ¶w. Piotra i Piotra czasów naszych - Jana Paw³a II, jest proklamowany w Polsce na Jasnej Górze Ruch Trze¼wo¶ci im. Maksymiliana Kolbego, w skrócie "RTMK". Wst±pmy w jego szeregi i pod patronatem ¶w. Maksymiliana przeciwstawmy siê z³u - dobrem.

5. Sierpieñ by³ przebudzeniem Narodu... by³ prób± si³.
"Teraz nadesz³a dla nas godzina powstania ze snu. teraz bowiem zbawienie jest bli¿ej nas, ni¿ wtedy, gdy¶my uwierzyli. Noc siê posunê³a, a przybli¿y³ siê dzieñ, odrzuæmy wiêc uczynki ciemno¶ci, a przyobleczmy siê w zbrojê ¶wiat³a. ¯yjemy przyzwoicie, jak w jasny dzieñ" (Rz 13, 11-13).
Powy¿sze S³owo Bo¿e daje nam ducha Bo¿ego i wzmacnia nasze ludzkie si³y, aby¶my przebudzeni stale czuwali - i choæ sierpieñ siê skoñczy³, stale kontynuowali apostolstwo trze¼wo¶ci.
Nie mo¿emy ustaæ w drodze... my musimy siaæ, choæ za siewc± kroczy stado wron...

6. Ksi±dz Prymas proponuje "samoocalenie z alkoholizmu"
W imiê Matki Bo¿ej Czêstochowskiej, 26.08. 1985 r. na Jasnej Górze, Ksi±dz Prymas przypominaj±c Jasnogórskie ¦luby Narodu zwróci³ siê do rodaków z nastêpuj±c± pro¶b±, któej realizacja obudziæ mo¿e wielu:
"Mówimy o darze godnego ¿ycia. O godno¶ci ludzkiej mówi siê du¿o, a ci±gle za ma³o mówimy o tym, jak alkoholizm po prostu poniewiera ludzk± godno¶æ. Koñczy siê nied³ugo miesi±c sierpieñ - miesi±c trze¼wo¶ci z motywów narodowych, zgodnie z zamiarami Episkopatu. Trudno mierzyæ rezultaty tego apelu o trze¼wo¶æ, ale niew±tpliwie s± one znaczne. Jednak¿e nie idzie o to, aby przetrzymaæ bez wódki sierpieñ, a potem rozpocz±æ na nowo nadu¿ywanie trunków. Idzie o d¼wigniêcie Narodu z wady, która szarga godno¶æ cz³owieka. Nie mo¿emy nigdy zniechêciæ siê w szukaniu nowych sposobów walki z tym na³ogiem w imiê samoocalenia.
Niech przy parafiach zostan±
utworzone grupy rodziców i dzieci, które rozpoczê³yby zorganizowane publiczne apostolstwo trze¼wo¶ci. Na przyk³ad przed punktami sprzeda¿y alkoholu niechby stanê³o troje dzieci, naturalnie pod okiem starszych i trzyma³o napis: "Dzieci prosz±, nie pij wódki!", lub co¶ podobnego. Taka pro¶ba dy¿uruj±cych grup dzieci i starszych mog³aby poruszyæ wiele sumieñ. A przecie¿ nam idzie o budzenie sumieñ, bo sumienie stoi na stra¿y dobra Narodu".

Drodzy Bracia i Siostry!
We¼my razem do serca tê skromn± na pozór - a tak g³êbok± i przebudzaj±c± nas pro¶bê Kardyna³a Prymasa Polski.
Razem z dzieæmi i m³odzie¿± twórzmy owe "Trójki samoocalenia Narodu z alkoholizmu"...
Przecie¿ wszyscy pragniemy otrze¼wienia w Ojczy¼nie: wszyscy modlimy siê o trze¼wo¶æ w rodzinach! Pomó¿my sobie i rodzinie - tegoroczny Tydzieñ Mod³ów o Trze¼wo¶æ Narodu postawi³ na rodzinne apostolstwo na plakatach widzieli¶my rodzinê: ojca, matkê i dzieci i has³o Tygodnia: "KOCHAM JEZUSA JESTEM APOSTO£EM TRZE¬WO¦CI".
Dobry Bóg wskazuje nam ró¿ne drogi doj¶cia do trze¼wo¶ci w rodzinie. Jedn± z nich jest RTMK, a przedmurzem chroni±cym rodzinê przed zagro¿eniem alkoholowym niech bêd± owe "Trójki samoocalenia".
Pamiêtajmy, Niepokalana zwyciê¿a w nas i przez nas.

Ks. Henryk Kor¿a


Modlitwa wiernych


Mi³osiernemu Bogu, który czeka na nasze powroty zanie¶my teraz wspólne modlitwy.

1. Za ca³y Ko¶ció³ Powszechny, by dla wszystkich ludów by³ widocznym znakiem ¶wiêto¶ci.
2. Za dzieci przebywaj±ce na wakacjach aby czas wolny umia³y prze¿yæ w jedno¶ci z Bogiem poprzez coniedzieln± Mszê ¶w. i regularn± modlitwê.
3. Za tych którzy stoj± z dala od Boga, by ³aska wiary dotknê³a tak¿e ich serca i umys³y.
4. Za ludzi ciê¿kiej pracy aby z roztropno¶ci± gospodarowali swoimi pieniêdzmi i nie wydawali ich na alkohol i zbêdne u¿ywki.
5. Za nas samych aby¶my w swoim ¿yciu umieli wybieraæ tylko dobro.

Panie, naucz nas zawsze byæ otwartymi na s³owa Ewangelii i nie pozwól by¶my zagubili siê w tym ¶wiecie. Który ¿yjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Propozycje og³oszeñ
W miesi±cu sierpniu Ko¶ció³ wzywa wiernych by powstrzymali siê od spo¿ywania napojów alkoholowych pod jak±kolwiek postaci±, a tak¿e by innych nie czêstowali. Dlatego w naszej parafii przez ca³y sierpieñ wy³o¿ona bêdzie Ksiêga Trze¼wo¶ci do której mo¿e wpisaæ siê ka¿dy nie tylko ten kto ma problem alkoholowy. Bêdzie to konkretny wyraz naszej solidarno¶ci z osobami i rodzinami, które prze¿ywaj± dramat alkoholizmu. Zachêcamy tak¿e do udzielenia konkretnej pomocy materialnej takim rodzinom. Polecajmy równie¿ te sprawy Bogu w naszych codziennych modlitwach.




Propozycja wpisu do Parafialnej Ksiêgi Trze¼wo¶ci:
Na chwa³ê Boga i ku czci Matki Naj¶wiêtszej, w poczuciu odpowiedzialno¶ci za losy Ko¶cio³a i Ojczyzny w trosce o ocalenie najwy¿szych warto¶ci Narodu, na wynagrodzenie Panu Bogu za grzechy i w celu uproszenia daru trze¼wo¶ci dla Narodu przyrzekam powstrzymaæ siê od u¿ywania napojów alkoholowych w miesi±cu sierpniu 2003 roku



*

Pierwsza niedziela sierpnia 3.08.2003 r.
(niedziela adoracyjna)

Propozycja nabo¿eñstwa przed wystawionym Naj¶wiêtszym Sakramentem

1. Pie¶ñ "Kto siê w opiekê...

2. Komentarz
Panie Jezu, przychodzimy przed Twój majestat w pierwsz± niedzielê miesi±ca sierpnia, aby prosiæ Ciê szczególnie o trze¼wo¶æ w naszych rodzinach, naszych parafiach i trze¼wo¶æ dla ca³ego naszego Narodu. Wiemy jak wiele z³a dzieje siê wówczas gdy siêgamy po alkohol. W wa¿nych momentach jako Naród mogli¶my ten zgubny na³óg porzuciæ i tym zadziwiæ ca³y ¶wiat. Ale czy tylko w chwilach kryzysowych jeste¶my w stanie powiedzieæ stanowcze "Nie" temu co nadal stanowi najwiêksze zagro¿enie? Oto u Twoich stóp jest nas tak wielu. W pokornej modlitwie przed Twoim obliczem chcemy wyb³agaæ potrzebne ³aski.

3. Dlatego z g³êbi serca wo³amy:
Przepraszamy Ciê Panie
- Za zniewa¿anie Twego ¦wiêtego Imienia po pijanemu
- Za tych którzy podaj± alkohol dzieciom i m³odzie¿y
- Za niszczenie alkoholem w³asnego zdrowia
- Za zabójstwa, gwa³ty, wypadki, rozboje i kradzie¿e pope³nione pod wp³ywem alkoholu
- Za zgorszenia dawane dzieciom przez nietrze¼wych rodziców
- Za opuszczanie niedzielnych i ¶wi±tecznych Mszy ¶w. z powodu upicia siê
- Za tych, którzy zachêcaj± i przymuszaj± do picia
- Za tych, którzy ratuj± gospodarkê kosztem zdrowia obywateli

¦piew: ¦wiêty Bo¿e....


4.
Chcemy tak¿e podziêkowaæ za wszystkie ³aski, które otrzymali¶my z Twojej ojcowskiej d³oni.
Dlatego z g³êbi serca przepe³nionego wdziêczno¶ci± wo³amy:
Dziêkujemy Ci Panie.
- Za wszystkich, którzy trwaj± w dobrowolnej i ca³kowitej abstynencji
- Za wszystkie organizacje dzia³aj±ce na polu trze¼wo¶ci
- Za trud i po¶wiecenie: lekarzy, pielêgniarek, psychologów, terapeutów
- Za powstaj±cych z na³ogu alkoholizmu
- Za urz±dzaj±cych wesela i inne uroczysto¶ci ko¶cielne bez alkoholu
- Za duszpasterzy pracuj±cych ofiarnie nad otrze¼wieniem naszego Narodu
- Za rodziny w których dzieci nie widz± alkoholu

¦piew: Có¿ Ci Jezu damy...

5.
Jezu Chryste wiemy jak wiele w naszym ¿yciu musimy poprawiæ, tak by nasze serca nale¿a³y tylko do Ciebie. Bez Twojej pomocy i ³aski niewiele jeste¶my w stanie zmieniæ. Umys³ nasz jest niedoskona³y, a wola s³aba. Udziel nam mocy i si³y by¶my sami powstawali z naszych upadków ku lepszemu ¿yciu i innym byli w stanie pomóc. Dlatego w duchu zaufania wo³amy: Wys³uchaj nas Panie.
- Aby jak najwiêcej parafian wyrzek³o siê z mi³o¶ci ku Bogu i bli¼nim u¿ywania napojów alkoholowych
- Aby dzieci pierwszokomunijne wytrwa³y w przyrzeczeniach abstynenckich
- Aby nie o¶mieszano ludzi niepij±cych -
- Aby na naszych ulicach nie by³o ludzi nietrze¼wych -
- Aby rozwija³y siê grupy samopomocowe i bractwa trze¼wo¶ciowe
- Aby z naszego ¿ycia zniknê³y pijackie obyczaje

Daj nam Bo¿e zrozumieæ jak wielki w Twoich oczach jest cz³owiek trze¼wy. Naucz nas ceniæ i szanowaæ tê cnotê i do niej innych zachêcaæ. Niech ka¿dy z nas w swoim ¶rodowisku bêdzie wiernym ¶wiadkiem Twojej Ewangelii daj±c temu przyk³ad poprzez zachowywanie abstenencji.
Maryjo Królowo Polski módl siê za nami
¦w. Józefie opiekunie rodzin módl siê za nami.
¦w. Janie Chrzcicielu wzorze abstynentów módl siê za nami
¦w. Maksymilianie Kolbe patronie ruchu trze¼wo¶ciowego módl siê za nami.

Pie¶ñ: "Przed tak wielkim Sakramentem

6. B³ogos³awieñstwo koñcowe.

powrót na górê strony




I Niedziela Adwentu - 30.11.2003 r.
Czytania: Jr 33,14-16; 1 Tes.3,12-4,2; £k 21,25-28.34-36

Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Dzi¶ zaczyna siê nowy rok ko¶cielny, a tym samym rozpoczynamy Adwent, czyli przygotowanie siê do ¶wi±t Bo¿ego Narodzenia. W tym czasie chcemy przede wszystkim oczy¶ciæ serca, byæ gotowymi na przyjêcie Pana. Nie wiemy, kiedy Pan domu przyjdzie. Musimy byæ czujni. Na pocz±tku Mszy ¶w. przepro¶my Boga za nasz± gnu¶no¶æ, brak gorliwo¶ci, zapominanie, ¿e Pan jest blisko.


Homilia

Postawy czujno¶ci domaga siê od nas Jezus Chrystus. Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy Pan domu przyjdzie, Kto stoi niech baczy, by nie upad³. W czasie Adwentu trzeba zrezygnowaæ z zabaw, zdecydowaæ siê na jaki¶ rodzaj umartwienia. Kto¶ zrezygnuje z palenia tytoniu, kto¶, kto pali du¿o, mo¿e zmniejszy ilo¶æ, kto¶ postanowi nie u¿ywaæ alkoholu, niektórzy mo¿e zdobêd± siê na umartwienie w jedzeniu. Mo¿na by tutaj wymieniaæ d³ugo. Ka¿dy sam wybierze jak±¶ formê umartwienia, aby to pomog³o mu w czuwaniu adwentowym.
Gdy dzi¶ patrzymy na
sytuacjê Polski, dostrzegamy wiele z³a, wiele zagro¿eñ. Najwiêksze to alkoholizm, narkomania, nieczysto¶æ, materializm, ¿±dza w³adzy pieniêdzy za wszelk± cenê. Przez te grzechy szatan zaczyna panowaæ nad Polsk±. Dlatego od tego okresu rozpoczynamy mobilizacjê si³ pod sztandarem Niepokalanej i pod znakiem zwyciêskiego Krzy¿a. Tê mobilizacjê nazywamy Krucjat± Niepokalanej. Dzi¶ tylko powiemy, ¿e Krucjata Niepokalanej bêdzie polegaæ na codziennym odmawianiu przynajmniej dziesi±tki ró¿añca i ofiarowaniu codziennych swoich prac, trudów i cierpieñ Bogu przez Niepokalan±, aby nast±pi³a odmiana zwyczajów i odsuniêcie wszelkich niebezpieczeñstw gro¿±cych naszym rodzinom. Je¿eli bêdziemy chcieli walczyæ ze z³em pod sztandarem Niepokalanej, to Bóg oka¿e moc ramienia Swego, odniesiemy zwyciêstwo w sobie i w ¶wiecie. Spe³ni± siê s³owa wypowiedziane przez Niepokalan± -rozproszy³ pyszni±cych siê zamys³ami serc swoich. Rozproszy i rozbije wszelkie korporacje, wszelkie przedsiêbiorstwa zwi±zane z produkcj± ¶rodków, które odurzaj± i zniewalaj± cz³owieka, upadnie przemys³ zwi±zany ze sprzeda¿± piêkna cia³a ludzkiego. Upadnie, bo siê nawróc± przeciwnicy Ko¶cio³a. Przez czcicieli Niepokalanej, Bóg str±ci z tronu grzesznych w³adców, a wprowadzi do w³adzy pokornych i przestrzegaj±cych przykazañ Bo¿ych.
Do Krucjaty Niepokalanej mo¿e nale¿eæ ka¿dy. W Wielkim Po¶cie, w Tygodniu Modlitw o Trze¼wo¶æ, bêdzie okazja, by o tym ruchu powiedzieæ wiêcej.
W pierwsz± niedzielê Adwentu warto przypomnieæ, ¿e rodziny chrze¶cijañskie musz± ¿yæ modlitw±. Dlatego zachêcam do wspólnej modlitwy rodzinnej. Jest ona potrzebna ka¿demu z nas, jak uzdrawiaj±cy oddech.
Bierzmy przyk³ad z Niepokalanej. Ona jest blisko swoich dzieci i uczy nas czujno¶ci, modlitwy, ofiarno¶ci i wzajemnej mi³o¶ci. Amen.

O. Oskar Puszkiewicz OFM

Modlitwa wiernych

Do Boga Trójjedynego, Pana czasu, zanie¶my pokorne pro¶by i b³agania.

1.Módlmy siê za Ko¶ció³ ¦wiêty, aby nale¿±cy do niego byli czujni i trze¼wi.

2.Módlmy siê za papie¿a Jana Paw³a II, o zdrowie i si³y w pos³ugiwaniu Ko¶cio³owi. Podtrzymujmy go nasz± modlitw± i ofiar± w wype³nianiu jego misji w Ko¶ciele i ¶wiecie.

3.Módlmy siê za upijaj±cych siê i trwaj±cych te¿ w innych na³ogach, aby uznali swój grzech i zerwali z grzesznym ¿yciem.

4.Módlmy siê za tych, którzy podjêli s³uszn± decyzjê umartwienia, wyrzeczenia i w³±czyli siê do Krucjaty Niepokalanej poprzez modlitwê i ofiarê. Niech ci wszyscy wytrwaj± na tej szlachetnej drodze.

5.Módlmy siê za nas samych, aby¶my byli czujni i nie dali siê zwie¶æ diab³u, lecz zawierzyli Niepokalanej, aby Bóg móg³ okazaæ moc ramienia Swego.

Najlepszy Ojcze, który powo³a³e¶ nas do ¶wiêto¶ci, pobud¼ nas do gorliwo¶ci, czujno¶ci, aby¶my oddawali Ci w ka¿dym czasie chwa³ê i cze¶æ. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Na rozes³anie

Czas Adwentu niech bêdzie czasem umartwienia i ustawicznej modlitwy, a szczególnie wspólnej modlitwy w rodzinie.

Propozycje og³oszeñ

Rozpoczynaj±c okres Adwentu pamiêtajmy o postawie czujno¶ci, o rezygnacji ze wszelkich zabaw, a szczególnie imprez, na których pije siê alkohol. Zachêcam do rezygnacji w tym okresie z u¿ywania wszelkich napojów alkoholowych piwa, wina, wódki.



Propozycja wpisu do Parafialnej Ksiêgi Trze¼wo¶ci


"Celem abstynencji jest zdrowy cz³owiek" Bp Antoni Pacyfik Dydycz


Jako uczeñ Chrystusa, maj±c ¶wiadomo¶æ moralnych i spo³ecznych skutków picia alkoholu postanawiam podj±æ dobrowolnie zobowi±zanie abstynencji od spo¿ywania napojów alkoholowych. Ponadto nie bêdê napojów alkoholowych kupowa³, ani nikogo nimi czêstowa³. Zobowi±zanie to podejmujê na okres Adwentu 2003 (tj. od 30 11 do 24.12.2003 r.) w wiadomej sobie intencji i uzewnêtrzniam ni¿ej z³o¿onym podpisem.


powrót na górê strony



I Niedziela stycznia - 4.01.2004 r.
II Niedziela po Narodzeniu Pañskim
Czytania: Syr 24, 1-2.8-12; Ef 1, 3-6.15-18; J 1, 1-18


Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Nowy Rok to czas postanowieñ. Tak¿e czas nadziei. Chcemy z ufno¶ci± patrzeæ w nadchodz±ca przysz³o¶æ. Dlatego u progu Nowego Roku zapraszamy Chrystusa do naszego serca i do naszych domów. Oby ten Rok obfitowa³ w wiele ³ask Bo¿ych tak¿e na polu trze¼wo¶ci.

Modlitwa wiernych

Do Boga Ojca który daje nam w swojej hojno¶ci kolejny rok do prze¿ycia zanie¶my teraz nasze pro¶by i b³agania.
1. Módlmy siê za ca³y Ko¶ció³ ¶w., aby ukazywa³ wspó³czesnemu ¶wiatu trwa³e warto¶ci, na których ludzie mog± budowaæ swoj± przysz³o¶æ.

2. Módlmy siê za nasze rodziny, aby w nadchodz±cym roku Bóg zachowa³ je od nieszczê¶æ.

3. Módlmy siê za tych, którzy odeszli od wiary, aby czas ¶wi±teczny by³ dla nich okazj± do g³êbokiej refleksji nad swoim ¿yciem.

4. Módlmy siê za ludzi uzale¿nionych by w Nowym Roku ponownie podjêli wysi³ki w powrocie na drogê trze¼wo¶ci.

5. Módlmy siê za nas samych, aby¶my nie zmarnowali ¿adnego dnia z tych, które Bóg nam daje.

Dobry Bo¿e, który wys³uchujesz naszych pró¶b, zechciej wejrzeæ na te, które wypowiedzieli¶my i pomó¿ nam w Nowym roku stawaæ siê lepszymi. Przez Chrystusa Pana naszego.

Propozycje og³oszeñ

W okresie karnawa³u wielu z nas uczestniczy w ró¿nych spotkaniach towarzyskich. Starajmy siê dawaæ zawsze dobre ¶wiadectwo godne dzieci Bo¿ych zw³aszcza poprzez powstrzymywanie siê od napojów alkoholowych.
powrót na górê strony


*


XXXVII TYDZIEÑ MODLITW o TRZE¬WO¦Æ NARODU

22 - 28 lutego 2004

Has³o:
Okaza³ moc ramienia swego"

NIEDZIELA, 22 lutego 2004 R.
Dzieñ modlitw za ludzi sprawuj±cych w³adzê, aby przestrzegali przykazañ Bo¿ych i przeciwstawali siê niesprawiedliwo¶ci spo³ecznej.

PONIEDZIA£EK, 23 lutego 2004 R
Dzieñ modlitw za m³odzie¿, aby odrzuci³a modê na picie alkoholu i u¿ywanie innych ¶rodków odurzaj±cych.

WTOREK, 24 lutego 2004 R.
Dzieñ modlitw za dzieci, aby by³y wierne.

¦RODA, 25 lutego 2004 R. Popielec
Dzieñ modlitw za ojców rodzin, aby za wstawiennictwem ¶w. Józefa odnie¶li zwyciêstwo nad wszelkim z³em w sobie i w swoim otoczeniu.

CZWARTEK, 26 lutego 2004 R.
Dzieñ modlitw za kap³anów, aby poprzez ich pos³ugê Bóg zwyciê¿a³ w sercach wiernych.

PI¡TEK, 27 lutego 2004 R.
Dzieñ modlitw za matki, aby by³y mocne w wierze i sta³y na stra¿y ogniska domowego.

SOBOTA, 28 lutego 2004 R.
Dzieñ modlitw o zwyciêstwo Niepokalanej w narodzie Polskim i na ca³ym ¶wiecie.




INSTRUKCJA DUSZPASTERSKA
NA TYDZIEÑ MODLITW O TRZE¬WO¦Æ NARODU


1. Alkoholizm nale¿y dzisiaj do najwiêkszych zagro¿eñ moralnych naszego spo³eczeñstwa. Ju¿ od 36 lat prze¿ywaj±c na pocz±tku Wielkiego Postu Tydzieñ Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu, u¶wiadamiamy sobie nasz± odpowiedzialno¶æ za zbawienie sióstr i braci uzale¿nionych od alkoholu.
2. TM o TN jest realizowany w ramach duszpasterstwa zwyczajnego i nadzwyczajnego, które stawia sobie na celu:
a) wyrobienie u wiernych odpowiedniej postawy wobec alkoholików,
b) wychowanie do trze¼wo¶ci,
c) kszta³towanie nowych obyczajów,
d) osobisty przyk³ad abstynencji i modlitwy,
3. Duszpasterstwo trze¼wo¶ciowe prowadzi siê m.in. przez g³oszenie kazañ, katechezy, nabo¿eñstwa.
4. TM o TN jest tygodniem refleksji nad trze¼wym a zarazem radosnym sposobem spêdzania wolnego czasu (od ostatniej niedzieli karnawa³u do ¶rody popielcowej). Jest tej czasem modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadu¿ywaj± napojów alkoholowych. (od ¶rody popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu).
5. Aby dobrze prze¿yæ TM o TN nale¿y w niedzielê 22 lutego 2004 r. przygotowaæ w ko¶ciele stó³, na którym nale¿y wy³o¿yæ Parafialn± Ksiêgê Trze¼wo¶ci. Niech przy tym stole trze¼wo¶ci dy¿ur pe³ni osoba ciesz±ca siê du¿ym autorytetem religijnym i moralnym w parafii.
7. W niedzielê i wszystkie dni TM o TN korzystamy z pomocy liturgicznych zawieraj±cych WPROWADZENIE do liturgii i MODLITWÊ WIERNYCH.
8. W niedzielê proponujemy nastêpuj±ce og³oszenie:

"Dzisiejsz± niedziel± rozpoczynamy dni Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu. Jest w naszej tradycji, ¿e Wielki Post prze¿ywamy podejmuj±c ró¿nego rodzaju umartwienia. Miêdzy innymi wielu z nas rezygnuje z picia alkoholu, czy palenia tytoniu. Prosimy Was, aby¶cie uzewnêtrznili to zobowi±zanie sk³adaj±c podpis w Ksiêdze Trze¼wo¶ci. Ci, którzy pij±, ¿e w imiê Chrystusa ukrzy¿owanego walcz± ze swoj± s³abo¶ci±. Nie pij±cy daj± ¶wiadectwo, ¿e ¿ycie bez alkoholu mo¿e byæ radosne i pe³ne.
Dlatego zachêcamy do uzewnêtrznienia swojego stylu ¿ycia bez alkoholu, nawet tych, którzy kiedy¶ takie zobowi±zanie sk³adali na ca³e ¿ycie. Jest to wasze ponowienie tych przyrzeczeñ, a dla parafii ¶wiadectwo, ¿e s± w¶ród nas ludzie niepij±cy, ludzie traktuj±cy powa¿nie Wielki Post, Ko¶ció³ i jego Pasterzy.


Propozycja wpisu do Parafialnej Ksiêgi Trze¼wo¶ci:
"Przez abstynencjê wielu do trze¼wo¶ci wszystkich".

Jako uczeñ Chrystusa, maj±c ¶wiadomo¶æ moralnych i spo³ecznych skutków picia alkoholu postanawiam podj±æ dobrowolnie zobowi±zanie abstynencji od spo¿ywania napojów alkoholowych. Ponadto nie bêdê napojów alkoholowych kupowa³, ani nikogo nimi czêstowa³. Zobowi±zanie to podejmujê na okres WIELKIEGO POSTU (tj. od 25 lutego do 10 kwietnia 2004 r.) w wiadomej sobie intencji i uzewnêtrzniam ni¿ej z³o¿onym podpisem.




VII Niedziela Zwyk³a 22.02.2004 r.
Czytania: 1 Sm 26,2.7-9.12-13.22-23; Ps 103; 1 Kor 15,45-49; £k 6,27-38
Dzieñ modlitw za ludzi sprawuj±cych w³adzê, aby przestrzegali przykazañ Bo¿ych i przeciwstawiali siê niesprawiedliwo¶ci spo³ecznej

Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Dzisiejsz± niedziel± rozpoczynamy Tydzieñ Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu.
W czasie Mszy ¶w., w liturgii czytañ, us³yszymy s³owa Pana Jezusa wzywaj±ce nas do mi³owania nie tylko tych, których lubimy, ale równie¿ naszych nieprzyjació³. Dlatego w tym tygodniu bardziej ni¿ kiedykolwiek musimy spojrzeæ na niesprawiedliwo¶æ spo³eczn± w naszym kraju, na wielkie z³o z powodu pijañstwa, narkomanii, grzechów przeciw ¿yciu i czysto¶ci i zapytaæ siê, co robiæ w takiej sytuacji. Musimy siê zastanowiæ nad swoj± postaw±. Czy poczuwam siê do odpowiedzialno¶ci za nasz± ojczyznê, za naród, za pañstwo?

Homilia na rozpoczêcie Tygodnia Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu

Dla nas, którzy przychodzimy do ko¶cio³a, s³owa Pana Jezusa te¿ s± trudne: Mi³ujcie waszych nieprzyjació³. Rozumiemy i zgadzamy siê z przykazaniami mi³o¶ci bli¼niego. Mo¿e rozumiemy bli¼niego jako kogo¶ bliskiego, dobrego cz³owieka. Mo¿e i tak byæ w ¿yciu, ¿e przez d³ugi okres nie do¶wiadczamy nienawi¶ci, z³o¶ci drugich. Gdy jednak nas kto¶ oczerni, albo publicznie bêdzie o nas ¼le mówi³ i nawet przeklina³, gdy nas uderzy w policzek. Do¶wiadczaj±c krzywdy, zastanawiamy siê, czy nie powinni¶my dochodziæ sprawiedliwo¶ci i swoich praw. Jezus jednak dzi¶ mówi, aby¶my zawsze b³ogos³awili, a szczególnie, gdy nas przeklinaj± i modlili siê, gdy kto¶ nas oczernia. Trudne s± dzisiejsze wskazówki Jezusa. Wydaje siê, ¿e nie na te czasy, ¿e jednak dzisiejsze ¿ycie spo³eczne jest na wy¿szym poziomie, ¿e trzeba korzystaæ z Kodeksu Prawa Cywilnego, czy te¿ Karnego. Mówimy: musi byæ jaka¶ sprawiedliwo¶æ spo³eczna. Dzi¶ Jezus kieruje do nas s³owa nie dopominaj siê od tego, który bierze twoje, je¶li bierze ci p³aszcz, nie broñ mu i szaty, a je¶li po¿yczek udzielacie tym, od których spodziewacie siê zwrotu, jaka¿ za to dla was wdziêczno¶æ? Wy natomiast mi³ujcie waszych nieprzyjació³, czyñcie dobrze i po¿yczajcie, niczego siê za to nie spodziewaj±c. A wasza nagroda bêdzie wielka, i bêdziecie synami Najwy¿szego.
Dlatego wszystkich, którzy kieruj± naszym pañstwem, niezale¿nie od opcji politycznej powinni¶my wspieraæ naszymi modlitwami. Jeszcze bardziej powinni¶my siê modliæ za rz±dz±cych, którzy okradaj± pañstwo i nak³adaj± ciê¿ary podatków nie do uniesienia. Trzeba siê za nich modliæ, a nie nienawidzieæ. Oni potrzebuj± nawrócenia, aby nie brnêli w b³êdach i nie doprowadzali kraju i narodu do ca³kowitego upadku. Jezus nam przypomina, B±dzcie mi³osierni, jak Ojciec Wasz jest mi³osierny. Nasza postawa cz³owieka mi³osiernego mo¿e zmieniæ drugich i ¶wiat.
Chc±c wype³niaæ dzisiejsze ewangeliczne wskazania, wprowadziæ je w czyn w swoim najbli¿szym ¶rodowisku, jak i w stosunku do ca³ego naszego narodu, mo¿emy siê
w³±czyæ do Krucjaty Niepokalanej. W Krucjacie Niepokalanej odmawiamy jedn± dziesi±tkê ró¿añca i podejmujemy ró¿ne duchowe ofiary, ró¿ne akty pokutne w intencji nawrócenia grzeszników. Nasz naród jest rozpity, szerzy siê narkomania, nie przestrzega siê przykazañ Bo¿ych w ¿yciu spo³ecznym, st±d wielka niesprawiedliwo¶æ spo³eczna.
Trzeba dzi¶ zwróciæ siê do czu³ej i troskliwej Matki, w³±czaj±c siê do jej Krucjaty, aby pokonaæ z³o spo³eczne. Trzeba Jej zaufaæ, tak jak zaufali: dzieci fatimskie, ¶w. Bernadetta, ¶w. Maksymilian Kolbe, Matka Teresa z Kalkuty, Ojciec ¶w. Jan Pawe³ II. Bóg pragnie okazaæ moc ramienia Swego w nas i poprzez nas, ale musimy byæ dzieæmi Maryi, Jej rycerzami, Jej czystymi promykami, zwartym wojskiem wystêpuj±cym pod sztandarem Pani ¦wiata. Niepokalana Pani ¦wiata zdepcze ³eb szatana, na jaw wyjd± knowania diab³a, jego przewrotne my¶li wytêpi raz na zawsze. Trzeba, aby¶my Jej zawierzyli i zaufali bezgranicznie. Potê¿na i Zwyciêska Pani ¦wiata ma prawo do tej ziemi, ma prawo do tego ¶wiata i do wszystkich ludzi, bo umi³owa³a najdoskonalej Zbawcê ¦wiata i ka¿dego cz³owieka, wspó³cierpia³a ze Zbawicielem pod Krzy¿em. Niepokalane Serce Maryi jest potê¿nym ¼ród³em uzdrawiaj±cej wody. Trzeba do Tego ¬ród³a - Serca Niepokalanej przyj¶æ i po³±czyæ siê w mi³o¶ci, aby przez nas jak poprzez otwarte zawory pop³ynê³a od Niej ta woda, która ma sprawiæ przemianê ludzi i przemianê ¶wiata.
W tych trudnych czasach jedynie Niepokalane Serce Maryi mo¿e ukoiæ nasz ból, cierpienie, tylko to Najs³odsze Serce mo¿e uspokoiæ zaniepokojone serca ludzkie. Dlatego to Serce Matki Boga i ludzi poprowadzi nas w³a¶ciwymi drogami mi³o¶ci.
W³±czajmy siê, wiêc w szeregi Krucjaty Niepokalanej, do której mog± nale¿eæ dzieci i doro¶li.

O. Oskar Puszkiewicz OFM


Modlitwa wiernych

Jezus Chrystus wzywa nas do modlitwy za nieprzyjació³ i aby¶my czynili dobrze naszym bli¼nim, nie spodziewaj±c siê nagrody.

1. Módlmy siê za Ojca ¶w., aby jako nastêpca ¶w. Piotra Aposto³a podtrzymywa³ wszystkich nale¿±cych do Ko¶cio³a w wierze, w ofiarno¶ci, w pokucie i modlitwie.

2. Módlmy siê za powo³anych do s³u¿by Bo¿ej, aby wspó³czesnym ludziom dawali ¶wiadectwo swoim ofiarnym i rozmodlonym ¿yciem.

3. Módlmy siê za rz±dz±cych naszym pañstwem, aby kierowali siê przykazaniami Bo¿ymi w swoim ¿yciu i wype³nianiu swoich obowi±zków.

4. Módlmy siê, aby Krucjata Niepokalanej doros³ych, jaki i dzieci, rozwija³a siê pod przywództwem Matki Bo¿ej, aby nasz naród poprzez modlitwê i ofiarê odrzuci³ grzeszne praktyki w rodzinach i spo³eczeñstwie.

5.Módlmy siê za nas samych, aby¶my mi³uj±c siê wzajemnie, z trosk± zabiegali o zbawienie w³asne i naszych bli¼nich oraz pomagali sobie w ró¿nych sytuacjach ¿yciowych.

Bo¿e, Ojcze Mi³osierdzia, który wzywasz nas do czynienia mi³osierdzia poprzez modlitwê i ofiarê, wys³uchaj nasze b³agania i oka¿ nam mi³osierdzie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


Na rozes³anie

Przyjmijcie b³ogos³awieñstwo, niech ono bêdzie zachêt± do wytrwa³ej modlitwy i podjêcia ofiary za grzeszników, aby Bóg okaza³ moc ramienia swego




*

Poniedzia³ek 23.02.2004 r.
¦w. Polikarpa, biskupa i mêczennika
Czytania: Jk 3,13-18; Ps 19,2; Tm 1,10b; Mk 9,14-29
Dzieñ modlitw za m³odzie¿, aby odrzuci³a modê na picie alkoholu i u¿ywanie innych ¶rodków odurzaj±cych.


Wprowadzenie do Mszy ¶w.

W kolejnym dniu Tygodnia Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu chcemy zwróciæ szczególn± uwagê na s³owa, które wypowiedzia³ Jezus do swoich uczniów: Ten rodzaj (ducha nieczystego) mo¿na wyrzuciæ tylko modlitw± i postem. Chc±c pokonaæ z³o rozpicia i narkomanii, rozwi±z³o¶ci i bez³adu spo³ecznego, trzeba, aby gorliwi chrze¶cijanie podjêli modlitwê i ofiarê w tej intencji. Post, czyli umartwienie cia³a, mo¿e byæ jednym z elementów ofiary.
Za to, ¿e czêsto nie wierzymy w zwyciêstwo nad grzechem i z³em, przepro¶my Pana.



Homilia
Gdzie bowiem zazdro¶æ i ¿±dza sporu, tam bez³ad i wszelki wystêpek
. Gdy popatrzymy na nasze ¿ycie spo³eczne, wydaje siê, ¿e na ka¿dym kroku dostrzec mo¿na zazdro¶æ. Nawet nie s± wolni od niej duchowni i osoby konsekrowane. W polityce, ci którzy powinni kierowaæ siê m±dro¶ci± z góry, kieruj± siê ¿±dz± sporu. ¦w. Jakub, wiêc przestrzega tam jest bez³ad i wszelki wystêpek. W naszej ojczy¼nie w obecnym czasie nie ma dobrego ³adu prawnego i spo³ecznego, a ponadto panuje wszelki wystêpek. Dochodzi tu tradycyjne ju¿ pijañstwo i tak ginie kraj, ginie konkretny cz³owiek, który jest przeznaczony do zbawienia, do szczê¶cia. Wydaje siê wielu ludziom, ¿e najwa¿niejsza jest przyjemno¶æ z picia, z jedzenia, z u¿ywania. Nie têdy jednak droga. Poniewa¿ nasza chrze¶cijañska droga to wyrzeczenie, umartwienie, post czyli droga modlitwy i ofiary. Czêsto jest to droga ciernista, w±ska, na tej drodze wchodzimy w kolizjê z lud¼mi d±¿±cymi do przyjemno¶ci, do w³adzy, do pieniêdzy. Stajemy siê wtedy znakiem sprzeciwu, który trzeba usun±æ ze spo³eczeñstwa bezbo¿nego. Mimo ¿e wielu mo¿e siê pocieszaæ, i¿ ¶wiêtuj± niedzielê, ¿e przyjmuj± Komuniê ¶w., ¿e daj± od czasu do czasu jak±¶ ofiarê na Ko¶ció³, to Pan Jezus mo¿e im jednak powiedzieæ: nie znam was lub o plemiê niewierne. ¦w Jakub wyja¶nia nam, jaka powinna byæ m±dro¶æ chrze¶cijañska czysta, sk³onna do zgody, ustêpliwa, pos³uszna, pe³na mi³osierdzia i dobrych owoców, wolna od wzglêdów ludzkich i ob³udy.
Czêsto z powodu wzglêdów ludzkich siêgamy po kieliszek, chcemy dorównaæ innym w piciu. Ze wzglêdów ludzkich boimy siê mówiæ prawdê, przemilczamy fakty. Ze wzglêdów ludzkich te¿ boimy siê wyznawaæ nasz± wiarê.
Chcemy siê wiêc zwróciæ do Niepokalanej, Matki Boga i ludzi, aby nauczy³a nas w³a¶ciwego postêpowania - bez k³ótni, bez zazdro¶ci, bez wzglêdów ludzkich. Dlatego chcemy w³±czyæ siê w Jej szeregi Krucjaty Niepokalanej i zdecydowaæ siê do codziennego odmawiania jednej
dziesi±tki ró¿añca oraz podejmowania ofiary, czyli ofiarowywania codziennych swoich cierpieñ, trudów oraz pracy. Wówczas Bóg Wszechmog±cy oka¿e moc ramienia Swego i odniesiemy zwyciêstwo nad swoimi s³abo¶ciami i nad z³em w ¶wiecie. Amen.

O. Oskar Puszkiewicz OFM

Modlitwa wiernych

Zwróæmy siê do Boga Ojca, aby wys³ucha³ nasze pokorne pro¶by:

1.Módlmy siê, za Ko¶ció³ ¦wiêty, aby tak jak Maryja, by³ wzorem modlitwy i ofiary.

2.Módlmy siê za Ojca ¦wiêtego, biskupów i kap³anów, aby prowadzili wiernych drog± prawdy i mi³o¶ci nie kieruj±c siê wzglêdami ludzkimi.

3.Módlmy siê za m³odzie¿, aby odrzuci³a modê na picie alkoholu i u¿ywanie ¶rodków odurzaj±cych, a wkroczy³a na drogê poznania Jezusa Chrystusa.

4.Módlmy siê za osoby, które pogr±¿y³y siê w na³ogach, by wyzwoli³y siê z side³ szatañskich, aby zrozumieli warto¶æ wyrzeczenia i modlitwy.

5.Módlmy siê za nas samych, aby¶my wkroczyli na drogê modlitwy i ofiary, i trwali pod sztandarem Niepokalanej w Jej Krucjacie w celu odniesienia zwyciêstwa nad wszelkim z³em.

Najlepszy Ojcze, który znasz pragnienia naszy ch serc, zechciej ³askawie wys³uchaæ naszych pró¶b zanoszonych przed Twój tron. Który ¿yjesz i królujesz na wieki wieków. Amen

Na rozes³anie

Niech b³ogos³awieñstwo na koniec tej Mszy ¶w. rozpali pragnienia pracy dla Niepokalanej przez modlitwê i ofiarê.


*

Wtorek - 24.02.2004 r.
Dzieñ powszedni
Czytania: Jk 4,1-10; Ps 55; Ga 6,14; Mk 9,30-37
Dzieñ modlitw za dzieci, aby by³y wierne Jezusowi i Niepokalanej



Wprowadzenie do Mszy ¶w.
W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus zapowiada swoj± mêkê, ¶mieræ i zmartwychwstanie. Uczniowie wtedy nie rozumieli jeszcze, co to znaczy. My tutaj zgromadzeni wiemy, ¿e to zapowied¼ zbawienia cz³owieka, który wierzy w Jezusa Chrystusa. Staj±c przed o³tarzem wspominamy i prze¿ywamy mêkê, ¶mieræ i zmartwychwstanie. Umacniamy siê Prawdziwym Chlebem z Nieba. Dlatego zatroskani jeste¶my o tych wszystkich, co nie wierz± w Jezusa, co odeszli od Niego przez lekkomy¶lno¶æ, grzechy pijañstwa, narkomanii, rozwi±z³o¶ci. Chcemy dzisiaj szczególnie ogarn±æ naszymi modlitwami dzieci, aby by³y wierne Jezusowi i ukocha³y Matkê Naj¶wiêtsz±.


Homilia

Aposto³owie posprzeczali siê o to, kto jest z nich najwa¿niejszy, najwiêkszy, kto powinien mieæ w³adzê nad drugimi. Mo¿e my¶leli, ¿e Pan Jezus przygotowuje tutaj na ziemi jaki¶ przewrót, stworzy królestwo ziemskie. Uczniom Jezusa zamarzy³o siê, by mieæ w³adzê i co niektórzy chcieli, aby mieæ jej jak najwiêcej. ¯±dza w³adzy, oprócz innych ¿±dz jest bardzo silna. Prowadzi do k³ótni, do wojen i zabójstw. ¦w. Jakub pisze: Sk±d siê bior± wojny, sk±d k³ótnie miêdzy wami? Nie sk±din±d tylko z waszych ¿±dz, które walcz± w cz³onkach waszych. Gdy patrzymy na nasz± ojczyznê, to jest ona takim poligonem k³ótni i wojen, morderczej zazdro¶ci. Jeste¶my ¶wiadkami, jak w naszej Ojczy¼nie wielu kieruje siê ¿±dzami - ¿±dz± posiadania dóbr za wszelk± cenê, w³adzy, pieniêdzy, ¿±dz± posiadania alkoholu i upijania siê, narkotyzowania siê. Te ¿±dze niszcz± organizm cz³owieka i niszcz± organizm pañstwowy. W tej sytuacji najbardziej cierpi± dzieci. Coraz wiêcej jest rozwodów, coraz wiêcej rozwi±z³o¶ci w ma³¿eñstwach i poza ma³¿eñstwem. Kluby nocne maj± wielu zwolenników. Do czego to prowadzi? ¦w. Jakub przestrzega: cudzo³o¿nicy, czy¿ nie wiecie, ¿e przyja¼ñ ze ¶wiatem jest nieprzyja¼ni± z Bogiem?. Dalej pisze: B±d¼cie wiêc poddani Bogu, przeciwstawiajcie siê natomiast diab³u, a ucieknie od was. Trzeba, wiêc zawsze przeciwstawiaæ siê diab³u, który chce w sposób inteligentny, sprytny wprowadziæ na drogê ¿±dz i wszelkiego z³a. ¦w Jakub nam radzi: Uni¿cie siê przed Panem, a On was wywy¿szy. Jezus nam wyra¼nie powiedzia³, kto chce byæ pierwszym, niech bêdzie ostatnim ze wszystkich. Wzi±³ wtedy dziecko, postawi³ je przed uczniami, obj±wszy je ramionami, rzek³: Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imiê Moje, Mnie przyjmuje, a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie pos³a³. Pan Jezus wyra¼nie podkre¶li³ przez ten gest i s³owa, co jest najwa¿niejsze na tym ¶wiecie. Prostota dziecka, pokora i troska o bezbronne dziecko, mi³o¶æ wobec najmniejszych. Matka Bo¿a objawiaj±c siê w wielu miejscach ¶wiata przede wszystkim zwraca siê do dzieci o modlitwê i pokutê w intencji nawrócenia grzeszników. Dlatego pomó¿my dzieciom w³±czyæ siê do Dzieciêcej Krucjaty Niepokalanej, aby tak jak ¶w. Bernadetta Soubirous i dzieci fatimskie odmawia³y ró¿aniec i pokutowa³y za grzeszników. Modlitwa i ofiara dzieci na pewno przyczyni siê do zwyciêstwa Niepokalanej, triumfu Jej Niepokalanego Serca w naszej Ojczy¼nie.

O. Oskar Puszkiewicz OFM



Modlitwa wiernych:

Do Boga, który ukocha³ cz³owieka i przychodzi mu z pomoc±, zanie¶my pokorne b³agania:

1. Módlmy siê za Papie¿a, biskupów, kap³anów i osoby zakonne, aby Ci, których Bóg powo³a³ do swojej s³u¿by, wytrwali w niej i cieszyli siê z niej oraz umieli s³u¿yæ drugim.

2.Módlmy siê za dzieci, które s± dla wszystkich wzorem prostoty, aby by³y wierne Jezusowi i w³±czy³y siê w szeregi Krucjaty Niepokalanej.

3.Módlmy siê za rodziców i wychowawców, aby z Bo¿± pomoc± umiejêtnie wychowywali dzieci i prowadzili je do Boga

4.Módlmy siê za nas samych, aby¶my kochali dzieci, modlili siê za nie i wspierali ka¿de dziecko spotkane na naszej drodze.

Ojcze, Panie Nieba i Ziemi, daj nam prostotê dziecka, aby¶my Ciê uwielbiali, dziêkowali za wszelkie ³aski. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


Na rozes³anie

B³ogos³awieñstwo niech rozpali w nas pragnienie prostoty i pokory, oraz chêæ s³u¿enia dzieciom.


*

¦roda - 25 lutego 2004 r.
POPIELEC
Czytania: Jl 2,12-18; Ps. 51; 2 Kor 5,20-6,3; Mt 6,1-6. 16-18
Dzieñ modlitw za ojców rodzin, aby za wstawiennictwem ¶w. Józefa odnie¶lizwyciêstwo nad wszelkim z³em w sobie i w swoim otoczeniu.


Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Rozpoczynamy Wielki Post ¦rod± Popielcow±. Szczególnie dzi¶ umartwiamy siê pod wzglêdem jedzenia i picia. U¶wiadamiamy sobie, ¿e jeste¶my prochem, gar¶ci± ziemi. Jednak¿e Bóg przez Jezusa Chrystusa uczyni³ nas swymi dzieæmi i wzywa nas, aby¶my siê nawrócili. W trwaj±cym Tygodniu Modlitw o Trze¼wo¶æ bêdziemy pamiêtaæ w modlitwie o tych, którzy upijaj± siê lub poprzez inne na³ogi oddalili siê od Boga i potrzebuj± naszego wstawiennictwa.

Homilia:

Rozpoczynaj±c Wielki Post musimy przej±æ siê s³owami Pana Boga, który wo³a przez proroka Joela: Nawróæcie siê do mnie ca³ym swym sercem, przez post i p³acz i lament. ¦rodkami nawrócenia maj± wiêc byæ: post, umartwienie cia³a, ale i te¿ ¿al za grzechy, g³ównie w sakramencie pokuty. Mamy p³akaæ, ¿a³owaæ, ¿e obrazili¶my Boga, który jest ³askawy, mi³osierny, nieskory do gniewu i wielki w ³askawo¶ci, a lituje siê na widok niedoli.
Jeste¶my ¶wiadomi swojej grzeszno¶ci i widzimy co dzieje siê w naszej Ojczy¼nie. Jak wielkie s± grzechy, którymi jest Bóg obra¿any. W Tygodniu Modlitw o Trze¼wo¶æ, chcemy zwróciæ uwagê na pijañstwo, narkomaniê, nikotynizm, dzieciobójstwo, wszelkie grzechy w dziedzinie czysto¶ci. Czêsto wiele grzechów, które pope³niaj± ludzie, wi±¿e siê z pijañstwem. Tragedi± cz³owieka i ludzko¶ci jest, ¿e ludzie umieraj± w grzechach ciê¿kich i id± do piek³a na wieczne potêpienie. Matka Bo¿a w Fatimie pokaza³a dzieciom piek³o, by³ to dla nich wstrz±s i czêsto mówi³y sk³adajmy ofiary za biednych grzeszników, aby siê nawrócili i nie poszli do piek³a. Dzi¶ o ¶mierci, o piekle, o wiecznym potêpieniu wielu nie my¶li i dlatego ¿yj± tak jakby mieli ¿yæ wiecznie tu na ziemi.
Czemu¿ mówiæ maj± miêdzy narodami! Gdzie jest ich Bóg?.
Przez wieki mówiono o Polsce i Polakach Polska zawsze wierna - wierna Bogu, Ewangelii i ¦lubom Jasnogórskim. Czy dzisiaj zapomnieli¶my o zobowi±zaniach naszych przodków? Czy dzisiaj mamy siê odwróciæ od Boga i oddaæ konsumpcji, któr± PROPONUJ¡ reklamy telewizyjne? Warto zamkn±æ telewizor na czas Wielkiego Postu. Trzeba wreszcie przepraszaæ Boga za ogl±danie filmów, które zachêcaj± do rozwi±z³o¶ci i nienawi¶ci wobec bli¼niego. Czy¿ nie ma to byæ post polegaj±cy na zmianie naszego ¿ycia, podjêciu decyzji abstynencji od alkoholu? Mo¿e warto zdobyæ siê na umartwienie post o chlebie i wodzie w pi±tki, a nawet dwa razy w tygodniu.
Dzi¶ chcemy szczególnie poprosiæ ¶w. Józefa Oblubieñca Matki Bo¿ej o pomoc w tym czasie postu. Chcemy go prosiæ o opiekê nad naszymi rodzinami. Rodziny maj± byæ domowymi ko¶cio³ami, gdzie wszyscy domownicy spotykaæ siê bêd± na wspólnej modlitwie. Z tego bêdzie wyp³ywaæ wzajemna mi³o¶æ, zrozumienie i ³agodno¶æ.
Oddajmy siê Niepokalanej Matce Boga i ludzi, która nauczy nas modlitwy i ofiary.
Wst±pmy w szeregi Krucjaty Niepokalanej. Jest to droga pewnego zwyciêstwa nad wszelkim z³em w sobie i w naszym narodzie, bo jest to droga modlitwy i ofiary.

O. Oskar Puszkiewicz OFM



Modlitwa wiernych


Ojcze Wszechmog±cy, który jeste¶ mi³osierny, wielki w ³askawo¶ci i litujesz siê na widok niedoli, wys³uchaj nasze pro¶by, które do Ciebie zanosimy.

1. Módlmy siê, aby okres Wielkiego Postu by³ dla Ko¶cio³a czasem odnowy i czasem nabrania si³ duchowych.

2.Módlmy siê za nasz± Ojczyznê, aby rozpad³y siê wszelkie struktury z³a, a zapanowa³ pokój.

3.Módlmy siê za nasze rodziny, aby w pokucie i modlitwie szukali dróg wyj¶cia z trudnej sytuacji.

4.Módlmy siê za ojców rodzin, aby za wstawiennictwem ¶w. Józefa odnie¶li zwyciêstwo nad z³em w sobie i w swoim otoczeniu.

5.Módlmy siê za nas samych, aby¶my w czasie Wielkiego Postu wyciszyli serca, znale¼li wiêcej czasu na modlitwê, szczególnie w gronie rodzinnym i w³±czyli siê do dzie³a Niepokalanej - Jej Krucjaty.


Dziêkujemy Ci Ojcze, ¿e zawsze litujesz siê na widok niedoli i wys³uchujesz pró¶b swoich dzieci. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Na rozes³anie

Id¼cie do bliskich, znajomych, na ulice i do miejsc pracy, mówcie o konieczno¶ci postu, ¿alu za grzechy i o mi³osierdziu Boga.



*

Czwartek - 26 lutego 2004 r.
Czwartek po Popielcu
Czytania: Pwt 30, 15-20, Ps. 1 £k 9, 22-25
Dzieñ modlitw za kap³anów, aby poprzez ich pos³ugê Bóg zwyciê¿a³ w sercach wiernych


Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Dzisiejsza Ewangelia wed³ug ¶w. £ukasza przypomni nam s³owa Pana Jezusa: Je¶li kto chce i¶æ za Mn±, niech siê zaprze samego siebie, niech co dnia we¼mie krzy¿ swój i niech Mnie na¶laduje. W okresie Wielkiego Postu prosimy Pana Jezusa, aby umocni³ nasz± wolê do Jego na¶ladowania, do znoszenia ró¿nych przeciwno¶ci. Przyjmuj±c Cia³o Chrystusa umacniamy siê w postawie pomagania innym w niesieniu krzy¿a.

Homilia:

Rozpoczynaj±c Wielki Post musimy przej±æ siê s³owami Pana Boga, który wo³a przez proroka Joela: Nawróæcie siê do mnie ca³ym swym sercem, przez post i p³acz i lament. ¦rodkami nawrócenia maj± wiêc byæ: post, umartwienie cia³a, ale i te¿ ¿al za grzechy, g³ównie w sakramencie pokuty. Mamy p³akaæ, ¿a³owaæ, ¿e obrazili¶my Boga, który jest ³askawy, mi³osierny, nieskory do gniewu i wielki w ³askawo¶ci, a lituje siê na widok niedoli.
Pan Bóg i dzi¶ do nas mówi, tak jak kiedy¶ przez Moj¿esza mówi³ do Izraela, gdy wyprowadzi³ go z niewoli egipskiej:
K³adê dzi¶ przed Tob± ¿ycie i szczê¶cie, ¶mieræ i nieszczê¶cie. Ka¿dy cz³owiek ma woln± wolê i mo¿e wybieraæ. Bóg nie ograniczy³ w swojej mi³o¶ci i planach ¿adnego stworzenia w wyborze. Mo¿emy wybieraæ ¿ycie i szczê¶cie, ¶mieræ i nieszczê¶cie. ¯ycie i szczê¶cie osi±ga siê przez wype³nianie nakazu kochania Boga i chodzenie jego drogami, czyli wype³nianie przykazañ Bo¿ych. Pan Bóg zachêca nas: wybierajcie wiêc ¿ycie, aby¶cie ¿yli wy i wasze potomstwo, mi³uj±c Boga swego, Pana, s³uchaj±c Jego g³osu, lgn±c do Niego.
Dzi¶ w naszej Ojczy¼nie wielu siê pogubi³o na swojej drodze ¿yciowej. Przestali siê, kierowaæ przykazaniami Bo¿ymi, oszukuj± drugich, egoistycznie d±¿±, aby zarobiæ samemu du¿o pieniêdzy i to niewa¿ne, czy uczciwie, czy nie, czy kogo¶ okradn± i czy te¿ skrzywdz±.
Wielu d±¿y do tego, by zarabiaæ na alkoholu, inni nawet handluj± narkotykami, jeszcze inni traktuj± piêkno cia³a kobiety jako co¶ na sprzeda¿.
Istnieje przemys³, koncerny oparte na grzechu. Wydaje siê, ¿e ca³e z³o nas zalewa jak potop, albo jak lawina, która z wysokich gór spada, by nas porwaæ i potem zmia¿d¿yæ. Jeste¶my jednak w takiej sytuacji, ¿e mo¿emy natychmiast siê nawróciæ, przepro¶ciæ Boga. Gdy widzimy to zjawisko, mo¿emy siê mu przeciwstawiæ. Przeciwstawienie siê spowoduje zmiany wokó³ nas. Sama Matka Bo¿a wskaza³a drogê w Lourdes, La Sallette, Fatimie, a tak¿e w innych miejscach prosz±c o modlitwê i ofiarê w intencji grzeszników. Je¶li chcemy zmieniæ porz±dek tego ¶wiata na zgodny z Bo¿ym porz±dkiem, musimy przylgn±æ do Niego. Wtedy spe³ni siê obietnica Bo¿a: Bo tu jest twoje ¿ycie i d³ugie trwanie twego pobytu na ziemi, które Pan poprzysi±g³ daæ ojcom twoim. Amen.

O. Oskar Puszkiewicz OFM



Modlitwa Wiernych


Ojcze wszechmog±cy, Panie ¿ycia i ¶mierci, jako twoi s³udzy do Ciebie wznosimy nasze pokorne pro¶by w intencji Ko¶cio³a i Ojczyzny.

1. Módlmy siê za Ko¶ció³, aby po ca³ej ziemi g³osi³ Dobr± Nowinê.

2. Módlmy siê za biskupów i kap³anów, aby wytrwali w s³u¿bie Bo¿ej i g³osili prawdê o krzy¿u Chrystusa.

3. Módlmy siê za upijaj±cych siê i uzale¿nionych o moc i si³ê do zmiany swojego ¿ycia.

4. Módlmy siê za nas tu zgromadzonych, aby¶my na¶laduj±c Chrystusa, brali swój krzy¿, a tak¿e pomagali innym, gdy krzy¿ ich przygniata.


Dziêkujemy Ci Ojcze, ¿e zawsze litujesz siê na widok niedoli i wys³uchujesz pró¶b swoich dzieci. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Na rozes³anie

Pan Jezus powiedzia³: Bo có¿ za korzy¶æ ma cz³owiek, je¶li ca³y ¶wiat zyska, a siebie zatraci lub szkodê poniesie?. Rozwa¿ajmy te s³owa, niech one bêd± przestrog± przed pijañstwem, u¿ywaniem ¶rodków narkotycznych, rozwi±z³o¶ci±. Niech zmobilizuj± nas do modlitwy i pokuty oraz do w³±czenia siê w szeregi Krucjaty Niepokalanej.



*


Pi±tek - 27 lutego 2004 r.
Pi±tek po Popielcu
Czytania: Iz 58, 1-9 Ps. 86; Mt 9, 14-15
Dzieñ modlitw za matki, aby by³y mocne w wierze i sta³y na stra¿y ogniska domowego.

Wprowadzenie do Mszy ¶w.
Dzi¶ Jezus mówi: Przyjdzie czas, kiedy zabior± im oblubieñca, a wtedy bêd± po¶ciæ. Ten czas, kiedy mamy po¶ciæ, nast±pi³. Zapytamy siê, jak mamy to robiæ. Pierwsze czytanie da nam odpowied¼, jaki post Bogu siê podoba.


Homilia


NIEKTÓRZY CHRZE¦CIJANIE MÓWI¡: chodzimy do ko¶cio³a, przyjmujemy Komuniê ¶w, nie jemy miêsa w pi±tek, a wokó³ nas Sodoma i Gomora - powstaj± kluby erotyczne, pijañstwo i narkomania siê szerzy, coraz wiêcej rozwodów, wszêdzie k³ótnie, korupcja, a za pieni±dze wszystko mo¿na kupiæ.
Mówienie to podobne jest do tego, które s³yszeli¶my w pierwszym czytaniu: Czemu po¶cili¶my, a Ty nie wejrza³e¶? Umartwiali¶my siebie, a Ty¶ tego nie uzna³? Pan Bóg przez proroka Izajasza poucza, ¿e najpierw trzeba rozerwaæ kajdany z³a, rozwi±zaæ wiêzy niewoli, wypu¶ciæ wolno uci¶nionych i wszelkie jarzmo po³amaæ. Dzieliæ swój chleb z g³odnym, wprowadziæ w dom biednych tu³aczy, nagiego, którego ujrzysz przyodziaæ i nie odwróciæ siê od wspó³ziomków.
S³owo Bo¿e skierowane w czasach proroka Izajasza jest dzisiaj bardzo aktualne. Wiele osób ¿yje w trudnych warunkach materialnych, wiele osób nie ma pracy i st±d jest bieda, a ponadto wielu nie widz±c nadziei na normalne ¿ycie, siêga po alkohol, aby w ten sposób zapomnieæ o problemach. Wszyscy, wiêc musimy siê zmieniæ, wszelkie jarzmo po³amaæ, czyli uwolniæ siê od niewoli grzechu. Pan Bóg chce, aby¶my siê stali wolnymi dzieæmi.
Trzeba odrzuciæ grzech. Zerwaæ z beztrosk± grzeszenia, z za¶miecaniem my¶li, uczuæ i serc. Trzeba stan±æ na progu swojego domu i nie wprowadzaæ tam nieodpowiednich pism i ksi±¿ek, nie w³±czaæ telewizora ze szkodliwymi programami. Najlepiej wy³±czyæ go na czas Wielkiego Postu. Dosyæ brudu, dosyæ b³ota, dosyæ ciemno¶ci. Odpowiedzmy na pro¶by Matki Bo¿ej i w³±czajmy siê do Krucjaty Niepokalanej, by odmówiæ przynajmniej jedn± dziesi±tkê Ró¿añca dziennie i ka¿dego dnia ofiarowaæ Bogu jakie¶ cierpienie w intencji nawrócenia grzeszników. Niech nas nie zniechêcaj± nasze s³abo¶ci. Najwa¿niejsze, aby¶my uznali swoj± s³abo¶æ, ma³o¶æ, grzeszno¶æ, nasz± nêdzê i przeprosili Boga za wszelkie grzechy, równie¿ te spo³eczne. W³±czyæ siê do Krucjaty, to zwyciê¿yæ siebie, to oddaæ siê Niepokalanej i dzia³aæ w spo³eczeñstwie pod Jej wp³ywem i pod kierunkiem Ko¶cio³a i wtedy to Bóg oka¿e moc ramienia swego. Amen.

O. Oskar Puszkiewicz OFM



Modlitwa Wiernych

Panie, Ojcze nasz, który jeste¶ i dzia³asz, wys³uchaj modlitwy, które w pokorze do Ciebie zanosimy.

1. Módlmy siê za ca³y Ko¶ció³ katolicki, aby g³osi³ i wskazywa³, ¿e Drog±, Prawd± i ¯yciem jest sam Jezus Chrystus.

2. Módlmy siê za Ojca ¦wiêtego, aby jego przyk³ad s³u¿by drugiemu cz³owiekowi poci±ga³ nas do gorliwo¶ci.

3. Módlmy siê za dziewczêta, kobiety i matki, aby by³y wpatrzone w Niepokalan± i opar³y siê fali demoralizacji.

4. Módlmy siê za nas samych, aby¶my w³a¶ciwie rozumieli post i umartwienie, które maj± byæ zapocz±tkowaniem dobrych uczynków wobec bli¼niego.

Ojcze nieskoñczenie mi³osierny, który pouczasz nas, jak wyj¶æ z ciemno¶ci grzechu, dziêkujemy Ci za to, ¿e pochylasz siê nad nami i nas wys³uchujesz. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


Na rozes³anie

Pan Bóg do nas mówi, ¿e gdy nasz post bêdzie w³a¶ciwy, wtedy sprawiedliwo¶æ nasza bêdzie nas poprzedzaæ, a chwa³a Pana i¶æ bêdzie za nami. Niech te s³owa spe³ni± siê w naszym ¿yciu.




*


Sobota - 28 lutego 2004 r.
Sobota po Popielcu
Czytania: Iz 58, 9b-14; Ps. 86; £k. 5,27-32
Dzieñ modlitw o zwyciêstwo Niepokalanej w narodzie Polskim i na ca³ym ¶wiecie.



Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Odczytamy w czasie Mszy ¶w. fragment Ewangelii wed³ug ¶w. £ukasza, w którym Pan Jezus powiedzia³: Nie potrzebuj± lekarza ci, którzy siê ¼le maj±. Na tym polega Dobra Nowina. Jezus Chrystus przychodzi do nas grzeszników i do tych, którzy ca³kowicie odwrócili siê od Boga przez pijañstwo, rozwi±z³o¶æ i wszelkie inne grzechy. Bêdziemy siê modlili w czasie Mszy ¶w. i podczas dnia o zwyciêstwo Niepokalanej w narodzie polskim i na ca³ym ¶wiecie. Zwyciêstwo Niepokalanej to zapanowanie Królestwa Bo¿ego. Jednym ze sposobów mo¿e byæ w³±czenie siê jak najwiêcej osób do Krucjaty Niepokalanej.


Homilia


Pierwsze czytanie z ksiêgi proroka Izajasza mo¿na by w skrócie zrelacjonowaæ tak: je¶li staniesz siê sprawiedliwy, dobry i mi³osierny wzglêdem drugich, bêdziesz ¶wiêtowa³ dzieñ ¶wiêty, by nie za³atwiaæ w tym dniu swych spraw, wtedy Bóg obdarzy Ciê b³ogos³awieñstwem. Pouczenie to skierowane jest te¿ do nas i jest aktualne dzisiaj. Polska pogr±¿y³a siê w ciemno¶ciach grzechu. Warto przypomnieæ sobie, ¿e nie wype³nili¶my jako naród ¦lubów Jasnogórskich. Nasi przodkowie w imieniu wszystkich pokoleñ wo³ali: Zwyciêska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy stoczyæ pod Twoim sztandarem naj¶wiêtszy i najciê¿szy bój z naszymi wadami narodowymi. Przyrzekamy wypowiedzieæ walkê lenistwu i lekkomy¶lno¶ci, marnotrawstwu, pijañstwu i rozwi±z³o¶ci. Przyrzekamy zdobywaæ cnoty: wierno¶ci i sumienno¶ci, pracowito¶ci i oszczêdno¶ci, wyrzeczenia siê siebie i wzajemnego poszanowania, mi³o¶ci i sprawiedliwo¶ci spo³ecznej.
Przyrzeczenia te przed³o¿one przed Tronem Bo¿ym i Tronem Zwyciêskiej Pani maj± byæ wype³niane przez ka¿dego Polaka, czy to w Polsce, czy to poza jej granicami. Otrzymamy od Boga wszelk± pomoc, aby pod opiek± Matki Bo¿ej odnie¶æ zwyciêstwo nad wszelkim z³em w sobie i na zewn±trz, aby pokonaæ szatana i upodobniæ siê do Niepokalanej.
Jako naród nie mamy samych wad. W gruncie rzeczy jeste¶my spokojni, pracowici, sk³onni do zgody i pokoju, dobrotliwi i mi³osierni, go¶cinni i bezinteresowni. W duszy narodu polskiego jest wiele piêknych zalet. A jednak mo¿na zarzuciæ nam polskie niedbalstwo, lekkomy¶lno¶æ i brak wytrwa³o¶ci w wielkich sprawach, powierzchowno¶æ, lenistwo, zmienno¶æ, wygodnictwo, rozrzutno¶æ, nietrze¼wo¶æ, niewierno¶æ i rozwi±z³o¶æ. W ostatnim czasie niektórzy uwierzyli w raj bez Boga, w materializm, nastawili siê na konsumpcjê i wykorzystywanie bli¼nich jak niewolników. Wielu naszych rodaków da³o siê porwaæ grzesznym pr±dom ze ¶wiata.
Nadszed³ czas, aby uderzyæ siê w piersi i nawróciæ siê oraz przeb³agaæ Boga za obra¿anie Go i wo³aæ do Matki Bo¿ej Ucieczko grzesznych! Zawinili¶my.... Przyrzekamy Ci, stoczyæ pod Twoim sztandarem naj¶wiêtszy i najciê¿szy bój z naszymi wadami narodowymi. Dlatego trzeba do³±czyæ siê do Krucjaty Niepokalanej, wype³niæ deklaracjê i czêsto odmawiaæ modlitwê cz³onków Krucjaty.

Modlitwa cz³onków Krucjaty Niepokalanej

O Niepokalanie Poczêta, Dziewicza Matko Syna Bo¿ego i Matko wszystkich ludzi, aby pocieszyæ Twoje Niepokalane Serce i wynagrodziæ zniewagi i blu¼nierstwa, których doznajesz od niewdziêcznych ludzi, postanawiam:
- odmówiæ codziennie przynajmniej jedn± dziesi±tkê Ró¿añca,
- podj±æ codziennie jak±¶ ofiarê za grzeszników.
Pragnê, o ile to bêdzie mo¿liwe, w ka¿d± pierwsz± sobotê miesi±ca wzi±æ udzia³ we Mszy ¶wiêtej, przyst±piæ do Komunii ¶wiêtej, odmówiæ jedn± czê¶æ Ró¿añca wynagradzaj±cego i rozmy¶laæ przez piêtna¶cie minut nad tajemnicami ró¿añcowymi.
Matko Naj¶wiêtsza, uczyniê wszystko, aby¶ by³a wiêcej znana, mi³owana i wys³awiana przez wszystkich ludzi, a szczególnie przez dzieci i m³odzie¿, i aby Twoje wizerunki i rze¼by by³y godnie czczone po ca³ej ziemi.
Potê¿na Pogromicielko szatana, z Twoj± pomoc± wypowiadam walkê wszelkiemu z³u. Poprzez uczestnictwo w Krucjacie Niepokalanej pragnê zado¶æuczyniæ za przewinienia wobec Boga i przyczyniæ siê do odrzucenia grzesznych praktyk w rodzinach i spo³eczeñstwie.
Matko Bo¿a, Pani Zwyciêska, oddajê siê Tobie, aby¶ pos³u¿y³a siê mn± jako swoim narzêdziem. Niech zapanuje Królestwo Twego Syna na ziemi - Królestwo sprawiedliwo¶ci i mi³o¶ci. Niech nastanie upragniony pokój w sercach ludzi i na ¶wiecie. Amen.

O. Oskar Puszkiewicz OFM


Modlitwa Wiernych


Przez wstawiennictwo Matki Bo¿ej Zwyciêskiej, b³agajmy Pana Boga o potrzebne ³aski dla Ko¶cio³a, ¶wiata i naszej Ojczyzny.

1. Módlmy siê za Ko¶ció³ ¦wiêty, aby przez wzywanie wiernych do nawrócenia, modlitwy i pokuty i realizacjê tego wezwania przez nas wszystkich, zapanowa³ pokój.

2. Módlmy siê za Papie¿a, biskupów, kap³anów i osoby konsekrowane, aby wszyscy wybrani do szczególnej s³u¿by Bogu, wytrwali w niej i byli szczê¶liwi i rado¶ni, ¿e s³u¿± Bogu.

3. Módlmy siê za w³±czaj±cych siê do Krucjaty Niepokalanej, aby poprzez modlitwê i ofiarê odnosili zwyciêstwo w swoim ¿yciu i zmieniali oblicze tej ziemi.

4. Módlmy siê za dzieci, aby chêtnie w³±czy³y siê do Dzieciêcej Krucjaty Niepokalanej i wzrasta³y pod opiek± Matki Bo¿ej na warto¶ciowych ludzi i poprzez modlitwê i ofiarê odnios³y zwyciêstwo nad grzechem i szatanem.

5. Módlmy siê za nas, aby¶my na ró¿ne sposoby przyczynili siê do trze¼wo¶ci narodu, a szczególnie poprzez modlitwê i umartwienie.

Bo¿e, który postawi³e¶ nam Maryjê za przyk³ad modlitwy i ofiary, dziêkujemy Ci za Niepokalan±, z któr± wys³awiamy Twoje wielkie mi³osierdzie i Moc Ramienia Twego. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen

Na rozes³anie

Wys³awiajcie Potêgê Niepokalanej, któr± Bóg da³ jako pokorn± S³u¿ebnicê dla odniesienia zwyciêstwa nad szatanem. Nie lêkajcie siê szatana, lecz grzechu. Oddawajcie siê Niepokalanej, aby byæ bezpiecznymi pod Jej opiek±.

powrót na górê strony



*

Niedziela - 20.06.2004 r.
XIII Niedziela zwyk³a
Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trze¼wo¶ci
na Jasn± Górê (trzecia sobota i niedziela czerwca)
Czytania: Za 12,10-11; Ps. 63; Ga 3,26-29; £k 9,18-24



Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Dzi¶ na Jasnej Górze swój dzieñ prze¿ywaj± ruchy Apostolstwa Trze¼wo¶ci. Przybywaj± by tam u stóp matki Naj¶wiêtszej prosiæ o odrodzenie moralne naszego Narodu. O powstanie z na³ogu alkoholizmu. W tej Mszy ¶w. my tak¿e ³±czymy siê ze wszystkimi którzy siê tam zgromadzili i we wspólnej modlitwie prosimy Boga o potrzebne ³aski.

Modlitwa Wiernych


Za przyczyna Tej, która od wielu wieków dana jest ku obronie Narodu zanie¶my nasze pro¶by:


1. Za Ojca ¶w. by móg³ radowaæ siê z powrotu wielu ludzi na ³ono Ko¶cio³a Powszechnego.

2. Za tych, którzy trwaj± jeszcze w uzale¿nieniu alkoholowym, aby mogli cieszyæ siê darem trze¼wo¶ci.

3. Za wszystkich dobrowolnych abstynentów, aby ich przyk³ad poci±ga³ innych.

4. Za polskie rodziny, aby umia³y przekazywaæ najm³odszym najlepsze przyk³ady z historii Narodu.

5. Za w³adze ustawodawcze, aby stawia³y dobro i zdrowie obywateli na pierwszym miejscu.

6. Za nas samych, aby¶my nigdy nie zapominali o przyrzeczeniach z³o¿onych Matce
Naj¶wiêtszej przez naszych przodków.

Bo¿e niech Twoja Matka bêdzie nasz± orêdowniczk± przed Twoim obliczem. Który ¿yjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.


Propozycja og³oszeñ
W tym tygodniu módlmy siê w sposób szczególny w intencji wszystkich, którzy pracuj± na rzecz trze¼wo¶ci Polaków.

Informacje: Ks. Henryk Kor¿a
Ul. Lipowa 24 24-140 Na³êczów;
Tel. 081/5014115



powrót na górê strony




XVII Niedziela Zwyk³a 25.07.2004 r.
(ostatnia niedziela lipca)

SIERPIEÑ - miesi±cem abstynencji


Modlitwa wiernych


Bóg, który wzywa ka¿dego z nas po imieniu pragnie naszego dobra, dlatego z ufno¶ci± b³agajmy:

1. Za Ojca ¶w., aby jego s³owa o przemianie serc dociera³y do jak najwiêkszej rzeszy ludzi.

2. Za tych, którzy pracuj± na roli aby ich trud zosta³ nale¿ycie wynagrodzony.

3. Za dzieci i m³odzie¿ przebywaj±ce na wakacjach, aby umieli ten czas spêdzaæ bez uciekania siê do narkotyków i alkoholu.

4. Za rodziców, aby dawali dobry przyk³ad swoim dzieciom.

5. Za nas samych, aby¶my umieli w otaczaj±cej nas przyrodzie rozpoznawaæ ¶lady Boga Ojca.

Ojcze zechciej wys³uchaæ naszych pró¶b i obdarzyæ swoja ³ask±. Przez Chrystusa Pana naszego.



Propozycje og³oszeñ
Miesi±c sierpieñ w szczególny sposób zapisa³ siê w dziejach naszego narodu. Dlatego Ko¶ció³ zachêca, aby ka¿dy wierz±cy ten miesi±c prze¿y³ nie pij±c alkoholu. W naszym ko¶ciele bêdzie wy³o¿ona ksiêga abstynencka. Postarajmy siê wpisaæ do tej ksiêgi, aby w ten sposób przynajmniej na okre¶lony czas grono abstynentów w naszej parafii siê powiêkszy³o.




Propozycja wpisu do Parafialnej Ksiêgi Trze¼wo¶ci:
Na chwa³ê Boga i ku czci Matki Naj¶wiêtszej, w poczuciu odpowiedzialno¶ci za losy Ko¶cio³a i Ojczyzny w trosce o ocalenie najwy¿szych warto¶ci Narodu, na wynagrodzenie Panu Bogu za grzechy i w celu uproszenia daru trze¼wo¶ci dla Narodu przyrzekam powstrzymaæ siê od u¿ywania napojów alkoholowych w miesi±cu sierpniu 2004 roku.



*

Pierwsza niedziela sierpnia 1.08.2004 r.
XVIII Niedziela Zwyk³a
Czytania: Koh 1,2;2,21-23; PS. 95; Kol 3,1-5.9-11; £k 12,13-21

Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Wolno¶æ jest uwarunkowana u cz³owieka przez posiadanie ¶wiat³a rozumu i przez ¶wiadomo¶æ refleksyjn±. Do elementów konstytutywnych wolno¶ci cz³owieka nale¿y równie¿ umiejêtno¶æ rozró¿niania dobra i z³a, z zasadnicz± gotowo¶ci± czynienia dobra i unikania z³a, czyli uznania kategorycznego imperatywu sumienia. Postawa zale¿no¶ci od sumienia, dobrowolnego poddania siê jego wymogom, nale¿y, wiêc do wymogów ludzkiej wolno¶ci. Dlatego o cz³owieku opanowanym przez z³e namiêtno¶ci i na³ogi mówi siê, ¿e jest niewolnikiem.

Kazanie

Miesi±c sierpieñ, miesi±cem Trze¼wo¶ci Narodowej, gdzie wraz z Maryj± pod±¿amy do ¬róde³ wyzwolenia.

Trze¼wo¶æ to okre¶lony styl ¿ycia i zdroworozs±dkowy sposób my¶lenia, potrzebny ka¿demu cz³owiekowi, aby zachowaæ i rozwijaæ swoj± wolno¶æ. Byæ trze¼wym cz³owiekiem to byæ wolnym cz³owiekiem. ¯yjemy w czasach, kiedy bardzo ³atwo cz³owiekowi odebraæ wolno¶æ po przez ró¿nego rodzaju manipulacje, atrakcyjnie opakowane. Nie wszystko, co ³adne i modne jest zdrowe dla cz³owieka. Dzi¶ cz³owiek musi siê uczyæ ka¿dego dnia, trze¼wego stylu ¿ycia, musi uczyæ siê my¶leæ i to krytycznie, musi umieæ zachowaæ dystans wobec propozycji do niego kierowanych ³atwego i taniego sukcesu, szybkiego dobrobytu, poniewa¿ wszystko ma swoj± cenê. Aby cz³owiek móg³ siê przeciwstawiæ w³asnym pokusom i tym, które p³yn± z zewn±trz potrzebuje mocy, potrzebuje byæ pod³±czony do ¼ród³a. Zakotwiczenie w Bogu jest jedyn± gwarancj± wolno¶ci cz³owieka.
Dzi¶ nie mo¿emy mówiæ o trze¼wo¶ci tylko w kontek¶cie osób uzale¿nionych od alkoholu i narkotyku, wtedy ona staje siê konieczno¶ci±, krzy¿em. Kiedy tak my¶limy o trze¼wo¶ci, czêsto ona siê kojarzy negatywnie, tymczasem trze¼wo¶æ jest dobrem, które s³u¿y cz³owiekowi w jego ¿yciowej samorealizacji.

Dlaczego tak trudno byæ abstynentem?

W ¶wiadomo¶ci spo³ecznej abstynencja jest pojmowana coraz czê¶ciej negatywnie, zw³aszcza u m³odych ludzi. Abstynent to kto¶ infantylny, dziwny, kaleka ¿yciowa, s³aby cz³owiek, wy¶miewany i pokazywany palcem. Abstynent to cz³owiek niedojrza³y, mniej warto¶ciowy, który czego¶ nie mo¿e, to cz³owiek s³aby, musi z czego¶ rezygnowaæ. Mo¿emy w mediach, w spo³ecznej obyczajowo¶ci zw³aszcza ró¿nych subkultur spotkaæ dzia³ania o¶mieszaj±ce abstynencjê, chodzi o odebranie jej warto¶ci, zdeprecjonowanie. Coraz czê¶ciej ludziom abstynencja kojarzy siê negatywnie, o to chodzi tym, którzy tworz± lobby alkoholowe.
W naszym kraju mo¿na spotkaæ wódkê o nazwie "Abstynent". Spo³eczne propagowanie takiego my¶lenia powoduje, ¿e coraz trudniej opieraæ siê m³odym ludziom przed inicjacj± alkoholow±, alkohol sta³ siê przepustk± do wielu ¶rodowisk, jest potwierdzeniem ich doros³o¶ci, wyrazem akceptacji przez innych, rodzajem pieczêci ró¿nych ¿yciowych do¶wiadczeñ zw³aszcza wolno¶ci rozumianej czêsto jako swoboda.
Osoby uzale¿nione trafiaj±ce do leczenia z wielkim trudem podejmuj± abstynencjê, wstydz± siê tego. Je¶li w ich ¶wiadomo¶ci abstynencja to co¶ negatywnego to podjêcie wysi³ku w jej kierunku wydaje siê byæ bezsensowne. Nikt przecie¿ z nich nie chce uchodziæ za osobê ¶mieszn±, niedojrza³±, wybrakowan±, przecie¿ ten, który wiele mo¿e co¶ znaczy. Abstynencja kojarzy siê im tylko z jednym, ze strat± i zakazem czego¶, co wszyscy robi±, a ja nie mogê, mi nie wolno. Dlatego osoby lecz±ce siê z powodu uzale¿nienia, czêsto abstynencjê traktuj± jako postawê obronn± przed substancj± chemiczn±, a ka¿da obrona wymaga mocy, si³y, której osoby uzale¿nione posiadaj± w znikomym stopniu, dlatego je¶li pozostan± na etapie walki, prêdzej czy pó¼niej ulegn± z wyczerpania, braku si³ i wróc± do picia czy brania narkotyków. Aby pomoc by³a mo¿liwa musimy czêsto przebudowaæ ¶wiadomo¶æ pacjentów pokazaæ im pozytywne znaczenie abstynencji, aby nie tylko siê jej wstydzili, ale jej pragnêli jako dobra, warto¶ci.

Czy mo¿na dzi¶ proponowaæ abstynencjê?

Mo¿emy spotkaæ opinie badaczy postuluj±cych wczesn± inicjacjê alkoholow±, stwierdzaj± oni, ¿e nale¿y dziecko powoli przyzwyczajaæ do rozs±dnego u¿ywania substancji psychoaktywnych. Kieruj±c siê statystyk± wskazuj± na powszechno¶æ zachowañ w naszym spo³eczeñstwie. Skoro niemal wszyscy to robi±, to b³êdem by³oby zachêcanie do abstynencji, w ramach tego my¶lenia mówi siê o tzw. kulturalnym piciu, czyli zastêpowaniu mocniejszych alkoholi s³abszymi np. wódki piwem. To oczywi¶cie jest b³êdne za³o¿enie, ale nie dla wszystkich, zw³aszcza nie dla tych, którzy czerpi± z tego ogromne zyski. Próbuje siê czasami i¶æ dalej w tym my¶leniu, stwierdzaj±c, ¿e piwo to napój orze¼wiaj±cy, wzmagaj±cy witalno¶æ cz³owieka, wprowadzaj±cy w kolorowy ¶wiat prze¿yæ, a tak¿e przyja¼ni. Takie idee s± bardzo wyra¼ne w reklamach piwa. (Chcê tylko przypomnieæ, ¿e kufel piwa zawiera 5% alkoholu etylowego, lampka wina 12%, kieliszek wódki 40%. Oznacza to, spo¿ywaj±c ma³e piwo (250g), lampkê wina (100g), ma³y kieliszek wódki (25g) spo¿ywamy ka¿dorazowo 10 g czystego alkoholu etylowego C2H5OH. W tych ro¿nych ilo¶ciach p³ynu mamy zawsze 10 g czystego alkoholu). Abstynencja jest wysi³kiem, jej podjêcie wymaga zmiany my¶lenia, przewarto¶ciowania w³asnych postaw ¿yciowych i nauczenia siê pewnych sprawno¶ci, aby tak siê sta³o trzeba siê zaanga¿owaæ. Wzorce rozpowszechniane przez kulturê masow± i wzmacniane przez wyrafinowan± reklamê wzywaj± do ¿ycia bez wysi³ku, szczê¶cie osi±ga siê po przez ³atw± konsumpcjê dóbr, pójcie na ³atwiznê ¿yciow±, dlatego propozycja abstynencji spotyka siê z oporem. Rodzice czêsto chc±, aby ich dzieci nie sprawia³y im trudno¶ci wychowawczych, dobrze by³oby, aby nie siêga³y po alkohol, narkotyki, czy u¿ywki. Ci sami rodzice bardzo czêsto sami nie potwierdzaj± swoim zachowaniem tego my¶lenia, abstynencja jest dobra, ale sami nimi nie s±. Bywa tak, ¿e 7 letniemu dziecku na urodziny kupuj± szampana bezalkoholowego, aby podkre¶liæ wa¿no¶æ narodzin dziecka, zapominaj±c o tym, ¿e wprowadzaj± dziecko w³a¶nie w ¶wiat u¿ywek, dziwi±c siê pó¼niej, ¿e ich syn siê upi³ na zakoñczenie gimnazjum. M³ody cz³owiek potrzebuje czytelnych drogowskazów, aby móc wej¶æ odpowiedzialnie w ¿ycie, jest otwarty na idea³y, dlatego potrzebuje odpowiedniego wsparcia i zachêty doros³ych, którzy potwierdz±, ¿e warto siêgaæ po to, co trudne. Wtedy ³atwiej rozwijaæ pewne sprawno¶ci. Doro¶li narzekaj±c na m³odzie¿, nie widz± mo¿liwo¶ci realizowania trudnych celów, poniewa¿ czêsto sami je porzucili. Boj± siê stawiaæ im wysokie wymagania w obawie, ¿e zostan± przez swoje dzieci odrzuceni, sami maj±c os³abione przekonanie na temat podejmowania wysi³ku ku warto¶ciom, rezygnuj± z wychowywania w tym kierunku. Kieruj±c siê kategoriami posiadania nie mog± modelowaæ kategorii bycia i rozwoju. Je¿eli uczniowie w swojej szkole s± postrzegani jako "tumany" i zaakceptuj± przeciêtno¶æ, my¶lenie, ¿e nie s± do niczego zdolni, to zaw꿱 swoje aspiracje, wtedy ³atwo zbudowaæ przekonanie, ¿e proponowane dobro nie jest dla nich. Przekonanie, ¿e ¿ycie jest ma³o warte, banalne i szare, a dobro jest ponad ludzkie si³y doprowadza do zatrzymania rozwoju, który mo¿e tylko zaistnieæ inspirowany warto¶ciami. Si³a rówie¶ników i ¶rodowiska jest bardzo du¿a, dzieci szybko upodabniaj± siê do swoich kolegów i kole¿anek oraz wzorców p³yn±cych z ekranu telewizora. Nie s± ju¿ sami, poruszaj± siê w kulturze podobnie my¶l±cych. Abstynencja musi staæ siê elementem rozwoju m³odego cz³owieka, sprawno¶ci±, która pomaga mu w podejmowaniu dobrych decyzji.

Czy abstynencja jest dzi¶ potrzebna?

W ¶redniowieczu abstynencja by³a postrzegana jako cnota rycerska, warto¶æ, któr± warto posiadaæ i realizowaæ. By³a wyrazem dojrza³o¶ci, kto¶, kto potrafi³ panowaæ nad swoimi pragnieniami, potrzebami, móg³ uwa¿aæ siê za doros³ego. Abstynencja to mo¿liwo¶æ wp³ywania i kierowanie swoim ¿yciem. To ¿ycie rozumne, kierowanie siê rozumem, trafne ocenianie sytuacji ¿yciowej, to zdolno¶æ wybierania dobra wy¿szego, umiejêtno¶æ jego odczytywania. Abstynencja jako samo opanowanie, zdolno¶æ kierowania swoim ¿yciem jest warto¶ci±. Je¶li tak odczytamy abstynencjê pozytywnie, zrozumiemy jej istotê, to wtedy nie abstynent musi siê wstydziæ, ale raczej ci, którzy nimi nie s± nie posiadaj± takiej cnoty i sprawno¶ci. To ci, którzy nie potrafi± zapanowaæ nad swoimi instynktami, trac±c swoj± wolno¶æ, wymagaj± wspó³czucia i zawstydzenia. Wspó³czesny cz³owiek potrzebuje bardzo abstynencji, aby nie staæ siê niewolnikiem, kolorowych atrakcji, które okazuj± siê niejednokrotnie zastawion± pu³apk± na ludzkie ¿ycie. Abstynencji nie mo¿na dzi¶ tylko zawê¿aæ do alkoholu czy innej substancji chemicznej, abstynencja to okre¶lony sposób ¿ycia wra¿liwo¶ci± na warto¶ci. Cz³owiek dzi¶ „wszystko mo¿e, ale nie wszystko s³u¿y jego ¿yciu, nie wszystko, co smaczne, kolorowe, przyjemne jest zdrowe. Potrzeba ascezy dzi¶ jest pal±c± potrzeb± w procesie wychowania cz³owieka i jego rozwoju, brak ascezy nara¿a ludzk± wolno¶æ na powa¿ne ograniczenia a czasem na jej utratê. W ¶redniowieczu od mê¿ów stanu, rodziców, profesorów wymagano zdolno¶ci samoopanowania, abstynencji, bo ona ¶wiadczy³a o tym czy cz³owiek jest dojrza³y zdolny do odpowiedzialno¶ci, czy mo¿na mu powierzyæ urz±d, wa¿ne zadanie, wychowywanie innych.
Abstynencja jest dzi¶ potrzebna w korzystaniu z mediów, komputera, Internetu, niejeden z³y film, czy z³a gra komputerowa doprowadzi³a do zdeprawowania cz³owieka. Przemoc, pornografia antywzory powszechnie goszcz± na ekranach naszych telewizorów, trzeba mieæ odwagê i rozumnie my¶leæ, aby nie szkodziæ sobie i nie zgadzaæ siê na to, aby szkodzili sobie inni, aby tak siê sta³o trzeba byæ wra¿liwym na warto¶ci i nie pozwoliæ, aby t± wra¿liwo¶æ w nas zabito, prymitywizmem, obscenizmem, wulgaryzmami. Nie wolno nikomu byæ obojêtnym na niszczenie Dobra, bo to prowadzi do nieludzkiego ¶wiata egoizmu, nadu¿ywania w³adzy, wykorzystywania drugiego. Abstynencja pomaga wybraæ pomiêdzy ziarnem a plewami. Abstynencja mo¿e dotyczyæ papierosów, narkotyków, wypijanej kawy, s³odyczy, ale te¿ zakupów, gromadzenia rzeczy, zaspakajania zmys³ów, popêdu, to umiejêtno¶æ odraczania gratyfikacji i my¶lenie o d³ugofalowych konsekwencjach naszych decyzji i dzia³añ. To w koñcu pój¶cie za ¿yciem duchowym, umiejêtno¶æ podporz±dkowania mu ró¿nych pragnieñ. „Sustine at abstine wyrzekaæ siê czego¶, po to, aby nie byæ niewolnikiem „promocji, aby mieæ w swoim ¿yciu porz±dek, który jest jednym z podstawowych warunków rozwoju. Nieuporz±dkowanie siebie, prowadzi do ba³aganu, chaosu, zagubienia siebie, czasem do tragedii w³asnej i bezsensownego cierpienia swoich bliskich. Abstynencja to nauczyæ siê na nowo wysi³ku w zdobywaniu tego, co trudne, co cz³owieka rozwija, zbli¿a do Boga i drugiego cz³owieka. Abstynencja to nauczyæ siê czytaæ, rozpoznawaæ ¶wiat warto¶ci i je realizowaæ, to jest podstawa ludzkiego ¶wiata. Jan Pawe³ II powiedzia³ do polskiej m³odzie¿y choæby nikt od was nie wymaga³, wy musicie od siebie wymagaæ.

Ks. Marcin Marsollek


Modlitwa wiernych

Mi³osiernemu Bogu, który czeka na nasze powroty zanie¶my teraz wspólne modlitwy.

1. Módlmy siê za rz±dz±cych, aby kierowali siê mi³o¶ci± Boga i cz³owieka.

2. Módlmy siê za nauczycieli, aby potrafili w m³odych ludziach, budziæ wra¿liwo¶æ na Boga i cz³owieka.

3. Módlmy siê o ducha trze¼wego my¶lenia i zdolno¶æ do podejmowania wyrzeczeñ.

4. Módlmy siê za twórców kultury, aby anga¿owali siê w s³u¿bie nadprzyrodzonych warto¶ci.

5. Módlmy siê za cierpi±cych z powodu uzale¿nienia, aby w Zmartwychwsta³ym Chrystusie znale¼li wyzwolenie.

6. Módlmy siê za ludzi, którzy lecz± uzale¿nionych, aby mieli si³y do pracy a w swojej s³u¿bie kierowali siê mi³o¶ci± do Boga i cz³owieka.

7. Módlmy siê za nas samych wszystkich, aby¶my umieli dostrzegaæ pokrzywdzonych i potrafili im okazaæ serce.

Panie, naucz nas zawsze byæ otwartymi na s³owa Ewangelii i nie pozwól by¶my zagubili siê w tym ¶wiecie. Który ¿yjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.



Propozycja nabo¿eñstwa przed wystawionym Naj¶wiêtszym Sakramentem

Pie¶ñ
Niechaj bêdzie.....

Panie Jezu Chryste za Tob± sz³y t³umy, gdy przemierza³e¶ drogi Galilei. Dzi¶ tak¿e czekasz na tych, którzy by poszli za Tob±. Oto gromadzimy siê wokó³ Ciebie jako jedna rodzina parafialna. Przynosimy nasze troski i k³opoty, a zw³aszcza te, które wi±¿± siê z nadu¿ywaniem alkoholu. Rozpoczynamy miesi±c sierpieñ, w którym chcemy w szczególny sposób modliæ siê za tych braci i siostry, których dotyka choroba alkoholowa. Niech nasze ufne modlitwy zmieni± oblicze naszej parafii.
B³agamy Ciê Jezu za rodzinami, w których rodzice nadu¿ywaj± alkoholu.
Panie przebacz im.
Za tymi, którzy dopuszczaj± siê najgorszych grzechów po pijanemu.
Za tymi, którzy odeszli po pijanemu z tego ¶wiata.
Za tymi, którzy handluj± w niedzielê alkoholem i sprzedaj± alkohol nieletnim.
Za tymi, którzy podczas uroczysto¶ci religijnych stawiaj± alkohol i namawiaj± do picia.
Za tymi, którzy prowadz± pojazdy po pijanemu.
Za tymi którzy nie widz± grzechu gdy siê upij±.

Pie¶ñ
Z tej biednej ziemi....

Wiemy tak¿e jak wiele dobra dzieje siê w naszej parafii. I za to dobro pragniemy w tej chwili dziêkowaæ.
Za grupy dzia³aj±ce przy naszej parafii, które ucz± dzieci i m³odzie¿ jak dobrze i szlachetnie ¿yæ.
Chwa³a Tobie Panie.
Za ruchy trze¼wo¶ciowe, które nios± pomoc ludziom uzale¿nionym.
Za dobrowolnych abstynentów, którzy s± ¶wiat³em dla ¶wiata.
Za dzieci pierwszokomunijne, które w tym roku z³o¿y³y przyrzeczenie abstynencji.
Za rodziny w których praktykuje siê wspóln± modlitwê w intencji trze¼wo¶ci.
Za personel medyczny, który trudzi siê nad ratowaniem uzale¿nionych.

Pie¶ñ
Pod tw± obron±...

W tej chwili Twojej szczególnej obecno¶ci po¶ród nas prosimy Ciebie o pomoc w tych trudnych sprawach. Jak¿e czêsto stajemy bezradni, gdy widzimy kogo¶ dotkniêtego choroba alkoholow±. Nie wiemy jak pomóc, dlatego z g³êbi serca przepe³nionego trosk± wo³amy:
W naszych k³opotach dnia codziennego
Dopomó¿ nam.
W chwilach zw±tpieñ.
W pracy nad otrze¼wieniem naszej parafii.
W przygotowaniu m³odzie¿y do sprostania zadaniom doros³ego ¿ycia.
W przemianie ludzkich serc.
W wiernym wype³nianiu przyrzeczeñ Jasnogórskich ¦lubów Narodu.
W naszej trosce o obudzenie ducha narodowego.

Jezu Chryste, który spogl±dasz na nas korz±cych siê u Twego o³tarza, nie pogardzaj naszymi pro¶bami. Naucz nas ceniæ wszystko, co pomaga cz³owiekowi wzrastaæ, wyzwalaæ siê z uzale¿nieñ i przywi±zañ. Pomó¿ stawaæ siê lepszymi ka¿dego dnia aby¶my byli wiernymi ¶wiadkami Twojej Ewangelii.
Maryjo Królowo Polski - módl siê za nami.
¦wiêci Wojciechu i Stanis³awie - módlde siê za nami.
¦wiêty Maksymilianie Kolbe - módl siê za nami.
¦wiêty Janie Chrzcicielu - módl siê za nami.
B³ogos³awieni Mêczennicy drugiej wojny ¶wiatowej - módlcie siê za nami.

Pie¶ñ
Przed tak wielkim Sakramentem



Na rozes³anie

Przyjmijcie b³ogos³awieñstwo, niech ono bêdzie zachêt± do wytrwa³ej modlitwy i podjêcia ofiary za grzeszników, aby Bóg okaza³ moc ramienia swego


powrót na górê strony






I Niedziela Adwentu - 28.11.2004 r.

Czytania: Iz 2,1-5; Rz 13,11-14; Mt 24,37-44


Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Nowy rok liturgiczny jest dla nas zachêt± do rozpoczêcia na nowo wysi³ku prze³amywania w sobie tego wszystkiego co pochodzi od "starego cz³owieka". To tak¿e okazja do podjêcia w Adwencie na nowo zobowi±zañ abstynenckich. Pro¶my dobrego Boga aby¶my w czasie tej Mszy ¶w. w³a¶ciwie odczytali czym jest ³aska ca³kowitej abstynencji.

Modlitwa wiernych

Pro¶my Chrystusa, który przyszed³ na ziemiê aby uwolniæ nas z jarzma grzechu i szatana o wszystkie potrzebne ³aski.

1. Za Ko¶ció³ ¶w. i jego pasterzy aby wiernie stali na stra¿y depozytu wiary.
2. Za Ojca ¶w. aby skutecznie przybli¿a³ Chrystusa wspó³czesnemu ¶wiatu.
3. Za tych którzy podejmuj± w tym czasie trud ¿ycia w trze¼wo¶ci, aby cieszyli siê zrozumieniem najbli¿szych.
4. Za wszystkich którzy trwaj± w zniewoleniu alkoholowym, aby w tym ¶wiêtym czasie wrócili na drogê trze¼wo¶ci.
5. Za nas samych by czas Adwentu by³ czasem trze¼wego przygotowania na spotkanie z Chrystusem.

Bo¿e, który jeste¶ panem czasu, przemiñ nasze serca na mi³e Tobie. Przez Chrystusa Pana naszego.

Propozycje og³oszeñ

Zachêcamy wszystkich parafian, aby w tym czasie Adwentu zechcieli podj±æ dobrowoln± ofiarê wyrzekaj±c siê picia wszelkich napojów alkoholowych. Bêdzie to widomy znak naszego przygotowania na spotkanie z Chrystusem narodzonym w betlejemskiej stajence.



Propozycja wpisu do Parafialnej Ksiêgi Trze¼wo¶ci

"Tam, gdzie zawodz± wszelkie ¶rodki medyczne, konieczne jest odwo³anie siê do abstynencji".
Bp Antoni P. Dydycz

Jako uczeñ Chrystusa, maj±c ¶wiadomo¶æ moralnych i spo³ecznych skutków picia alkoholu postanawiam podj±æ dobrowolnie zobowi±zanie abstynencji od spo¿ywania napojów alkoholowych. Ponadto nie bêdê napojów alkoholowych kupowa³, ani nikogo nimi czêstowa³. Zobowi±zanie to podejmujê na okres Adwentu 2004 (tj. od 28 11 do 24.12.2004 r.) w wiadomej sobie intencji i uzewnêtrzniam ni¿ej z³o¿onym podpisem.



powrót na górê strony



I Niedziela stycznia - 2.01.2005 r.
II Niedziela po Narodzeniu Pañskim.
Czytania: Syr 24, 1-2.8-12; Ef, 1,3-6. 15-18; J1. 1-18 (J1. 1-5. 9-14)


Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Ka¿dy Nowy Rok przepe³nia wielka nadzieja. Z ufno¶ci± patrzymy na dni które s± przed nami. U progu tego Nowego Roku pamiêtajmy tak¿e o sprawach zwi±zanych z trze¼wo¶ci±. Niech w tym nadchodz±cym czasie Bóg zsy³a swoje obfite dary na tych, którzy pracuj± na tym polu.

Modlitwa wiernych

Bóg sta³ siê Cz³owiekiem, aby ka¿dy z nas móg³ nazywaæ siê dzieckiem Bo¿ym, dlatego z wiar± i ufno¶ci± pro¶my o wszelkie potrzebne nam i naszej parafii ³aski.

1. Módlmy siê za Ojca ¶w. i ca³y Ko¶ció³ ¶w., aby w tym roku móg³ cieszyæ siê z pozyskania wielu nowych wyznawców.
2. Módlmy siê za nasze rodziny, aby panowa³a w nich atmosfera mi³o¶ci i wzajemnego zrozumienia
3. Módlmy siê za tych którzy s± dobrowolnymi i ca³kowitymi abstynentami, aby ich przyk³ad poci±ga³ innych
4. Módlmy siê za wszystkich, którzy w tym czasie organizuj± wesela bezalkoholowe, aby swoim ¶rodowisku znale¼li na¶ladowców.
5. Módlmy siê za matki oczekuj±ce potomstwa, aby dla dobra dzieci wyrzek³y siê wszystkich szkodliwych u¿ywek i napojów.

Ojcze oto my Twoje dzieci wo³amy do Ciebie u pocz±tku Nowego Roku o potrzebne ³aski. Zechciej nas wys³uchaæ w swoim mi³osierdziu. Przez Chrystusa pana naszego.
Propozycje og³oszeñ

W tym czasie wielu z nas udaje siê na ró¿ne towarzyskie spotkania. Starajmy siê zachowywaæ godnie nie spo¿ywaj±c napojów alkoholowych. Niech bêdzie to wymowne ¶wiadectwo naszej wiary.





powrót na górê strony


XXXVIII Tydzieñ Modlitw o trze¼wo¶æ narodu
6 - 12 lutego 2005


Has³o:
EUCHARYSTIA ¬RÓD£EM ¯YCIA W TRZE¬WO¦CI



Niedziela 6 lutego 2005 r.
Dzieñ modlitw za podejmuj±cych decyzjê rezygnacji z u¿ywania napojów alkoholowych, kupowania ich i czêstowania nimi.

Poniedzia³ek 7 lutego 2005 r.
Dzieñ modlitw za rodziny alkoholików i pijaków.

Wtorek 8 lutego 2005 r.
Dzieñ modlitw za nale¿±cych do ruchów, stowarzyszeñ i pracuj±cych w organizacjach apostolstwa trze¼wo¶ci

¦roda 9 lutego 2005 r. (Popielec)
Dzieñ modlitw za uczestników spotkañ w grupach samopomocowych (AA, Al - Anon, Al - Ateen, DDA).

Czwartek 10 lutego 2005 r.
Dzieñ modlitw za pracowników lecznictwa odwykowego i instytucji pracuj±cych nad trze¼wo¶ci± narodu.

Pi±tek 11 lutego 2005 r.
Dzieñ modlitw za nauczycieli i wychowawców.

Sobota 12 lutego 2005 r.
Dzieñ modlitw kap³anów i ¶wieckich aposto³ów trze¼wo¶ci.



INSTRUKCJA DUSZPASTERSKA
NA TYDZIEÑ MODLITW O TRZE¬WO¦Æ NARODU


1. Alkoholizm nale¿y dzisiaj do najwiêkszych zagro¿eñ moralnych naszego spo³eczeñstwa. Ju¿ od 38 lat prze¿ywaj±c na pocz±tku Wielkiego Postu Tydzieñ Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu, u¶wiadamiamy sobie nasz± odpowiedzialno¶æ za zbawienie sióstr i braci uzale¿nionych od alkoholu.
2. TM o TN jest realizowany w ramach duszpasterstwa zwyczajnego i nadzwyczajnego, które stawia sobie na celu:
  • wyrobienie u wiernych odpowiedniej postawy wobec alkoholików,
  • wychowanie do trze¼wo¶ci,
  • kszta³towanie nowych obyczajów,
d) osobisty przyk³ad abstynencji i modlitwy,
3. Duszpasterstwo trze¼wo¶ciowe prowadzi siê m.in. przez g³oszenie kazañ, katechezy, nabo¿eñstwa.
4. TM o TN jest tygodniem refleksji nad trze¼wym a zarazem radosnym sposobem spêdzania wolnego czasu (od ostatniej niedzieli karnawa³u do ¶rody popielcowej). Jest tej czasem modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadu¿ywaj± napojów alkoholowych. (od ¶rody popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu).

5. Aby dobrze prze¿yæ TM o TN nale¿y w niedzielê 6 lutego 2005 r. przygotowaæ w ko¶ciele stó³, na którym nale¿y wy³o¿yæ Parafialn± Ksiêgê Trze¼wo¶ci. Niech przy tym stole trze¼wo¶ci dy¿ur pe³ni osoba ciesz±ca siê du¿ym autorytetem religijnym i moralnym w parafii.
6. W niedzielê i wszystkie dni TM o TN korzystamy z pomocy liturgicznych zawieraj±cych WPROWADZENIE do liturgii i MODLITWÊ WIERNYCH.
7. W niedzielê proponujemy nastêpuj±ce og³oszenie:

"Dzisiejsz± niedziel± rozpoczynamy dni Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu. Jest w naszej tradycji, ¿e Wielki Post prze¿ywamy podejmuj±c ró¿nego rodzaju umartwienia. Miêdzy innymi wielu z nas rezygnuje z picia alkoholu, czy palenia tytoniu. Prosimy Was, aby¶cie uzewnêtrznili to zobowi±zanie sk³adaj±c podpis w Ksiêdze Trze¼wo¶ci. Ci którzy pij±, ¿e w imiê Chrystusa ukrzy¿owanego walcz± ze swoj± s³abo¶ci±. Nie pij±cy daj± ¶wiadectwo, ¿e ¿ycie bez alkoholu mo¿e byæ radosne i pe³ne.
Dlatego zachêcamy do uzewnêtrznienia swojego stylu ¿ycia bez alkoholu, nawet tych, którzy kiedy¶ takie zobowi±zanie sk³adali na ca³e ¿ycie. Jest to wasze ponowienie tych przyrzeczeñ, a dla parafii ¶wiadectwo, ¿e s± w¶ród nas ludzie niepij±cy, ludzie traktuj±cy powa¿nie Wielki Post, Ko¶ció³ i jego Pasterzy."




Propozycja wpisu do Parafialnej Ksiêgi Trze¼wo¶ci:

"Przez abstynencjê wielu do trze¼wo¶ci wszystkich"
Jako uczeñ Chrystusa, maj±c ¶wiadomo¶æ moralnych i spo³ecznych skutków picia alkoholu postanawiam podj±æ dobrowolnie zobowi±zanie abstynencji od spo¿ywania napojów alkoholowych. Ponadto nie bêdê napojów alkoholowych kupowa³, ani nikogo nimi czêstowa³. Zobowi±zanie to podejmujê na okres WIELKIEGO POSTU (tj. od 6 lutego do 26 marca 2005 r.) w wiadomej sobie intencji i uzewnêtrzniam ni¿ej z³o¿onym podpisem.


*

V Niedziela Zwyk³a 6 lutego 2005 r.
Czytania: Iz 58,7-10; 1 Kor 2,1-5; Mt 5,13-16.

DZIEÑ MODLITW ZA PODEJMUJ¡CYCH DECYZJÊ REZYGNACJI Z U¯YWANIA NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH, KUPOWANIA ICH I CZÊSTOWANIA NIMI.


Wprowadzenie do Mszy ¦w.
Rozpoczynaj±c Ofiarê Eucharystyczn±, stajemy wobec Chrystusa, który daje ró¿ne powo³ania. On powo³a³ Aposto³ów i daje nam ró¿ne zadania do wykonania. Dzisiejsz± niedziel± rozpoczynamy 38 Tydzieñ Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu. Bolesn± sprawê zniewolenia Polaków przez alkohol polecamy dobroci Boga, oczekuj±c od Niego pomocy i wsparcia dla naszych wysi³ków. Bóg ofiaruj±c sw± ³askê i moc pos³uguje siê lud¼mi. Dlatego pro¶my Go, aby wzbudzi³ spo¶ród nas aposto³ów trze¼wo¶ci, a tym, którzy ju¿ trudz± siê nad otrze¼wieniem Narodu da³ si³ê i moc, aby nie zra¿ali siê trudno¶ciami, trwali na obranej drodze i znajdowali na¶ladowców.
Na pocz±tku Mszy ¶w. przepro¶my Boga za nasz± obojêtno¶æ w obliczu tego wielkiego problemu narodu, za o¶mieszanie niepij±cych i aposto³ów trze¼wo¶ci, za brak chrze¶cijañskiej "kultury trze¼wo¶ci" w prze¿ywaniu sakramentów I Komunii ¦w. i Ma³¿eñstwa, w miejscach pracy i wypoczynku.

Kazanie

Moj± si³± Chrystus Eucharystyczny.


Wprowadzenie.
Rozpoczynamy po raz kolejny Tydzieñ Trze¼wo¶ci. Ile ju¿ razy go prze¿ywali¶my s³yszeli¶my o nim w ko¶ciele. A jednak wci±¿ na nowo o pijanych ludziach s³yszymy i mo¿e sami skutków alkoholizmu do¶wiadczamy. W tym tygodniu nie mo¿emy mówiæ tylko o tych, którzy pij± i ich rodzinach. Na ten problem musimy patrzeæ szerzej i widzieæ tak¿e m³ode pokolenie zagro¿one przez falê szerz±cego siê alkoholizmu. Jeste¶my wiêc wezwani wszyscy, aby w tym Tygodniu polecaæ Bogu sprawy zwi±zane z trze¼wo¶ci± i abstynencj±.

I. Potrzeba autorytetu.
Widzimy jak wokó³ nas zmienia siê ¶wiat. Czêsto s³yszymy opinie, ¿e ten wspó³czesny ¶wiat zmienia siê o wiele szybciej ni¿ ten sprzed kilkunastu czy kilku lat. Zapewne na te przy¶pieszony zmiany ma wp³yw wysoko rozwiniêta technika. Powoduje ona, ¿e ¶wiat siê skurczy³. Sta³ siê jak niektórzy okre¶laj± "globaln± wiosk±". Zmiany dokonuj±ce siê we wspó³czesnym ¶wiecie dotycz± nie tylko wymiaru zewnêtrznego, ale wdzieraj± siê g³êboko do naszego my¶lenia i zachowania. Przyk³adem mo¿e byæ upadek autorytetów. Kiedy mówimy o autorytecie zazwyczaj mamy na my¶li osoby, które w naszym osobistym ¿yciu lub ¿yciu ca³ych spo³eczeñstw odegra³y wa¿n± rolê. Pokaza³y one jednocze¶nie co w ¿yciu powinno siê liczyæ. Niestety dzisiaj takie autorytety siê o¶miesza lub odrzuca. Czy¿ u dzisiejszej m³odzie¿y nie dostrzegamy zanegowania tego typu autorytetów. M³odzie¿ "wie lepiej co i jak". Nie chce s³uchaæ rodziców i nauczycieli. Mo¿na powiedzieæ, ¿e "dawniejszy" model autorytetu od m³odzie¿y czego¶ wymaga³, do czego¶ j± wzywa³. Te wzory zanik³y. Na ich miejsce wszed³ konsumpcyjny styl ¿ycie, a wraz z nim "cz³owiek sukcesu" tzn. kto¶ kto osi±gn±³ sukces niezale¿nie jakimi metodami.
Z problemem autorytetu spotykamy siê tak¿e gdy mówimy o potrzebie abstynencji we wspó³czesnym ¶wiecie. Je¿eli ¿adna wa¿na osoba w ¿yciu m³odzie¿y nie jest abstynentem to nie ma ona kogo na¶ladowaæ. W zamian widzi jak jej idole to ludzie uzale¿nieni od narkotyków, alkoholu i innych u¿ywek. Rodzi siê wiêc pokusa na¶ladowania ich. I nie wystarcz± tu ró¿ne akcje i zakazy. Potrzeba dzi¶ autorytetów - abstynentów na które m³odzie¿ patrz±c zapragnie na¶ladowaæ. Abstynencja jest czym¶ wymagaj±cym i dlatego potrzeba takich ludzi którzy powiedz± o tym i swoim ¿yciem poka¿± jak ta cnota jest wa¿na i nadaje sens.

II. Czego szukacie? (J 1,38)
Z tym pytaniem zwróci³ siê Jezus do uczniów, którzy szli za nim. Nie pytali Go o nic. Poszli za Nim na polecenie Jana dotychczasowego swojego nauczyciela. Pewnie szukali autorytetu, który pomóg³ by im rozpoznaæ powo³anie, rozwi±zaæ wiele ¿yciowych problemów. I dzi¶ m³odzi mimo tej zewnêtrznej "skorupy" odrzucenia szukaj± wzorów. Nie zawsze umiej± w³a¶ciwie wybraæ. Czêsto to ich poszukiwanie odbywa siê na ¶lepo. Tak¿e potencjalne autorytety nie staraj± siê dorastaæ do stawianych im wymogów. Np. kto¶ kto zakazuje palenia sam siêga za chwilê po papierosa. Oczywi¶cie wie, ze to szkodzi i tak naucza, ale ju¿ nie wprowadza tego w ¿ycie. W przypadku autorytetu g³oszona nauka musi i¶æ w parze z ¿yciowymi zasadami. Trzeba umieæ poci±gn±æ za sob± innych. Aktualne jest wiêc has³o ko¶cielnej dzia³alno¶ci trze¼wo¶ciowej "przez abstynencjê wielu do trze¼wo¶ci wszystkich".

III. Chrystus-moja si³a i autorytet.
Rodzi siê wiec pytanie "gdzie nale¿y szukaæ autorytetu, a wraz z nim i si³y, która pomo¿e odnale¼æ siê w dzisiejszym ¶wiecie". Dla cz³owieka wierz±cego tym ¼ród³em si³y jest Jezus Chrystus utajony w Naj¶wiêtszym Sakramencie. Czêsto niestety o tym zapominamy. Wystarczy jednak popatrzeæ na przyk³ady ¶wiêtych by zobaczyæ jak wiele si³y czerpali oni z obcowania z Chrystusem Eucharystycznym. Ale nie tylko oni. Wielu tych którzy borykali siê z problemem alkoholowym twierdzi, ¿e droga ku dobremu zaczê³a siê przy kratkach konfesjona³u i przyjêciu Komunii ¶w. Tak¿e ci którzy ¿yj± w rodzinach z problemem alkoholowym opowiadaj±, ¿e gdyby nie systematyczna modlitwa i ¿ycie sakramentami ju¿ dawno za³amaliby siê pod ciê¿arem bólu i upokorzeñ jakich do¶wiadczali. Czy¿ bólem nie jest pijacy syn, ojciec, brat, m±¿. W dzisiejszych czasach coraz czê¶ciej i kobieta, która siêga po alkohol. Alkohol jest przyczyn± wielu grzechów i zatracenia godno¶ci cz³owieka. Ju¿ ¶w. Augustyn mówi³ o tym, ¿e alkohol jest ¼ród³em ludzkich nieszczê¶æ.
Ludzie w swoim nieszczê¶ciu czêsto pytaj± o pomoc i s± gotowi wiele po¶wiêciæ by tak± pomoc otrzymaæ. A wystarczy tak niewiele: udaæ siê do najbli¿szego ko¶cio³a i zatopiæ siê w modlitwie przed Chrystusem. Do takiej postawy zachêca nas obecny rok po¶wiêcony Eucharystii. Ona jest ¼ród³em godnego ¿ycia w trze¼wo¶ci. Starajmy siê o tym pamiêtaæ i jak najczê¶ciej prosiæ Chrystusa o potrzebne ³aski, zw³aszcza o to by¶my dorastali do wymagañ i byli autorytetami dla najbli¿szego otoczenia.

o. Krzysztof Ko¶cielecki OFM Cap.





Modlitwa wiernych

Bo¿e, Stwórco nieba i ziemi, który pochylasz siê nad naszymi troskami i problemami, wys³uchaj tego, o co prosz± Ciê Twoi wierni

1. Panie, Ty jeste¶ Mi³o¶ci± - ogarnij ni± wszystkich, którzy id± za Tob± zjednoczeni w Ko¶ciele ¦wiêtym. Ciebie prosimy...
2. Panie, Ty jeste¶. M±dro¶ci± - obdarz ni± m³odzie¿, aby umia³a odkryæ g³êbokie idea³y, które nadadz± sens ich ¿yciu. Ciebie prosimy...
3. Panie, Ty jeste¶ Moc± - udziel jej szczególnie wszystkim, którzy podejmuj± decyzjê rezygnacji z u¿ywania napojów alkoholowych, kupowania ich i czêstowania nimi. Ciebie prosimy...
4. Panie, Ty jeste¶ Dobroci± - daj jej do¶wiadczyæ ludziom szczególnie do¶wiadczonym przez ¿ycie: matom, ¿onom, mê¿om, dzieciom alkoholików. Ciebie prosimy...
5. Panie, Ty jeste¶ Wieczno¶ci± - naznacz ni± wszystkich zmar³ych, aby mogli cieszyæ siê rado¶ci± spotkania z Tob±. Ciebie prosimy...
6. Panie, Ty jeste¶ Pokor± - naucz nas wszystkich, obecnych na dzisiejszej Eucharystii rozpoczynaj±cej Tydzieñ Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu, swojej pokory, aby¶my zawsze szukali Twojej woli i j± wype³niali. Ciebie prosimy...

Niezmierzony Panie, wierzymy, ¿e Ty wiesz, czego nam potrzeba, i i spe³nisz nasze pro¶by, szczególnie o dar trze¼wo¶ci dla Polaków. B±d¼ pochwalony przez wszystkie wieki wieków.

Na rozes³anie

Dzisiejsz± niedziel± rozpoczynamy dni Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu. Te ostatnie dni karnawa³u, gdy niektórzy nadu¿ywaj± alkoholu i od ¦rody Popielcowej Wielki Post, okres pokuty prze¿yjmy podejmuj±c ró¿nego rodzaju umartwienia. Wielu z nas rezygnuje z picia alkoholu, czy palenia tytoniu. Prosimy Was, aby¶cie uzewnêtrznili to zobowi±zanie sk³adaj±c podpis w Ksiêdze Trze¼wo¶ci. Ci którzy pij±, ¿e w imiê Chrystusa ukrzy¿owanego walcz± ze swoj± s³abo¶ci±. Nie pij±cy daj± ¶wiadectwo, ¿e ¿ycie bez alkoholu mo¿e byæ radosne i pe³ne.
Dlatego zachêcamy do uzewnêtrznienia swojego stylu ¿ycia bez alkoholu, nawet tych, którzy kiedy¶ takie zobowi±zanie sk³adali na ca³e ¿ycie. Jest to wasze ponowienie tych przyrzeczeñ, a dla parafii ¶wiadectwo, ¿e s± w¶ród nas ludzie niepij±cy, ludzie traktuj±cy powa¿nie Wielki Post, Ko¶ció³ i jego Pasterzy.



*

Poniedzia³ek 7 lutego 2005 r.
Czytania: Rdz 1.1-19; Mk 6,53-66.
Dzieñ powszedni


DZIEÑ MODLITW ZA RODZINY ALKOHOLIKÓW I PIJAKÓW.




Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Bóg pragnie nam pomagaæ. Nigdy nie jeste¶my zostawieni sami sobie. Dzisiaj w Tygodniu Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu powierzamy Bogu rodziny pijaków i alkoholików. Zanosimy modlitwê prosz±c Bo¿e "tak bardzo pragniemy zdrowia i leczenia dla bliskiej nam osoby. Chcemy wszystko uczyniæ, aby znale¼æ pomoc u specjalistów choroby alkoholizmu. Chcemy z cierpliwo¶ci± stworzyæ warunki, które pozwol± na przyjêcie leczenia cia³a i duszy. Chcemy z mi³o¶ci wymagaæ tego, co potrzebne, oraz unikaæ lito¶ci, która bardziej niszczy ni¿ buduje. Daj nam szacunek wobec tych, którzy s± chorzy, ochroñ nas od wszelkich wyrazów os±dzania i potêpiania".
Przepro¶my Boga za brak serca dla rodzin pijaków i alkoholików.

Rozwa¿anie

S³uga Bo¿y Mateusz Talbot (1856-1925)
alkoholik, abstynent, pokutnik

Wspominamy dzisiaj s³ugê Bo¿ego Mateusza Talbota, alkoholika. Przez 16 lat nadu¿ywa³ alkoholu. Ojciec jego, który by³ alkoholikiem czyni³ starania by syn nie poszed³ jego ¶ladem. Jego wysi³ki okaza³y siê daremne. Syn z zarobków nic prawie nie dawa³ na utrzymanie domowe, tylko przepija³ z kolegami.
W czasie pijañstwa do ko¶cio³a chodzi³ z nawyku, ale przez 3 lata nie przystêpowa³ do sakramentów ¶wiêtych. Mimo kryzysu religijnego pozosta³ wierny wierze katolickiej. Po 16 latach nadu¿ywania alkoholu nast±pi³ prze³om. Modlitwy matki zosta³y wys³uchane. Gdy bole¶nie prze¿y³ lekcewa¿enie ze strony kolegów, postanowi³ z³o¿yæ ¶lubowanie abstynencji. W 1884 roku wyspowiada³ siê, z³o¿y³ ¶lubowanie ca³kowitego unikania alkoholu i przyj±³ komuniê ¶w. Dotrzymanie ¶lubowania abstynencji by³o trudne. Po¿±danie alkoholu drêczy³o go, ale podejmuj±c pracê nad sob± wytrwa³ 41 lat przy swoim bohaterskim przyrzeczeniu. Po pewnym czasie od podjêcia decyzji o rezygnacji z alkoholu postanowi³ zrezygnowaæ z palenia. Poniewa¿ by³ namiêtnym palaczem, rezygnacja z palenia by³a dla niego szczególnie trudna. Nie chcia³ jednak byæ skrêpowany wiêzami ¿adnej s³abo¶ci, znalaz³ wiêc si³ê, aby zerwaæ i ten ostatni ³añcuch.
Bardzo prze¿ywa³ zmarnowane 16 lat ¿ycia i dlatego rozpocz±³ surowe ¿ycie pokutnika. Po¶ci³ czêsto, d³ugo i surowo. W niedzielê np. jad³ nieco dopiero oko³o drugiej po po³udniu, po powrocie z ko¶cio³a. Jako murarz, a pó¿niej jako robotnik budowlany i transportowy wykonywa³ codziennie 10-godzinn± ciê¿k± fizyczn± pracê to pozwala³ sobie tylko na trzy godziny snu, od 11 wieczorem do 2 rano. W swojej postawie by³ prosty, naturalny. Mia³ pogodne usposobienie i poczucie humoru. Chêtnie przys³uchiwa³ siê weso³ym historiom, a z dobrego ¿artu ¶mia³ siê serdecznie. By³ gotowy pe³niæ wolê Boga. Gdy mia³ mo¿liwo¶æ o¿eniæ siê i za³o¿yæ rodzinê, rozpocz±³ nowennê, aby wyra¼nie poznaæ wolê Bo¿±. Na modlitwie nabra³ przekonania, ¿e zgodnie z wol± Boga powinien samotnie przej¶æ przez ¿ycie. Zrezygnowa³ z ma³¿eñstwa, aby ca³kowicie ofiarowaæ swoje ¿ycie Chrystusowi.
Mateusz wzorowo wykonywa³ swoj± pracê, swoje obowi±zki i czu³ siê odpowiedzialny za losy przedsiêbiorstwa w którym pracowa³. Rozpoczynaj±c o godz. 6 rano pracê szed³ na godz. 5 do ko¶cio³a na Mszê ¶w. Gdy w 1892 roku Msza ¶w. zosta³a przeniesiona na godz. 6.15 i nie móg³ ju¿ braæ udzia³u w niej przed rozpoczêciem pracy, zdecydowanie zrezygnowa³ z dotychczasowego zawodu murarza i przeniós³ siê do wielkiej firmy handlu drzewem, gdzie rozpoczyna³ pracê o godz. 8 i dziêki temu móg³ przed prac± byæ na Mszy ¶w.
Na swoje utrzymanie wydawa³ niewiele z tego co zarobi³, natomiast ca³± resztê ciê¿ko zarobionego wynagrodzenia wydawa³ na cele dobroczynne. Szczególnie hojny by³ dla misji w Chinach. By³ cz³owiekiem modlitwy. W tamtych czasach udzia³ w codziennej Mszy ¶w. i regularne przystêpowanie do komunii ¶w. by³o czym¶ niezwyk³ym. Bêd±c w ko¶ciele, modl±c siê zawsze klêcza³ wyprostowany, bez oparcia. Stale by³ ¶wiadom obecno¶ci Bo¿ej. By³ czcicielem Matki Bo¿ej. Codziennie odmawia³ ró¿aniec. Du¿o czyta³. Poza Pismem ¶w. w jego bibliotece znalaz³o siê 90 ksi±¿ek religijnych. Dla robotnika, który w okresie szkolnym zdoby³ zaledwie podstawowe wiadomo¶ci, by³a to du¿a liczba. W biblioteczce by³o równie¿ 30 ¿yciorysów ¶wiêtych. Specjalnie bliscy byli mu ¶wiêci, którzy - podobnie jak on - grzeszyli w m³odo¶ci, np. Ma³gorzata z Kortony, Maria z Egiptu.
Jego ¿ycie ¶wiadczy jak wa¿n± jest zasada: "na poprawê nigdy nie jest za pó¼no".

opr. ks. Zbigniew Kaniecki



Modlitwa wiernych

Do Boga Ojca, który jest nasz± moc± i tarcz±, módlmy siê wspólnie w intencjach Ko¶cio³a, ¶wiata i naszych osobistych:

1. Módlmy siê za Ko¶ció³ ¶wiêty, aby spe³ni³o siê w nim nieustanne uzdrowienie ludzkiego ducha. Ciebie prosimy...
2. Módlmy siê za ludzi chorych, aby potrafili swoje cierpienia ofiarowaæ Boguw intencji odnowy moralnej w naszej Ojczy¼nie.
3. Módlmy siê za matki i ¿ony alkoholików i pijaków, aby otrzyma³y potrzebn± pomoc i doczeka³y siê dnia, gdy ich bliscy odzyskaj± dar trze¼wo¶ci. Ciebie prosimy...
4. Módlmy siê za dzieci pokrzywdzone pijañstwem w³asnych rodziców, aby w¶ród nas znalaz³y dobroæ, ¿yczliwo¶æ i pomoc, których zabrak³o w domu rodzinnym. Ciebie prosimy...
5. Módlmy siê za ludzi niezaradnych ¿yciowo, aby w modlitwie odnale¼li pokój i rozwi±zanie swoich nie³atwych problemów. Ciebie prosimy...
6. Módlmy siê za nas tutaj zebranych, aby¶my w obecnym czasie zbli¿ali siê jeszcze bardziej do Boga i do naszych bli¼nich. Ciebie prosimy...

Bo¿e, który z mi³o¶ci± patrzysz na zebran± wokó³ Ciebie rodzinê, wys³uchaj naszych modlitw i daj nam serca nowe. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Na rozes³anie

Pro¶my czêsto Boga modlitw± o pogodê ducha: "Bo¿e, u¿ycz, mi pogody ducha, abym godzi³ siê z tym czego me mogê zmieniæ. Odwagi, abym zmienia³ to co mogê zmieniæ i modro¶ci, abym odró¿nia³ jedno od drugiego". Na trudy ¿ycia niech nam Bóg b³ogos³awi.




*

Wtorek - 8 lutego 2005 r.
Wspomnienie ¶w. Hieronima Emilianiego, zakonnika
Czytania: Rdz 1.20-2.4a; Mk 7,1-13.


DZIEÑ MODLITW ZA NALE¯¡CYCH DO RUCHÓW, STOWARZYSZEÑ I PRACUJ¡CYCH W ORGANIZACJACH APOSTOLSTWA TRZE¬WO¦CI



Wprowadzenie do Mszy ¶w.

Jak¿e czêsto usprawiedliwiamy picie alkoholu tradycj±. Zw³aszcza teraz, gdy koñczy siê karnawa³, mo¿na us³yszeæ takie stwierdzenia: "wszyscy dzisiaj pij±", "musia³em wypiæ", "nie wypada odmówiæ", "trzeba postawiæ". Stajemy czêsto przed wyborem, albo prawo Bo¿e albo ludzkie tradycje. Pro¶my Boga, aby¶my nie dali siê podporz±dkowaæ tradycji ludzkiej, gdy jest z³a, a mieli si³ê i odwagê zmieniaæ "oblicze tej ziemi", kszta³tuj±c nowy obyczaj, polegaj±cy na mo¿liwo¶ci odmówienia picia alkoholu bez obawy obra¿enia kogokolwiek: obyczaj "nowej kultury", "kultury trze¼wo¶ci".
W sposób szczególny polecamy tych, którzy w³±czaj± siê do stowarzyszeñ, bractw czy innych organizacji, aby czyniæ dobro.
Za to, ¿e nie zawsze byli¶my wierni prawu Bo¿emu, za o¶mieszanie niepij±cych a tak¿e nale¿±cych do wspólnot apostolstwa trze¼wo¶ci, przepro¶my teraz Boga.

Rozwa¿anie


Krzysztof Pep³awski (1925 - 1998)
aposto³ trze¼wo¶ci


Urodzi³ siê na terenie parafii Sulerzy¿ k. Ciechanowa w roku 1925. Szko³ê Powszechn± ukoñczy³ w rodzinnym Chotumiu i pó¼niej ciechanowskie gimnazjum. Po wojnie by³ krótko nauczycielem w Chotumiu. Wielu jego kolegów, ¿o³nierzy AK, zginê³o w czasie II wojny ¶wiatowej. Pamiêta³ o nich. Chcia³, aby m³ode pokolenie widzia³o w ich ¿yciu wzór dla siebie.
Od lat m³odo¶ci porusza³ siê na wózku inwalidzkim - naznaczony stygmatem cierpienia. Traktowa³ to jako swoje powo³anie. Mimo to w kontakcie ze zmar³ym wiele osób znajdowa³o pociechê i pokrzepienie, wychodzili ubogaceni. Potrafi³ on bowiem dostrzec dobro w ka¿dym cz³owieku. Nigdy o nikim nie mówi³ ¼le. Gdy w jego obecno¶ci próbowano mówiæ ¼le o kimkolwiek, widaæ by³o na jego twarzy cierpienie. Umia³ zawsze znale¼æ s³owa usprawiedliwienia. By³ cz³owiekiem ¿ywej, g³êbokiej wiary, zatroskanym o Ko¶ció³ i Ojczyznê. Ubolewa³ nad z³em, które w dzisiejszych czasach siê dzieje. Jako misjê swego ¿ycia obra³, odczyta³ dzia³alno¶æ zmierzaj±c± do ograniczenia spo¿ycia alkoholu przez rodaków. Bra³ udzia³ w nabo¿eñstwach w intencji trze¼wo¶ci Narodu, w pielgrzymkach do Niepokalanowa, by³ cz³onkiem Krucjaty Wyzwolenia Cz³owieka i Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Uzale¿nionym i ich Rodzinom "Filadelfia". Nale¿a³ do wspólnoty ¶w. Jana Chrzciciela przy swojej parafii.
Swoj± abstynencj± odpowiedzia³ na apel Episkopatu: "Przez abstynencjê wielu do trze¼wo¶ci wszystkich". Pisa³: "Jestem dobrowolnym abstynentem, a pragnieniem mego ¿ycia jest przeciwdzia³anie cierpieniu, przygniataj±cemu wiêksz± czê¶æ naszego spo³eczeñstwa, cierpieniu niezrozumia³emu i chyba najbardziej okrutnemu, bo wywo³uj±cemu w¶ród otoczenia zgorszenie i odrazê, zamiast mi³osiernego wspó³czucia". Si³ê czerpa³ z Eucharystii. Komunia ¶w. by³a dla niego codziennym pokarmem. Napisa³ wiele apeli, rozwa¿añ i modlitw, które by³y odmawiane m.in. w ciechanowskiej farze, podczas nabo¿eñstw do Matki Boskiej Nieustaj±cej Pomocy
Uroczysto¶ci pogrzebowe odby³y siê 5 pa¼dziernika 1998 r. w parafialnym ko¶ciele pw. Mi³osierdzia Bo¿ego w Ciechanowie. Po Mszy ¶w. trumnê przewieziono do rodzinnej parafii i spocz±³ na sulerzyskim cmentarzu obok swoich rodziców.
Na temat duszpasterstwa i apostolstwa trze¼wo¶ci. Mówi³: "Skuteczne przeciwdzia³anie nie mog³o dotychczas zaistnieæ, poniewa¿ przyczyna zjawiska nie jest okre¶lona, a mo¿e chroniona". "Gorliwo¶æ o dom twój po¿era mnie" (Ps 69,10) - te s³owa Pisma ¶w. oddaj± najlepiej ca³e jego zaanga¿owanie o dobro Ko¶cio³a i Ojczyzny. Pyta³: "Czy normalnym spo³eczeñstwem jest spo³eczeñstwo, w którym prawie 2 miliony ludzi cierpi na nieuleczaln± chorobê? Czy uczciwym jest pomniejszanie tego zjawiska i nazywanie go marginesowym? Czy uczciwym jest, gdy tragediê uzale¿nienia nazywa siê pok±tnie problemem z piciem alkoholu? Czy uczciwym jest ignorowanie, przemilczanie i ukrywanie wiedzy - prawdy o alkoholu? Czy moralnie obojêtne jest spo¿ywanie umiarkowane alkoholu w rodzinie alkoholika trze¼wego, albo w towarzystwie czy ¶rodowisku osób uzale¿nionych lub m³odzie¿y? Czy rozkosze wszystkich "szczê¶liwych" konsumentów alkoholu mog± zrównowa¿yæ tragediê jednego uzale¿nienia cz³owieka, któremu alkohol zabra³ wszystkie warto¶ci duchowe i materialne?" Pisa³ te¿: "Uczestników samopomocowego ruchu «Anonimowych Alkoholików» uwa¿am za pozbawionych faryzeizmu, najbardziej wiarygodnych ¶wiadków, mog±cych bez ob³udy i obawy przed konsekwencjami oceniæ sytuacjê i siêgn±æ po skuteczne ¶rodki. Ju¿ sama akceptacja i praktykowanie abstynencji, czyli postawy jeszcze niepopularnej w naszym narodzie, ¶wiadczy o prawdziwej odwadze i determinacji daj±cej gwarancjê powodzenia".
Taki by³ Krzysztof Pep³awski. Aposto³ trze¼wo¶ci. Abstynent. Cz³owiek, który swoj± modlitw± i dobrym s³owem pomóg³ wielu ludziom. Ufam, ¿e u Ojca w niebie wspiera prace apostolstwa trze¼wo¶ci.

Ks. Zbigniew Kaniecki



Modlitwa wiernych

¦wiadectwo naszej wierze dajemy codziennym ¿yciem. Pro¶my Pana o ³askê ¿ywej wiary, by¶my nie czcili Boga tylko wargami, lecz sercem swym byli blisko Niego.

1. Módlmy siê za ca³y Ko¶ció³ Bo¿y, by kierowany przez Ojca ¶wiêtego, umacnia³ w ¶wiecie wiarê chrze¶cijañsk± i obyczaje zgodne z przykazaniami Bo¿ymi. Ciebie prosimy...
2. Módlmy siê za Ojca ¦wiêtego, biskupów i kap³anów, za biskupa naszego......., aby prowadzili wiernych drog± prawdy i mi³o¶ci nie kieruj±c siê wzglêdami ludzkimi i otrzymali od Boga ³askê zdrowia i rado¶ci. Ciebie prosimy...
3. Módlmy siê wspólnoty ró¿añcowe i ko³a ¿ywego ró¿añca, aby towarzyszy³y swoj± modlitw± tym, którzy prze¿ywaj± problemy z nadu¿ywaniem alkoholu, ich rodzinom i wszystkim, którzy nie potrafi± czy te¿ nie chc± siê modliæ. Ciebie prosimy...
4. Módlmy siê za wszystkich dobrowolnych abstynentów, aby ich przyk³ad poci±ga³ innych do ¿ycia bez alkoholu. Ciebie prosimy...
5. Módlmy siê za wszystkie ruchy, stowarzyszenia i organizacje apostolstwa trze¼wo¶ci, aby nale¿±cy do nich oddawali siebie na s³u¿bê Bogu w kszta³towaniu cnoty trze¼wo¶ci potrzebnej do zbawienia i otrzymali od Boga moc i rado¶æ na tej drodze ¿ycia. Ciebie prosimy...
6. Módlmy siê za siebie wzajemnie, aby¶my wprowadzaj±c nowe obyczaje w³±czali siê w troskê Ko¶cio³a o trze¼wo¶æ w Polsce. Ciebie prosimy...

Bo¿e, z Twojej woli w ³onie Maryi Panny Twój Syn Jednorodzony sta³ siê cz³owiekiem, aby przez Krzy¿ poprowadziæ nas do chwa³y zmartwychwstania, wspieraj nas ustawicznie swoj± ³ask± na drodze ¿ycia wiecznego.
Przez Chrystusa Pana naszego.

Na rozes³anie

W rado¶ci prze¿yjmy ostatnie godziny karnawa³u. Tej rado¶ci niech nie zam±c± sztuczne podniety. Pro¶my te¿ Boga o mi³osierdzie dla nadu¿ywaj±cych alkoholu.




*

¦roda - 9 lutego 2005 r.
POPIELEC
Czytania: Jl 2,12-18; 2 Kor 5,20-6,3;
Mt 6,1-6. 16-18

DZIEÑ MODLITW ZA UCZESTNIKÓW SPOTKAÑ W GRUPACH SAMOPOMOCOWYCH (AA, AL - ANON, AL - ATEEN, DDA).


Wprowadzenie
Rozpoczynamy Wielki Post. Nasze g³owy zostan± dzisiaj posypane na znak pokuty popio³em. Us³yszymy s³owa: "Pamiêtaj cz³owiecze, prochem jeste¶ i w proch siê obrócisz". U¶wiadamiamy sobie przemijalno¶æ ¿ycia i nasze podporz±dkowanie Bogu. Jeste¶my w Jego rêku. On zwraca siê do nas: "Nawróæcie siê do mnie ca³ym sercem, przez post (...). Rozdzierajcie jednak wasze serca, a nie szaty".
Wielu alkoholików i ich rodziny podjêli pracê nad sob± w grupach samopomocowych (AA, Al - Anon, Al - Ateen, DDA). Pro¶my za nich, by na tej trudnej drodze wewnêtrznej przemiany trwali i odzyskali dar trze¼wo¶ci dla siebie i swich bliskich.
Za wszystko z³o przepro¶my dobrego Boga.

Rozwa¿anie

Anio³ Pokoju w Fatimie


Znamy objawienia Matki Bo¿ej w Fatimie, które zwi±zane s± z dniem 13 maja 1917 roku. Zanim Maryja objawi³a siê Hiacyncie, £ucji i Franciszkowi, dzieci mia³y widzenie Anio³a Pokoju. By³o to wiosn± 1916 roku.
Pada³ deszcz. Pó¼niej pojawi³o siê s³oñce. Dzieci by³y na pastwisku z trzod±. Po odmówieniu ró¿añca, gdy zaczê³y siê beztrosko bawiæ, poczu³y silny powiew wiatru, a nad koron± z li¶ci niskiego dêbu ukaza³a siê ¶wietlista postaæ i po pewnym czasie zaczê³a siê do nich zbli¿aæ. Gdy postaæ zbli¿y³a siê mog³y rozpoznaæ m³odzieñca w wieku oko³o 15 lat. M³odzieniec odezwa³ siê uspokajaj±co: "Nie bójcie siê, jestem anio³em pokoju, módlcie siê razem ze mn±!" Po tych s³owach uklêkn±³, nachyli³ siê tak, ¿e czo³em dotkn±³ ziemi, i powtórzy³ trzy razy: "O mój Bo¿e! Wierzê w Ciebie! Uwielbiam Ciebie! Ufam Tobie! Mi³ujê Ciebie! Proszê, by¶ przebaczy³ tym, którzy nie wierz±. Ciebie nie czcz± i nie mi³uj±!" Nastêpnie wsta³ i rzek³ do dzieci: "Módlcie siê tak czêsto. Serca Jezusa i Maryi wys³uchaj± waszych pró¶b!"
Wspominaj±c to wydarzenie £ucja pó¼niej stwierdzi³a: "S³owa Anio³a wyry³y siê g³êboko w naszej pamiêci. Odt±d padali¶my czêsto na ziemiê i modlili¶my siê s³owami Anio³a a¿ do znu¿enia".
Gdy w lipcu lub sierpniu dzieci bawi³y siê w ogrodzie, zjawi³ siê ten sam m³odzieniec i rzek³ do nich: "Co robicie? Módlcie siê! Módlcie siê wiele! Naj¶wiêtsze Serca Jezusa i Maryi maj± wzglêdem was zamiary pe³ne mi³osierdzia. Ofiarujcie zawsze Bogu Najwy¿szemu wasze modlitwy i ofiary!" £ucja wówczas zapyta³a: "W jaki sposób mamy pe³niæ te ofiary?" Anio³ odpowiedzia³: "We wszystkim, co tylko mo¿ecie, czyñcie ofiarê Zbawicielowi na przeb³aganie Go za tyle grzechów, które Go obra¿aj±, oraz za nawrócenie grzeszników. ¦ci±gniecie w ten sposób pokój na wasz± Ojczyznê. Ja jestem Anio³em Stró¿em, Anio³em Portugalii. Przede wszystkim przyjmujcie i zno¶cie cierpliwie cierpienia, które Bóg na was dopuszcza!"
Po dwóch lub trzech miesi±cach od tego wydarzenia, gdy pas³y owce u podnó¿a góry w Cova da Iria, w tym samym miejscu gdzie spotka³y anio³a po raz pierwszy, znów ujrza³y tego samego Anio³a, który trzyma³ w rêku kielich, nad którym unosi³a siê ¶wiêta Hostia, z której sp³ywa³y krople krwi do kielicha. Nagle kielich i Hostia zawis³y w powietrzu, Anio³ uklêkn±³ obok dzieci i poleci³ im odmawiaæ trzykrotnie nastêpuj±c± modlitwê: "Trójco Przenaj¶wiêtsza, Ojcze, Synu, Duchu ¦wiêty! Oddajê Wam cze¶æ g³êbok± i ofiarujê Ci bezcenne Cia³o, Krew, Duszê i Bóstwo Pana Naszego Jezusa Chrystusa, obecnego na wszystkich o³tarzach ¶wiata, na przeb³aganie za grzechy, które Go obra¿aj±. Przez niezmierzone zas³ugi Jego Przenaj¶wiêtszego Serca i za przyczyn± Niepokalanego Serca Maryi b³agam o nawrócenie biednych grzeszników. Amen." Nastêpnie Anio³ podniós³ siê z klêczek, wzi±³ Hostiê ¶wiêt± i poda³ j± £ucji do spo¿ycia, kielich za¶ Hiacyncie i Franciszkowi ze s³owami: "Przyjmijcie Cia³o i Krew Jezusa Chrystusa, tak strasznie zniewa¿anego przez niewdziêcznych ludzi. Pokutujcie za ich grzechy i pocieszajcie Boga waszego".
Pó¼niej Maryja w Fatimie prosi³a równie¿ o pokutê. £ucja wyzna³a "Poniewa¿ moja gorliwo¶æ zupe³nie wystyg³a, napomina³a mnie Pani by¶my siê ofiarowali za grzeszników i by¶my w chwilach cierpienia mówili: O Jezu, z mi³o¶ci ku Tobie!...."
Niechaj ta modlitwa bêdzie bliska wszystkim rezygnuj±cym z alkoholu oraz wszystkim alkoholikom i ich rodzinom.

opr. ks. Zbigniew Kaniecki



Modlitwa wiernych

Przez Jezusa Chrystusa, który w tym czasie wzywa nas do nawrócenia i czynów pokuty, z ufno¶ci± zano¶my do Boga nasze b³agania.

1. Módlmy siê za ¶wiêty Ko¶ció³ Bo¿y, aby wszystkim narodom nieustannie g³osi³ przykazanie mi³o¶ci. Ciebie prosimy...
2. Módlmy siê za Ojca ¦wiêtego i Pasterzy Ko¶cio³a, aby umacniali ³ad moralny w ¶wiecie. Ciebie prosimy...
3. Módlmy siê za alkoholików i pijaków, aby ³aska Bo¿a wyd¼wignê³a ich z na³ogu i przywróci³a rodzinie i spo³eczeñstwu. Ciebie prosimy...
4. Módlmy siê za nasze rodziny, aby ze spotkañ rodzinnych i towarzyskich usuwany by³ alkohol i pijackie obyczaje, a propagowana chrze¶cijañska kultura trze¼wego spêdzania czasu wolnego. Ciebie prosimy...
5. Módlmy siê za dzieci, aby wsparte przyk³adem i zachêt± starszych, mog³y ¿yæ zgodnie z idea³ami chrze¶cijañskimi. Ciebie prosimy...
6. Módlmy siê za nas samych, by¶my przyjmuj±c w Komunii ¦wiêtej Jezusa Chrystusa, zostali uzdrowieni z naszych duchowych s³abo¶ci. Ciebie prosimy...

Panie, Ty jeste¶ nasz± jedyn± nadziej±, a w Twoim rêku jest nasz los, prosimy pokornie, przyjd¼ nam z pomoc±, wys³uchaj i uzdrów. Przez Chrystusa Pana naszego...

Na rozes³anie:

Anio³ do dzieci w Fatimie powiedzia³; "We wszystkim, co tylko mo¿ecie, czyñcie ofiarê Zbawicielowi na przeb³aganie Go za tyle grzechów, które Go obra¿aj±, oraz za nawrócenie grzeszników. ¦ci±gniecie w ten sposób pokój na wasz± Ojczyznê". Niechaj Bóg b³ogos³awi nam i szczególnie wszystkim niepij±cym alkoholikom i ich rodzinom.





*

Czwartek - 10 lutego 2005 r.
Czwartek po Popielcu
Wspomnienie ¦w. Scholastyki
Czytania: Pwt 30, 15-20, Ps. 1 £k 9, 22-25


DZIEÑ MODLITW ZA PRACOWNIKÓW LECZNICTWA ODWYKOWEGO I INSTYTUCJI PRACUJ¡CYCH NAD TRZE¬WO¦CI¡ NARODU.


Wprowadzenie do Mszy ¶w.

S± w ¿yciu chwile, gdy cz³owiek opuszcza rêce i stwierdza: "tu ju¿ nic nie da siê zrobiæ". Tak± postawê przyjmuj± czêsto rodziny sióstr i braci uzale¿nionych od alkoholu.
W tej Mszy ¶w. polecamy Bogu wszystkich, którzy ratuj± ludzi chorych na chorobê alkoholow± i lecz±cych w zak³adach specjalnych i przychodniach. Niechaj trwaj± w tej trudnej pracy i wierz±, ¿e nie ma sytuacji bez wyj¶cia. Niechaj staj± siê narzêdziami w rêku Boga dla przywracania trze¼wo¶ci.
Za to, ¿e tak rzadko wspieramy modlitw± pracuj±cych nad przywracaniem trze¼wo¶ci naszym braciom i siostrom, przepro¶my teraz Boga.


Rozwa¿anie

Aleksandra Gabrysiak (1942 - 1993)
Lekarz, abstynent, aposto³ trze¼wo¶ci

Aleksandra Gabrysiak, nazwana przez swoich pacjentów i podopiecznych "Doktor Ol±", urodzi³a siê 16 kwietnia 1942 roku w Radzyminie ko³o Warszawy jako córka Jana i Jadwigi Gabrysiaków. Szko³ê podstawowa i liceum ogólnokszta³c±ce ukoñczy³a w Gdañsku uzyskuj±c w 1961 r. ¶wiadectwo dojrza³o¶ci-
Medycyna by³a jej powo³aniem. Dotkniêta zosta³a ciê¿ka chorob±, nieuleczalna w tamtych czasach, schorzeniem narz±du ruchu. Przechodzi³a kilka powa¿nych operacji w swoim ¿yciu.
W pa¼dzierniku 1962 r. rozpoczê³a studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdañsku, uzyskuj±c dyplom lekarza w 1968r. Bezpo¶redni po studiach pracowa³a w Zak³adzie Biochemii Klinicznej AMG, a w 1970 r. podjê³a pracê w Tczewie jako kierownik laboratorium, które zorganizowa³a od podstaw na bardzo wysokim poziomie us³ug.
Ju¿ w Tczewie da³a siê poznaæ jako osoba o wielkim sercu spo³ecznika. Za³o¿y³a tam Telefon Zaufania. Udziela³a siê w klubie Seniora. By³a lekarzem przejêtym swoj± prac± -lekarzem cia³a i duszy.
W 1975 r. przenios³a siê wraz z przybrana córk±, któr± kocha³a jak w³asne dziecko do Elbl±ga. Tam objê³a kierownictwo laboratorium w Szpitalu ZOZ i podobnie jak w Tczewie, zorganizowa³a je w sposób profesjonalny. Odda³a siê bezgranicznie chorym, uzale¿nionym od na³ogów, samotnym matkom, wiê¼niom, wszystkim potrzebuj±cym. Ratowa³a ¿ycie nie narodzonym, mia³a szczególny dar godzenia ma³¿eñstw, ratowa³a samobójców, pomaga³a odnajdywaæ sens ¿ycia.
W 1985 podjê³a prace w "Poradni Trze¼wo¶ci" w Elbl±gu. O¿ywi³a dzia³alno¶æ Klubu Abstynenta "¯u³awy" i wielu alkoholików zawdziêcza Jej powrót do normalnego ¿ycia. Pomaga³a adopcji dzieci, organizatorka Domu Samotnej Matki, Hospicjum, by³a niejako instytucj±. Dewiz± Jej ¿ycia by³o "zaufaæ cz³owiekowi i kochaæ go do koñca".
Aleksandra Gabrysiak zosta³a zamordowana 6 lutego 1993 r. w Elbl±gu wraz z Jej córk± 19 letni± Mari± we w³asnym mieszkaniu. Zabójc± okaza³ siê jeden z podopiecznych Doktor Oli, wypuszczony na przepustkê z wiêzienia.
"W dziesi±t± rocznicê ¶mierci doktor Oli - tak nazywali J± pacjenci - biskup elbl±ski Andrzej ¦liwiñski wyda³ odezwê, w której prosi o modlitwê w intencji rozpoczêcia jej procesu beatyfikacyjnego". /Go¶æ Niedzielny Nr 9/2003r/.
Módlmy siê o szybkie wszczêcie procesu beatyfikacyjnego Aleksandry Gabrysiak, aposto³a trze¼wo¶ci.
Wypowiedzi o Doktor Oli

"¯ycie dr Aleksandry Gabrysiak by³o heroiczn± s³u¿b± Chrystusowym braciom. Ojciec ¦wiêty z serca b³ogos³awi wszystkim, którzy staraj± siê o szerzenie wiadomo¶ci o ¶wiêtobliwej lekarce w spo³eczeñstwie polskim".

Abp Giovanni B. Re
Sekretariat Stanu (Watykan).


"Doktor Ola jako lekarka w sposób wprost niewiarogodny pokona³a wszelkie przeszkody, które mog³y stan±æ na drodze do uzyskania dyplomu lekarskiego. Jej osobiste cierpienie sta³o siê niejako przewodnim has³em s³u¿by lekarskiej, któr± traktowa³a jako spe³nienie ¿yciowego powo³ania i odpowied¼ na ewangeliczny postulat, by z Chrystusem pochylaæ siê nad tymi, którzy s± szczególnie maluczcy".

Ks. bp dr hab. Jan Bernard Szlaga
Biskup Pelpliñski.


"Chcia³abym byæ dobra jak Doktor Ola i kochaæ ludzi jak Ona. Wierzê, ¿e Doktor Ola mnie nie opu¶ci".
Ma³gosia, samotna matka.

Do doktor Oli sz³o siê, by otrzymaæ moc, jak do Ko¶cio³a

Alkoholik NN.


ZOSTAWI£A TESTAMENT MI£O¦CI.

Andrzej ¦lizieñ (Elbl±g)


Opracowa³ :Andrzej Zieliñski

Tczew


Modlitwa wiernych

"Wszystko o co prosicie w modlitwie, stanie siê wam, tylko wierzcie, ¿e otrzymacie". Z g³êbok± wiar± i pe³ni ufno¶ci przedstawmy Bogu nasze pro¶by:

1. Módlmy siê za rodzinê ludzk±, aby przygotowa³a lepsze jutro ¶wiata. Ciebie prosimy...
2. Módlmy siê za wszystkich chrze¶cijan, by zewnêtrzna modlitwa i liturgia by³y zawsze znakiem wewnêtrznego prze¿ycia i pobo¿no¶ci. Ciebie prosimy...
3. Módlmy siê, aby Unia Europejska potrafi³a nieustannie czerpaæ now± inspiracjê z chrze¶cijañskiego dziedzictwa, tworz±cego jej historiê i kulturê. Ciebie prosimy...
4. Módlmy siê za pracowników lecznictwa odwykowego i instytucji zaanga¿owanych w pracê nad trze¼wo¶ci± Narodu, aby zawsze, a szczególnie podczas Wielkiego Postu, czuli siê narzêdziami mi³o¶ci w rêku Boga. Ciebie prosimy...
5. Módlmy siê, aby uroczysto¶ci religijne w naszych domach by³y prze¿ywane w trze¼wo¶ci, mi³o¶ci i pokoju i nie stawa³y siê okazj± do grzechów. Ciebie prosimy...
6. Módlmy siê o ducha pokuty i wytrwania w dobrym na rozpoczêty okres Wielkiego Postu. Ciebie prosimy...

Wszechmog±cy Bo¿e, Ojcze ludzkiej rodziny, naucz nas prowadziæ ¿ycie szlachetne, trze¼we i czyste - godne Twoich dzieci, aby¶my mogli doj¶æ do tej doskona³o¶ci, jak± ukaza³e¶ w Jezusie Chrystusie Panu naszym.


Na rozes³anie

¯ycie dr Aleksandry Gabrysiak by³o heroiczn± s³u¿b± Chrystusowym braciom. Postanówmy sobie: Chcia³abym (chcia³bym) byæ dobra(y) jak Doktor Ola i kochaæ ludzi jak Ona. Na te wysi³ki w pracy nad sob± niech Bóg nam b³ogos³awi.




*

Pi±tek - 11 lutego 2005 r.
Pi±tek po Popielcu
Naj¶wiêtszej Maryi Panny z Lourdes. ¦wiatowy Dzieñ Chorego
Czytania: Iz 58, 1-9 Ps. 86; Mt 9, 14-15


DZIEÑ MODLITW ZA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW.



Wprowadzenie do Mszy ¶w.
Z ksiêgi proroka Izajasza us³yszymy dzi¶, na progu Wielkiego Postu, jaka jest rola postu w ¿yciu cz³owieka. Nie wystarczy tylko mniej je¶æ, ale post ma prowadziæ do dobrych czynów. Ka¿de umartwienie ma s³u¿yæ konkretnemu dobru. Podobnie nasza abstynencja ma s³u¿yæ otrze¼wieniu tych, którzy wchodz± w doros³e ¿ycie. Pro¶my dzisiaj przez wstawiennictwo b³. Fidelisa Chojnackiego, za nauczycieli i wychowawców, aby byli gotowi do rezygnacji z alkoholu dla dobra swoich uczniów i wychowanków.
Za to, ¿e nie potrafimy ponosiæ ofiar dla dobra naszych bli¼nich, przepro¶my teraz Boga.

Rozwa¿anie

B³. Fidelis Hieronim Chojnacki (1906 - 1942)
kleryk, aposto³ trze¼wo¶ci


Wiele razy s³yszeli¶my, ¿e w ka¿dych warunkach mo¿na osi±gn±æ ¶wiêto¶æ. Beatyfikacja, przez Papie¿a-Polaka 108 mêczenników II wojny ¶wiatowej sprawi³a, ¿e te s³owa nabra³y konkretnego znaczenia. Mêczennicy II wojny ¶wiatowej s± dla nas wzorem odwagi tzn. wierno¶ci prawdzie pomimo przeciwno¶ci. Po¶ród nich jest pochodz±cy z £odzi Br. Fidelis Hieronim Chojnacki. Mia³ lat 27 gdy przywdzia³ habit w Zakonie Kapucynów w Nowym Mie¶cie n. Pilic±. Wcze¶niej jednak zdoby³ du¿e do¶wiadczenie i szkolne i zawodowe. Ukoñczy³ szko³ê ¶redni±, pó¼niej podchor±¿ówkê. Pracowa³ w Zak³adzie Ubezpieczeñ Spo³ecznych w Szczuczynie Nowogródzkim pó¼niej na Poczcie G³ównej w Warszawie.
Ci±gle pragn±³ pog³êbiaæ swoje ¿ycie wewnêtrzne. Zwi±zany by³ z Akcj± Katolick± oraz wst±pi³ do III Zakonu ¶w. Franciszka przy ko¶ciele OO. Kapucynów w Warszawie. Wreszcie zdecydowa³ siê na ¿ycie zakonne u Kapucynów. Poznaj±c jego duchowo¶æ stwierdzamy, ¿e by³ gorliwym czcicielem Naj¶æ. Maryi Panny.
Wspominaj±c jego osobê w Tygodniu Modlitw o Trze¼wo¶æ Narodu zwracamy uwagê na jego zaanga¿owanie w apostolstwo trze¼wo¶ci. Jeszcze ¿yj±c po¶ród ¶wiata interesowa³ siê akcj± antyalkoholow±. Widzia³ ludzi nadu¿ywaj±cych alkoholu i bardzo bola³o go, ¿e marnuj± swoje ¿ycie. Zrobi³ dla nich to co móg³ zrobiæ. Zrezygnowa³ z u¿ywania napojów alkoholowych czyli podj±³ post od alkoholu nazywany abstynencj±. Jego biografowie pisz±, ¿e by³ "gorliwym abstynentem". Tak¿e podczas studiów seminaryjnych interesowa³ siê pomoc± uzale¿nionym poprzez dar abstynencji. Za³o¿y³ Ko³o Abstynentów w¶ród kleryków.
Przyje¿d¿a obecnie wiele osób na kursy apostolstwa trze¼wo¶ci do Zakroczymia. Istniej±cy ju¿ ponad 30 lat O¶rodek Apostolstwa Trze¼wo¶ci w Zakroczymiu za³o¿ony przez O. Benignusa Sosnowskiego, kapucyna spe³nia rolê animatora duszpasterstwa trze¼wo¶ci w Polsce. Warto pamiêtaæ, ¿e do grona gorliwych kapucynów zwi±zanych z Zakroczmiem zalicza siê te¿ kleryk b³. Fidelis Hieronim Chojnacki. Przebywa³ w klasztorze zakroczymskim w latach 1934 - 1937 podczas studiów filozoficznych.
Pó¼niej rozpocz±³ studia teologiczne w Lublinie i tam zasta³ go wybuch II wojny ¶wiatowej. Zosta³ aresztowany 25 stycznia 1940 roku wraz z klerykami i kap³anami lubelskiego klasztoru. Po pobycie w wiêzieniu na Zamku w Lublinie, dosta³ siê 18 czerwca 1940 roku do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen pod Berlinem a nastêpnie 14 grudnia 1940 roku do obozu koncentracyjnego w Dachau pod Monachium gdzie zmar³ w szpitalu obozowym 9 lipca 1942 roku.
Ostatnie spotkanie z nim wspominaj±c o. Kajetan Ambro¿kiewicz mówi³: "Nie zapomnê nigdy tego niedzielnego popo³udnia w lecie 1942 roku, gdy Br. Fidelis opuszcza³ nasz blok 28 i przechodzi³ na blok tzw. inwalidów. By³ wówczas tak jako¶ dziwnie uspokojony i uciszony w sobie, w oczach mia³ nawet pogodne b³yski, ale by³y to ju¿ b³yski nie z tego ¶wiata".
Niechaj teraz bêdzie orêdownikiem wszystkich, którzy przygotowuj± siê do pracy w duszpasterstwie trze¼wo¶ci. Niech bêdzie wzorem wierno¶ci otrzymanemu powo³aniu a¿ do ¶mierci mêczeñskiej.

O. Krzysztof Ko¶cielecki OFM Cap.



Modlitwa o dar trze¼wo¶ci za przyczyn± b³. Fidelisa

Bo¿e, ¼ród³o ¿ycia i mi³o¶ci, Twój Jednorodzony Syn Jezus Chrystus, przez Mêkê i ¶mieræ, odkupi³ nas do nowego ¿ycia. Za przyczyna b³ogos³awionego Fidelisa, jednego z grona 108 mêczenników, który zostawi³ nam przyk³ad ¿ycia, wiernego Bo¿ym przykazaniom i idea³om ¶w. Franciszka, udziel nam ³aski trze¼wo¶ci i wytrwania w niej do koñca ¿ycia. Niech jego wstawiennictwo umacnia mnie, tak¿e moich braci i siostry, w pokonywaniu s³abo¶ci i w radosnym prze¿ywaniu Bo¿ego dzieciêctwa. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.


Modlitwa wiernych
Bracia i Siostry, zanie¶my wspólne nasze pro¶by do Boga, który w swej m±dro¶ci i dobroci rz±dzi niebem i ziemi±.

1. Módlmy siê za Ko¶ció³ ¶wiêty, aby dziêki wielkopostnej pokucie i odnowie zaja¶nia³o w Nim pe³niej ¶wiat³o Zmartwychwsta³ego Chrystusa. Ciebie prosimy...
2. Módlmy siê, aby¶my w tym ¶wiêtym czasie pojednania i ³aski rozpoznali w naszym ¿yciu g³os Bo¿y wzywaj±cy do nawrócenia i wiêkszej mi³o¶ci. Ciebie prosimy...
3. Módlmy siê za nasz± ojczyznê - Polskê, aby jej córki i synowie, wpatruj±c siê w Krzy¿ Chrystusa, u¶wiadomili sobie, ¿e prawdziwa wolno¶æ i niepodleg³o¶æ zale¿y od wolno¶ci serca od ró¿norakich zniewoleñ. Ciebie prosimy...
4. Módlmy siê za nauczycieli i wychowawców, aby przekazywali warto¶ci chrze¶cijañskie swoim uczniom i wychowankom i otrzymali od Boga zdrowie i rado¶æ tu na ziemi i szczê¶cie wieczne. Ciebie prosimy...
5. Módlmy siê za polsk± m³odzie¿, aby nie da³a siê zwie¶æ pokusom ³atwego i przyjemnego ¿ycia bez Boga. Ciebie prosimy...
6. Módlmy siê za nas samych, aby¶my przyk³adem ¿ycia z Chrystusem i w³asn± postaw± przyczyniali siê do realizowania Królestwa Bo¿ego na ziemi. Ciebie prosimy...

Bo¿e, Ojcze mi³osierdzia, który nie opuszczasz nigdy swoich dzieci, przyjmij ³askawie nasze modlitwy i swoj± opiek± chroñ nas od wszelkich niebezpieczeñstw duszy i cia³a. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Na rozes³anie

Za przyczyna b³ogos³awionego Fidelisa, jednego z grona 108 mêczenników, który zostawili nam przyk³ad ¿ycia, wiernego Bo¿ym przykazaniom i idea³om ¶w. Franciszka, pro¶my, by Bóg udzieli³ nam ³aski trze¼wo¶ci i wytrwania w niej do koñca ¿ycia. Niech jego wstawiennictwo nas umacnia. a Bóg niech nam b³ogos³aw.



*

Sobota 12 lutego 2005 r
Sobota po Popielcu
Czytania: Iz 58, 9b-14; Ps. 86; £k. 5,27-32


DZIEÑ MODLITW ZA KAP£ANÓW I ¦WIECKICH APOSTO£ÓW TRZE¬WO¦CI.



Wprowadzenie do Mszy ¶w.
Dzisiejsza liturgia ukazuje Jezusa, który wyzwala celników i grzeszników z ich ograniczeñ i zniewoleñ. Jezus Chrystus s³u¿y godno¶ci cz³owieka. W swojej s³u¿bie jest nieustêpliwy: nie zniechêca Go szemranie faryzeuszy ani s³abo¶æ grzesznych. Taka jest s³u¿ba naszego Pana, taka te¿ winna byæ s³u¿ba biskupów, kap³anów i wszystkich aposto³ów trze¼wo¶ci. W ten sobotni dzieñ pro¶my Maryjê - S³u¿ebnicê Pañsk±, aby¶my tak jak Ona s³u¿yli Bogu w braciach.
Przepro¶my Boga za nasze grzechy.

Rozwa¿anie:

ks. kan. Stanis³aw Przetakiewicz (1797 - 1876)
duszpasterz trze¼wo¶ci

Od naszych przodków mamy uczyæ siê tego co dobre. Jest wielu aposto³ów trze¼wo¶ci znanych i czêsto wspominanych w publikacjach o pracy trze¼wosciowej Ko¶cio³a w Polsce. S± te¿ tacy o których wiedz± nieliczni.
Do tej drugiej grupy nale¿y ks. Stanis³aw Przetakiewicz, proboszcz w Zieluniu w diecezji p³ockiej. Prymasa Tysi±clecia, w Li¶cie do kap³anów w sprawie wzmo¿enia ko¶cielnej dzia³alno¶ci trze¼wo¶ciowej z 08 grudnia 1979 r. napisa³: "Przez ca³kowit± abstynencjê duchowieñstwa katolickiego - do trze¼wo¶ci ca³ego Narodu polskiego!". Wiemy, ¿e wa¿n± rolê w kszta³towaniu moralno¶ci pe³ni± kap³ani. Proboszczowie parafii, czêsto ma³ych i zapomnianych, odgrywaj± najwiêksz± rolê w krzewieniu cnoty trze¼wo¶ci i ponosz± te¿ najwiêksz± odpowiedzialno¶æ. Potrzebuj± z naszej strony wsparcia modlitw± i gotowo¶ci wspó³pracy w apostolstwie trze¼wo¶ci. A takich cichych, pracowitych kap³anów jest w Polsce liczne grono. Przyk³adem takiego duszpasterza jest ks. Stanis³aw Przetakiewicz, który utrzymywa³ kontakt listowny ze znanym kaznodziej± trze¼wo¶ciowym ks. Martynianem Mo¿ejewskim. Ks. Martynian dedykowa³ jemu swoj± ksi±¿kê "S³owa prawdy o pijañstwie i trze¼wo¶ci oraz rady i modlitwy dla trze¼wych".
Ks. Stanis³aw Przetakiewicz, do¶wiadczony duszpasterz i inicjator ruchu wstrzemiê¼liwo¶ci w diecezji p³ockiej mia³ osi±gniêcia w pracy trze¼wo¶ciowej. We wspomnieniu o nim - ksi±dz kolega - napisa³: "Przy nader skromnym ¿yciu, trunków upajaj±cych ¿adnych nie pi³. I pierwszy w diecezji p³ockiej, a zapewne nawet i w kraju ca³ym, jeszcze w r. 1854 w swej parafii trze¼wo¶æ zaszczepi³, i spowodowa³, ¿e ta b³oga cnota dalej siê rozszerzy³a, i wyda³a tak zbawienne skutki, jakie dzi¶ w okolicach trze¼wo¶ci ho³duj±cych widzimy". Sam ks. Przetakiewicz o swojej pracy mówi³: "Smutne i straszne spustoszenie robi³a gorza³ka pomiêdzy naszym ludem, ale sam Bóg wejrza³ na gin±cych.... Wezwawszy Pana Boga na pomoc, odwa¿y³em siê pierwszy u siebie w Zieluniu zaprowadziæ trze¼wo¶æ, i przy pomocy ³aski Jego, niezwa¿aj±c na liczne przestrogi i t³umaczenia ludzkie, choæ wystawi³em siê na wiele nieprzyjemno¶ci z tej strony, szczê¶liwie mi jednak siê powiod³o, Bóg dobry b³ogos³awi³ mej pracy, trze¼wo¶æ w mojej parafii niezachwianie siê utrzymuje, a st±d dopiero posunê³a siê dalej". (Z listu ¶. p. ks. Przetakiewicza, zamieszczonego w ksi±¿ce: "S³owa prawdy o pijañstwie i trze¼wo¶ci" str. 183.)
Aby móg³ widzieæ owoce swej pracy nie ogranicza³ siê tylko do mówienia o skutkach nadu¿ywania alkoholu. Wiedzia³ bowiem, ¿e trzeba zmieniaæ styl ¿ycia parafian. Wspominaj±cy go kap³ani stwierdzaj±, ¿e "parafian zieluñskich o kilka mil od Zielunia, w miejscach, gdzie lud z wielu parafii zgromadza³ siê na odpusty, poznaæ i odró¿niæ mo¿na by³o, szczególnie przy konfesjonale, po dok³adnym i umiejêtnym przygotowaniu siê do Spowiedzi ¶w. z ca³± znajomo¶ci± przedmiotu, gdzie, z czem i po co przystêpuj±; ¿e kilkana¶cie osób wys³uchanych, nad którymi pracowano, tak nie znu¿y³o spowiednika, jak jeden zaniedbany. Blisko pó³ wieku bêd±c proboszczem jednej parafii, ks. Przetakiewicz by³ swego ludu przewodnikiem, ojcem, opiekunem i przyjacielem; nietylko nauczy³ kochaæ Boga i bli¼nich, ale rzetelnej, uczciwej i trze¼wej pracy. To te¿ kochano go za to, szanowano, i s³uchano jak ojca".
Swoj± postaw± budzi³ te¿ podziw u ksiê¿y, bowiem, pomimo sêdziwego wieku brewiarz odmawia³ zawsze klêcz±c. Jeden z kolegów kap³anów zanotowa³: "patrz±c jak wieczorem po odmówieniu Matutinum Laudes i do¶æ d³ugich mod³ach prywatnych, ledwo wsta³ na nogi, zwróci³em uwagê, ¿e w tym wieku mo¿naby siedz±c brewiarz odmawiaæ; na co staruszek ¿artobliwie odrzek³: Póki jestem m³ody (77 lat) i si³y s³u¿±, to jak mo¿na trzeba Pana Boga chwaliæ, lecz nie wiem, jak to kiedy bêdzie na staro¶æ."
Podejmowa³ te¿ w intencji parafian pokutê: "Posty tak ¶ci¶le zachowywa³, i¿ w dni postne nawet mleka u¿ywaæ mia³ skrupu³y. Jarzyny z olejem stanowi³y wtedy jego posi³ek".
Umia³ te¿ ceniæ piêkno liturgii i troszczy³ siê, aby nabo¿eñstwa by³y sprawowane z pe³nym ¶wiadomym udzia³em parafian. Wspominali go, ¿e "w ko¶ciele, oprócz zwyczajnych obowi±zkowych nabo¿eñstw w niedziele i ¶wiêta, w godzinach wolnych od katechizowania ludu pozaprowadza³ piêkne ¶piewy i nabo¿eñstwa, sam ucz±c i przysposabiaj±c do tego m³odzie¿. A w niektóre doroczne uroczysto¶ci, jak Bo¿e Narodzenie, Wielkanoc i Bo¿e Cia³o, dla wspanialszego obchodu uroczysto¶ci i ¶wiêtych ceremonii, swoim kosztem sprawia³ odpowiednie ubiory, dla przysposobionej do tego obojga p³ci m³odzie¿y".
Ten duszpasterz trze¼wo¶ci, który zwa¶nionych godzi³, smutnych pociesza³, upad³ych d¼wiga³ jest szczególnym patronem duszpasterzy pragn±cych by i ich ¿ycie by³o jednym ci±giem pracy dla Boga i dla bli¼nich. Wspierajmy zatem modlitw± i dobrym s³owem swoich duszpasterzy.

ks. Zbigniew Kaniecki





Modlitwa wiernych

Przez Jezusa Chrystusa, który pokona³ wszelkie z³o i swoim wyznawcom daje si³ê do nawrócenia i przemiany ¿ycia, zano¶my do Boga pokorne pro¶by.

1. Za przyczyn± Maryi Matki Ko¶cio³a módlmy siê za Ko¶ció³ ¶w., by gromadzi³ rozproszonych, dawa³ nadziejê pokrzywdzonym i niós³ ¶wiat³o wiary nie znaj±cym Boga. Ciebie prosimy...
2. Przez wstawiennictwo Królowej Aposto³ów módlmy siê za biskupów i kap³anów, by odpowiedzieli na wezwanie Prymasa Tysi±clecia, który w Li¶cie do kap³anów w sprawie wzmo¿enia ko¶cielnej dzia³alno¶ci trze¼wo¶ciowej z 08 grudnia 1979 r. napisa³: "Przez ca³kowit± abstynencjê duchowieñstwa katolickiego - do trze¼wo¶ci ca³ego Narodu polskiego!". Ciebie prosimy...
3. Na¶laduj±c Maryjê, pokorn± S³u¿ebnicê Pañsk±, pro¶my za nadu¿ywaj±cych alkoholu, aby umieli wykorzystaæ obecny czas ³aski i zdecydowali siê na ostateczne zerwanie z grzechem. Ciebie prosimy...
4. Wzywaj±c Wspomo¿ycielski Wiernych, módlmy siê za w³adze pañstwowe, by stanowi³y prawa s³u¿±ce dobru obywateli. Ciebie prosimy...
5. Przez wstawiennictwo Maryi Królowej Polski módlmy siê za wszystkich, którym bliska jest sprawa trze¼wo¶ci Narodu, by nie zra¿ali siê brakiem widocznych owoców na niwie trze¼wo¶ci, ale trwali w pracy nad kszta³towaniem cnoty trze¼wo¶ci. Ciebie prosimy...
6. Za przyczyn± Niepokalanej, Jutrzenki wolno¶ci, pro¶my za nas samych, aby¶my umieli ochotnie odpowiadaæ na wszelkie wyzwania wspó³czesnego ¶wiata. Ciebie prosimy...

Bo¿e, który jako wzór drogi do zbawienia dajesz nam przyk³ad ¿ycia swego Syna, wys³uchaj modlitw naszych i spraw ³askawie, aby¶my wykonuj±c wielkopostne umartwienia i czyny mi³o¶ci, mieli udzia³ w Jego zmartwychwstaniu i ¿yciu.
Przez Chrystusa, Pana naszego.


Na rozes³anie

Wspominany dzisiaj ks. Stanis³aw Przetakiewicz, duszpasterz trze¼wo¶ci, który zwa¶nionych godzi³, smutnych pociesza³, upad³ych d¼wiga³ niech bêdzie szczególnym wzorem dla duszpasterzy pragn±cych by i ich ¿ycie by³o jednym ci±giem pracy dla Boga i dla bli¼nich. Umocnieni b³ogos³awieñstwem Bo¿ym wspierajmy modlitw± i dobrym s³owem swoich duszpasterzy.


powrót na górê strony



OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA APOSTOLSTWA TRZE¬WO¦CI
NA JASNA GÓRÊ

Niedziela 19.06.2005 r.

XII Niedziela zwyk³a
(trzecia sobota i niedziela czerwca)
Czytania Jr 20, 10-13; Rz 5,12-15; Mt 10, 26-33


Wprowadzenie do Mszy ¶w.
Dzisiejszego dnia nasze my¶li kieruj± siê w stronê Jasnej Góry. Tam przybyli pielgrzymi, aby prosiæ Matkê Bo¿± o ³aski potrzebne do pracy na polu trze¼wo¶ci. Wiemy jak wiele z³a i krzywdy dzieje siê w naszym ¶rodowisku dlatego, ze kto¶ nadu¿ywa alkoholu. W modlitewnej ³±czno¶ci i my zanosimy pro¶by o trze¼wo¶æ dla nas samych i naszych najbli¿szych.

Modlitwa wiernych

Przez po¶rednictwo Pani Jasnogórskiej poleæmy Bogu nasze pokorne pro¶by.
Za ca³y Ko¶ció³ Bo¿y aby zawsze i odwa¿nie przepowiada³ S³owo Bo¿e.
Za wszystkie ruchy trze¼wo¶ciowe zebrane dzi¶ na Jasnej Górze, by mog³y cieszyæ siê opiek± Matki Bo¿ej.
Za dzieci pierwszokomunijne, które przyrzek³y abstynencjê by pamiêta³y jak najd³u¿ej o tym zobowi±zaniu i wyrasta³y na szlachetnych chrze¶cijan i dobrych obywateli.
Za w³adze pañstwowe by popiera³y wszystkie inicjatywy zmierzaj±ce do ograniczenia spo¿ycia alkoholu.
Za nas samych by¶my w ¿yciu umieli wybieraæ tylko to co s³u¿y dobru i rozwojowi cz³owieka.

Panie i Ojcze wys³uchaj nasze pro¶by i przyjd¼ nam z pomoc± we wszystkich naszych trudach. Przez Chrystusa Pana naszego.

Propozycja og³oszeñ.

Zachêcamy do nieustannej modlitwy przed Chrystusem utajonym w Naj¶wiêtszym w intencji trze¼wo¶ci naszej parafii naszych najbli¿szych i ca³ego Narodu.




powrót na górê strony



SIERPIEÑ - MIESI¡CEM ABSTYNENCJI

XVIII Niedziela Zwyk³a
Ostatnia niedziela lipca
31.07.2005 r.

Modlitwa wiernych

Zbieraj±c siê na niedzielnej Mszy ¶w. polecajmy Bogu nasze sprawy i pro¶by i ufajmy ¿e je wys³ucha.
Za Ojca ¶w. aby Jego g³os wzywaj±cy do ¶wiêto¶ci poruszy³ nasze serca
Za wszystkich wypoczywaj±cych na wakacjach by nie zaniedbywali coniedzielnej Mszy ¶w.
Za rolników by ich trud by³ zauwa¿ony i stosownie wynagrodzony.
Za m³odzie¿ i dzieci by umia³y cieszyæ siê z wakacyjnego wypoczynku i nie siêga³y po alkohol i inne zniewalaj±ce ¶rodki.
Za nas samych aby rado¶æ ze spotkania z Chrystusem Eucharystycznym trwa³a przez ca³y tydzieñ i zachêca³a do czynienia dobrze.

Panie który ¿y³e¶ po¶ród najmniejszych tego ¶wiata popatrz i na nasz± nêdzê która bierze siê z grzechów i uzdrów swoj± moc±. Przez Chrystusa Pana naszego.

Propozycja og³oszeñ

Zachêcamy usilnie, aby jak najwiêcej osób przejê³o siê wezwaniem do powstrzymania siê od spo¿ywania napojów alkoholowych w miesi±cu sierpniu. Dajemy w ten sposób wyraz naszej solidarno¶ci z tymi którzy sami o w³asnych si³ach nie mog± jeszcze wróciæ na drogê trze¼wo¶ci. Zachêcamy tak¿e do modlitwy w intencji uzale¿nionych, ich rodzin jak i wszystkich abstynentów.



Propozycja wpisu do Parafialnej Ksiêgi Trze¼wo¶ci:
Na chwa³ê Boga i ku czci Matki Naj¶wiêtszej, w poczuciu odpowiedzialno¶ci za losy Ko¶cio³a i Ojczyzny w trosce o ocalenie najwy¿szych warto¶ci Narodu, na wynagrodzenie Panu Bogu za grzechy i w celu uproszenia daru trze¼wo¶ci dla Narodu przyrzekam powstrzymaæ siê od u¿ywania napojów alkoholowych w miesi±cu sierpniu 2005 roku




XIX Niedziela Zwyk³a

Pierwsza niedziela sierpnia
7.08.2005 r.

Czytanie 1 Krl 19, 9a. 11-13; Rz 9, 1-5; Mt 14, 22-33


Wprowadzenie do Mszy ¶w.
Ka¿de spotkanie z Chrystusem jest wezwaniem skierowanym do nas aby¶my przemieniali ten ¶wiat na lepsze. Dzi¶ w pierwsz± niedzielê sierpnia mamy szczególny obowi±zek modliæ siê w intencji trze¼wo¶ci naszego Narodu. Niech wspólna modlitwa zanoszona do Boga skruszy niejedno serce które trwa w uzale¿nieniu alkoholowym.
Modlitwa wiernych

Bóg Ojciec nie odrzuca od siebie ¿adnego cz³owieka gdy¿ pragnie aby osi±gn±³ on ¿ycie wieczne. Dlatego wo³ajmy do Niego

Za Ojca ¶w. biskupów i kap³anów by poprzez s³owa i sakramenty sprawowane w tym czasie mogli pojednaæ z Bogiem jak najwiêcej ludzi.
Za nauczycieli i wychowawców by swoim przyk³adem poci±gali m³odzie¿ do wybierania w ¿yciu dóbr nieprzemijaj±cych.
Za wszystkich którzy pracuj± na rzecz trze¼wo¶ci by nie zra¿ali siê niepowodzeniami jakich mog± do¶wiadczyæ.
Za nasz± wspólnotê parafialn± by ukocha³a Chrystusa utajonego w Naj¶wiêtszym Sakramencie.
Za nas samych aby¶my umieli zauwa¿yæ obok siebie ludzi pokrzywdzonych przez alkohol.

Panie Jezu b³ogos³aw naszym dobrym postanowieniom by przynios³y obfity owoc teraz i w wieczno¶ci. Który ¿yjesz i królujesz na wieki wieków.

Propozycje og³oszeñ.
W miesi±cu sierpniu mamy w szczególny sposób zwróciæ uwagê na problem alkoholizmu i trze¼wo¶ci w naszym najbli¿szym ¶rodowisku. Zachêcamy nie tylko do modlitwy ale tak¿e i do podejmowania konkretnych czynów, które bêd± s³u¿yæ sprawie otrze¼wienia. Mog± to byæ: wpis do ksiêgi abstynenckiej, ró¿ne wyrzeczenia, Komunia ¶w. przyjmowana w tej intencji, pomoc materialna osobom pokrzywdzonym i ich rodzinom, udzia³ w pielgrzymce. Niech te czyny bêd± realizacj± has³a "przez abstynencjê wielu do trze¼wo¶ci wszystkich".


powrót na górê strony






STRONA G£ÓWNA